Nasıl Yapılır

Windows’ta kısayol tuşu nasıl atanır?

By

on

Bilgisayarınızda, Windows’u kilitlemek veya uyku moduna almak için kısayol tuşları bulunabilir. Yoksa da, tek bir tuşla bu amaçlar doğrultusunda siz kısayol tuşları atayabilirsiniz. Yazımıza, öncelikle elimizde bulunan özel tuşlarla başlayalım.

Windows 7’de Başlat’a, Windows 8’de ise arama kısmına gidip “güç” yazarak, Güç Seçenekleri kısmına gidin. Güç Seçenekleri’nin sol menüsünde, Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin kısmına basın.

güç seçenekleri

Burada bulacağınız seçenekler, bilgisayarınıza göre değişecektir. Masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız, Güç düğmesi ve Uyku düğmesine basıldığında ne yapılacağını seçebilirsiniz.

Laptop kullanıyorsanız da, aynı bölümde, “Kapağı kapattığımda” seçeneğini görecek, buna ek olarak pilde ve şarja takılıyken kullanım olarak iki ayrı seçenekle karşılaşacaksınız.

güç seçenekleri laptop

Güç düğmesi, elbette bilgisayarı açmak için kullandığınız düğmedir. Klavyenizde uyku düğmesi bulunmayabilir. Yine de ay simgesi şeklinde bir tuş arayabilirsiniz. Laptoplarda ise, uyku düğmesi, Fn tuşuna basıp, bir başka tuşun da yardımıyla kullanılabilir. Yine de, bilgisayarınızda veya klavyenizde böyle bir tuş olmama ihtimali de vardır.

Eğer böyle bir durumla karşılaşır ve bilgisayarınıza uyku tuşu atamak isterseniz, kendi kısayolunuzu yaratabilirsiniz.

Öncelikle, masaüstüne gidip, sağ tıklayarak yeni bir kısayol oluşturun. Karşınıza çıkacak pencerede, istediğiniz işlem için aşağıdaki komutları yazın.

  • Kapama: Shutdown.exe -s -t 00
  • Yeniden başlatma: Shutdown.exe -r -t 00
  • Kilit: Rundll32.exe User32.dll,LockWorkStation (Bu seçenek 64bit sistemlerde çalışıyor, buna ek olarak Windows Tuşu + L kombinasyonu da bilgisayarınızı kilitleyecektir.)
  • Uyku modu: rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState 0,1,0

Bu ayarları kontrol etmek için, Windows 7’de Başlat’a bastıktan sonra cmd yazın ve cmd.exe’ye sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştırın. Windows 8’de de sağdaki Arama kısmına gidip, yine cmd yazdıktan sonra yine sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştırın.

Çıkan komut istemine, “powercfg -hibernate off veya powercfg -hibernate on yazıp Enter’a basın.

kısayol

Artık kısayolumuzu yarattık. Şimdi bunu klavyede bir tuş kombinasyonu hâline getireceğiz. Kısayola sağ tıklayıp, Özellikler’i açın. Özellikler’deki sekmelerden Kısayol kısmına gelin. Orada da Kısayol tuşu kısmına gelip bir tuşa basın. Windows otomatik olarak o tuşu Ctrl+Alt ile birleştirecek ve yanlışlıkla bilgisayarınızı kapatma ihtimalini azaltacaktır.

Böylece bilgisayarı kapamak, yeniden başlatmak, kilitlemek veya uyku moduna almak için nasıl kısayol tuşu atayacağımızı görmüş olduk. Umuyoruz faydalı olmuştur.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir