Nasıl Yapılır

YouTube videoları nasıl GIF yapılır?

By

on

GIF resim yapmanın birçok yolu var. Bilgisayarda, telefonda hatta online olarak bile GIF resim yapmak artık mümkün. Ancak günümüzün popüler GIF’leri, çoğunlukla video sahnelerinden alınıyor ve sonrasında Tumblr üzerinden yayılıyor. Dünyanın en büyük video deposu YouTube da bu durumun farkına varmış ve yeni bir özelliğini teste almış.

Şu an için yalnızca belirli videolarda olsa da, artık YouTube üzerinden direkt olarak videoların istediğiniz anını GIF haline getirebileceksiniz. Şu an için bu özellik yalnızca PBS Idea Kanalı‘nın videolarında görünüyor. Videonun altındaki Paylaş kısmında her zamanki gördüğümüz sosyal ağlar, web siteleri için embed kodu ve e-posta seçeneğinin yanında bir de GIF sekmesi bulunuyor.

youtube gif

Bu sekme tam olarak beklendiği gibi çalışıyor. İnanılmaz kolay bir şekilde direkt video üzerinden GIF resim yaratmak mümkün. Yine de Google’ın henüz bu özelliği resmi bir şekilde duyurmadığını belirtelim. Yalnızca test amaçlı da olabilir, çok yavaş başlayan bir süreç de olabilir. Şu an için net bir bilgi bulunmuyor ancak özelliğin her videoda bulunmasını umuyoruz.

Örnek olarak bu videoda görebileceğiniz şekilde, Paylaş sekmesine bastığınız zaman en sağda GIF seçeneğini görebiliyorsunuz. Video’dan GIF yapmak için başlangıç ve bitiş sürelerini seçiyor, sonrasında GIF’in altında veya üstünde görünmesini istediğiniz bir yazı varsa onu yazıyorsunuz ve her şey hazır. GIF oluştur tuşuna bastığınız gibi yeni resim linki size veriliyor. Dilerseniz embed kodunu da alabiliyorsunuz, biz aldık:

Popüleritesi neredeyse hiç durmadan artan ve pek de duracağa benzemeyen GIF resimler için bu özellik tüm videolarda geçerli olursa, İnternet’in her köşesinde milyonlarcasına erişebileceğiniz GIF resimlerin sayısı ciddi şekilde artacaktır.

Recommended for you

1 Comment

  1. ahmet

    Şubat 25, 2015 at 3:11 pm

    yararlı olmuş teşekkürler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir