Nasıl Yapılır

Windows 8 aktivasyon sorunu nasıl çözülür

By

on

Windows’un her yasal sürümünde bir adet aktivasyon anahtarı bulunur. Beşer karakterden beş grup halinde bulunan bu anahtar, Windows sürümünün eşsiz bir kopya olduğunu ifade eder. Kısacası, satın aldığınızın kanıtı niteliğindedir. Windows’u ücretsiz olarak da indirip kurabilirsiniz ancak Microsoft’un verdiği o eşsiz anahtar olmadığı ve başka bir bilgisayarda kullanılmadığı sürece pek uzun süre dayanmayacaktır.

Windows’u kurduğunuzda, bu anahtarı girmeniz sizden izlenir. Windows’u ayrıca satın aldıysanız, anahtarı pakette bulabilirsiniz. Bilgisayarı aldığınızda Windows 7 veya önceki sürümler yüklü olarak geldiyse de, anahtar bilgisayarın altında veya arkasındaki metal bir tabakada yazılı halde bulunabilir. Ancak Windows 8 veya 8.1 yüklü bir bilgisayar aldıysanız, Microsoft’un üreticilere artık ürün anahtarını koyma zorunluluğunu ortadan kaldırmasından dolayı, anahtarı bilgisayar üzerinde bulamayabilirsiniz. Peki Windows 8’i yeniden yüklemek isterseniz ne yapacaksınız? Bilgisayarınızı satın aldığınız yere götürüp yeniden yüklemeleri için para verebilir veya ikinci kez bir Windows sürümü satın alabilirsiniz. Yani aynı şeye ikinci kez para vermiş olursunuz.

Tüm bunlardan kaçınmak için ise önceden alabileceğiniz bazı tedbirler var.

Bilgisayarınız hâlen çalışıyorsa, ürün anahtarını direkt olarak Windows’tan alabilirsiniz. ProduKey ismindeki program, bu görevi hızlı ve kolay bir şekilde yapabiliyor. Program ücretsiz olmasının yanı sıra, bir ZIP dosyası içinde geliyor ve kurulum da gerektirmiyor. İşletim sisteminize uygun olan 32 bit veya 64 bit sürümlerini indirmeniz gerekiyor.

produkey

Yine aynı şekilde ücretsiz olan ancak kurulum gerektiren Belarc Adviser isimli program da, bilgisayarınıza dair çok sayıda faydalı bilgi sunuyor.

Ürün anahtarını herhangi bir şekilde elde ettikten sonra, bilgisayarınızın dışında güvenli bir yerde saklayın. Son olarak, Windows kurulumunu gerçekleştirdikten sonra bir yedek almayı ihmal etmeyin ve hatta tamamen güvende olmak için yedeğinizin de yedeğini alın. Bunun neden önemli olduğunu ise buradaki makalemizden okuyabilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir