Nasıl Yapılır

Windows’ta klasör rengi nasıl değiştirilir

By

on

Küçük bir program aracılığıyla bilgisayarımızdaki klasörlerin rengini değiştirmek mümkün. Peki bunu neden yapmak isteyelim? Klasörlerin farklı renklerde olması, Windows Explorer içerisinde gezinirken veya dosya çalışırken yalnızca estetik bir etki yaratmıyor. Acil ilgi gerektiren klasörlerin kırmızı, bu hafta içerisinde gerekebilecek klasörler koyu sarı, paylaşılacak klasörler yeşil gibi ayrımlar yapılarak düzen sağlanabilir. Bu şekilde kodlamaların, dosya sürükleyip taşırken süreci hızlandırdığına dair oldukça olumlu tepkiler aldık. Hem program ücretsiz, geri alması oldukça kolay olduğu için, size uyup uymayacağını deneyerek görmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu işlem için kullanacağımız programın adı Folder Colorizer. Ücretsiz olan bu program aracılığı ile, Windows Explorer içerisindeki herhangi bir klasörü, istediğiniz renkte gösterebiliyorsunuz. Programı kurduktan sonra, istediğiniz klasöre sağ tıkladığınızda “Colorize!” isminde bir sekme görüyorsunuz. Bu sekmeden, programın önceden belirlediği 8 farklı renge ek olarak, “Colors” seçeneği ile çıkan renk havuzundan kendi istediğiniz rengi de belirleyebiliyorsunuz. Yaptığınız değişiklik hoşunuza gitmezse de, yine sağ tıklayarak “Restore original color” seçeneği ile klasörleri orijinal haline getirebiliyorsunuz. 

folder colorizer

Son olarak, klasörlerinize renk kodu verirken, dosyaların “Salt okunur” olmadığına dikkat edin. Salt okunur dosyalar, renklendirmenin nihayetinde getireceği hızlandırma amacının aksine bir çalışma sergilemenize sebep olacaktır.

Recommended for you

1 Comment

  1. Selçuk Akkaya

    Nisan 17, 2014 at 8:00 pm

    Programsız yapılabilseydi keşke. Neyse programı indirip deneyeceğim teşekkürler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir