Nasıl Yapılır

Windows’da nasıl program taşınır?

By

on

Gerek bir harddiskte yer açmak, gerekse keyfi nedenlerden olsun, zaman zaman programları her şeyiyle birlikte diğer diskimize taşımak isteriz. Bu işlemi de Program Files’a girip, programı seçtikten sonra kopyalayıp diğer diske yapıştırarak gerçekleştirmek mümkün değildir. Windows’da program kurulumları bundan çok daha karmaşık bir şekilde işler. Bazı programlar kopyalamayla farklı bir klasörde çalışabilse de, bilgisayarlarımızda kullandığımız programların çoğu, Windows Registry’de önemli veriler saklar ve bir programı taşımak istediğiniz zaman bu verilerin de taşınması gerekir.

Ne yazık ki Windows bunun için bizze bir yazılım sunmuyor. Bilgili kullanıcılar tüm dosyaları istedikleri diske taşıdıktan sonra Registry girişlerini de tek tek düzenleyerek bu işlemi gerçekleştirebilseler de, tek garanti yol programı bilgisayardan kaldırıp, sonrasında yeni diski seçerek kurulumu sağlamaktır. Bunun olumsuz yanı ise, çok büyük boyutlardaki programları kaldırıp yeniden kurmaknın yaratacağı vakit kaybıyla birlikte programların içerisindeki ayarlarınızı da yeniden yapmanızın gerekmesi olarak özetlenebilir.

Elbette bununla uğraşmamak için de üçüncü parti yazılımlar bulunuyor. Application Mover veya Steam sisteminin yüklediği oyunları taşımak için tasarlanmış olsa da diğer programlarda da gayet iyi çalışan Steam Mover gibi programlar sayesinde, C diskindeki programlarınızı D’ye aktarmak mümkün olacaktır.

Her zamanki gibi bu programları kullanırken de bazı riskler bulunmaktadır ve işlemden önce bir yedekleme yapmanız şiddetle tavsiye edilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir