Nasıl Yapılır

Windows 8.1’de disk alanı nasıl yönetilir?

By

on

Yıllardır Windows kullanıcıları olarak disklerimizde kalan yeri görmek için Bilgisayarım’a girip oradan bakıyorduk. Ancak bu yöntemle toplam alanı ve ne kadar yer kaldığını görmekle yetiniyor, hangi dosya türlerinin veya klasörlerin ne kadar yer kapladığını göremiyorduk. Windows 8.1 ile birlikte Microsoft modern arayüzündeki Bilgisayar Ayarları uygulamasında disk alanını yönetmek için çok kullanışlı iki özellik sunuyor.

Disk alanını görmek için, farenizi ekranın sağ üst köşesine götürün ve açılan pencerede Ayarlar‘a basın, oradan da en alttaki Bilgisayar ayarlarını değiştir kısmına gelin. Oradan PC ve cihazlar bölümü üzerinden Disk alanı seçeneğine gelin ve bekleyin. Bilgisayarınızdaki dosya boyutuna göre uygulamanın işlemi ne kadar sürede yapacağı değişebiliyor.

Bu işlem bittikten sonra, ekranın en üstünde ne kadar boş yeriniz kaldığını göreceksiniz, hemen altında Modern Metro uygulamalarının ne kadar yer kapladığını ve sonra da bilgisayarınızdaki hangi dosya türlerinin tam olarak ne kadar yer kapladığı karşınıza çıkacak. Ancak aklınızda bulunsun, bu özetler Belgelerim, Resimler, İndirilenler gibi spesifik isme sahip klasörleri içeriyor. Yani bilgisayarınızın farklı yerlerine kaydedilmiş tüm resimleri toplayarak bir sonuç çıkarmıyor.

disk1

Bu alanın esas amacı, klasörlerinizin ne kadar yer kapladığını görmek. Örneğin Resimler klasörünüz bilgisayarınızdaki alanın çoğunu kaplıyorsa, artık oradaki resimleri harici harddiske veya buluta taşımanın vakti gelmiş olabilir. Sayfanın en altında da Geri dönüşüm kutusu‘nu boşaltma seçeneğini bulabilirsiniz.

Uygulamaların detaylarına gelecek olursak, “Uygulamalarımın boyutlarını göster” isminde bir link göreceksiniz. O linke tıkladığınız zaman, Bilgisayar ayarları uygulamasının içerisindeki Arama ve Uygulamalar üzerinden Uygulama boyutları kısmına yönlendiriliyorsunuz. Bu da ilk olarak Windows 8.1 ile birlikte gelen bir özellik. Bu alana geldiğinizde, karşınıza Metro uygulamaların her birinin ne kadar yer kapladığı çıkıyor. Başlat ekranında bu bilgi görünmezken, büyük olduğunu düşündüğünüz uygulamaları buradan Kaldır diyerek bilgisayarınızdan silebiliyorsunuz.

disk2

Windows 8.1 ve Bilgisayar ayarları uygulaması sayesinde, dosyaların ve uygulamaların harddiskinizde ne kadar yer kapladığını görmek biraz daha kolaylaşmış durumda.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir