Nasıl Yapılır

Windows 10 Teknik Önizlemesi nasıl kurulur?

By

on

Microsoft, büyük bir sürprize imza atarak Windows 8’in ardından tamamlanmasına neredeyse 1 yıl gibi bir süre olan Windows 10’u hayatımıza soktu. Yeni işletim sistemi, Windows 8’in tasarım açısından değiştirilmiş ve makyajlanmış bir hali şeklinde yorumlansa da Microsoft önemli değişikliklere imza atmış. Hepsine Windows 10 ön incelememizde değinmiştik, bu sefer Windows 10’u bilgisayarınıza nasıl kurabileceğinizi anlatacağız.

Microsoft, yeni işletim sistemiyle birlikte Windows Insider isminde bir program duyurdu. Windows 10’u indirip kurabilmek için de bu programa kayıt olmak gerekiyor. Microsoft, Insider programını “kullanıcılarla ortak hayata geçirilmiş en geniş işletim sistemi geliştirme platformu” diye tanıtırken, her bir kullanıcıya yeni işletim sisteminin geliştirme sürecinde bir pay sahibi olma hakkı tanıdı.

Daha önceki Windows sürümlerinde Tüketici Önizlemesini görmüştük. Ancak Windows 10 Teknik Önizlemesi hepsinden farklı bir sistem. Insider programına kayıt olan kullanıcıların indirebildiği teknik önizleme sürümü için Microsoft, kullanıcılarından geri bildirim istiyor. Hatta Microsoft mühendisleriyle, gizli forumlarda Windows 10’un sorunları tartışılabiliyor. Süreç ilerledikçe de sizin katkılarınızla Windows 10’un özelliklerinden, işletim sisteminin en temel öğelerine kadar birçok şeyin değişebileceğini belirtelim.

Hâlen merakınız dinmediyse, yeni başlat menüsünü denemek, Windows 10’un çekici arayüzüne bir bakmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Dilerseniz sabit sürücünüze, dilerseniz de sanal bir makineye yeni işletim sistemini nasıl kurabileceğinizi bu yazıda bulabileceksiniz.

Öncelikle
Kuruluma başlamadan önce hatırlatmamız gereken şeyler bulunuyor. Öncelikle Microsoft’un da dediği gibi, Windows 10 teknik önizleme sürümü çok ama çok erken bir sürüm. Yani geri dönüşü olmayan çok fazla hata almanız mümkün. Windows Insider Programı’na kayıt olurken de genelde okumadığımız kullanıcı sözleşmesinde şu ifade yer alıyor:

“Program hizmetleri, deneysel ve ilk sürüm yazılımı içermektedir. Yani sıklıkla bilgisayar çökmelerine ve ender de olsa veri kaybına maruz kalabilirsiniz. Geri dönmek için uygulamalarınızı ve işletim sistemini yeniden yüklemeniz gerekebilir. Program hizmetlerini kullanmak bazı cihazların garanti kapsamı dışına çıkmasına yol açabilir. Insider programına katılmayı kabul ederek, verilerinizi belirli aralıklarla yedekleyeceğinizi de kabul etmiş sayılırsınız.”

Tam olarak anlaşılamadıysa, başlamadan önce her şeyinizin yedeğini alın. Fotoğraflarınızı, önemli belgelerinizi bir bulut hizmetine veya harici diskinize kopyalayın. Windows 10 teknik önizlemeyi yüklerken oluşabilecek bir sorun karşısında verilerinizin güvende olduğundan emin olun.

Windows 10 Teknik Önizlemesi sistem gereksinimleri
Çok detaya inmeden önce, Windows 10 Teknik Önizlemesi’nin şimdilik bilgisayarlar ve x86 işlemcili Windows tabletler ile sınırlı olduğunu söyleyelim. Sonrasında da Windows 10 için sisteminizin minimum hangi değerlere sahip olması gerektiğine gelelim. Yine Windows 8.1’de olduğu gibi mütevazı bir liste karşımıza çıkıyor:

İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı
RAM: 1 GB (32 bit) veya 2 GB (64 bit)
Grafik kartı: WDDM sürücüsüne sahip Microsoft DirectX 9 grafik cihazı
16 GB kullanılabilir boş sabit disk alanı
Microsoft hesabı ve İnternet erişimi

Ek olarak, Windows 10 üzerinden Windows Store’a erişmek veya Windows uygulamalarını kullanmak istiyorsanız, monitör çözünürlüğünüz en az 1024×768 piksel olmak zorunda. Windows 10 Teknik Önizlemesi şu an için İngilizce, Basitleştirilmiş Çince, ve Brezilya Portekizcesi dillerinde kullanılabiliyor.

Hâlen ayrılmadıysanız, ciddi şekilde kurulum istiyorsunuz gibi görünüyor. Öyleyse preview.windows.com‘a giderek “Başlayın” tuşuna basın. Bastıktan sonra sistem sizi Windows Insider sayfasına yönlendirecek. İngilizce olan bu sayfada mevcut Microsoft hesabınızla Insider programına katıldıktan sonra, Windows 10 Teknik Önizlemesi indirme linklerinin olduğu bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Karşınıza çıkan seçenekler arasından uygun olanı indirin. Kurulumu sabit diskinize yapacaksanız, mevcut Windows sürümünüzün 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğuna bakın, ona uygun olan önizleme sürümünü indirin.

Windows 10 kurulumunu sanal makineye yapacaksanız, 64-bit seçimlerinde kimi sıkıntılar yaşanabildiğini, kurulumun takıldığını ve Windows logosunun sonsuza kadar ekranda kalabildiğini belirtelim. Sanal makineye 64-bit kurulum gerçekleştirenler olsa da, kurulumunuzu bu şekilde yapacaksanız 32-bit tercih etmenizi öneriyoruz. 64 bit Windows 10’un ise “gerçek” hard disk bölümüne rahat bir şekilde kurulabildiğini belirtelim.

Ek olarak, kimi kurulumlarda istenirken, kimilerinde istenmemesine rağmen teknik önizleme sürümü için bir de ürün anahtarı bulunuyor. Bunu da bir kenara not etmekten zarar gelmez diye düşünüyoruz: NKJFK-GPHP7-G8C3J-P6JXR-HQRJR

Windows 10 Teknik Önizleme Kurulumu

Her şey tamamsa, artık teknik önizlemeyi bilgisayarımıza kurma zamanı geldi. Teknik önizleme sürümü, çok erken bir sürüm olduğu için, mevcut Windows kurulumunuzun üzerine bunu yazmak pek mantıklı bir seçenek olmayacaktır. Özellikle de Windows 10 ile birlikte Windows Media Player DVD oynatamamakta ve Windows Media Center da tamamen bilgisayardan silindiği için bunu tavsiye etmiyoruz.

Elinizde nispeten eski ve kullanmadığınız bir bilgisayar varsa, önizlemeyi ona kurmanız makul olabilir. Yine de birçok kullanıcı için önizleme sürümünü sanal makineye veya çift işletim sistemi oluşacak şekilde mevcut hard disk bölümüne kurmak daha uygun bir seçenek olur görüşündeyiz.

Sanal makineye kurulum
Windows 10’u sanal makineye kurmak, en kolay seçenektir. Biz, Oracle’ın ücretsiz VM aracı VirtualBox üzerinden bu işlemi gerçekleştirdik. Windows 10 kurulumu için önceki cümlede verdiğimiz link üzerinden sisteminize uygun VirtualBox sürümünü indirin ve yükleyin.

Ardından VirtualBox’ta “Yeni” seçeneğine gelerek sanal makinemizi oluşturacağız. İlk alanda makineye bir isim verdikten sonra, indirdiğiniz Windows sürümünün oradaki seçeneklerle (32 bit veya 64 bit) uyumlu olduğuna emin olun. Biz 32-bit Windows 10 üzerinden işlemlerimizi gerçekleştirdik.

oracle 1

Bundan sonra, sanal makineye ayırmak istediğimiz bellek boyutunu seçiyoruz. Sistem gereksinimlerini de göz önünde bulundurarak, Windows 10 için ne kadarlık bir RAM miktarı ayarlayacağınızı belirleyin.

oracle 2

Sonraki işlemde, sanal sabit diskimize ne kadar boyut vereceğimize karar vereceğiz. Elinizdeki sabit diskte kalan miktarı da düşünerek sanal makineye ne kadar alan vereceğinize karar verin.

oracle 3

Oluştur dedikten sonra karşımıza çıkan ekranda, ilk seçenek olan VDI (VirtualBox disk kalıbını) seçeceğiz. İleri dedikten sonra Değişken olarak boyut seçeneğini işaretleyip son adıma geçeceğiz.

oracle 4

Bu adımda Windows 10 yüklememiz için dosya yeri ve boyutunu ayarlayacağız. Yine varsayılan olarak belirlenen 25 GB’lık alanı seçtikten sonra Oluştur diyerek Windows 10 için bir sanal makine oluşturmuş olacağız.

Yeni sanal bilgisayarınız hazır olduğunda, VirtualBox’ın mevcut makineler başlığı altında görünecek. Üzerine gelerek Ayarlar kısmına geçin. Sisteminiz donanım sanallaştırmasını destekliyorsa, bu bölümdeki Sistem sekmesi altından sanal makinenize ek olarak CPU çekirdeği atamanız mümkün. CPU’nuzun donanım sanallaştırması destekleyip desteklemediğini öğrenmek için Intel veya AMD’nin web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Intel için kendi işlemci modelinizi seçtikten sonra Gelişmiş Özellikler başlığı altında sanallaştırma kısmını kontrol edin. AMD işlemciler içinse işlemci modelini belirledikten sonra AMD Sanallaştırma Teknolojisi başlığı altına bakın.

İşlemciye gerekli müdahaleleri yaptıktan sonra artık kuruluma geçiyoruz. Ayarlar bölümündeki Depolama sekmesine gelin. Denetleyici:IDE seçeneği altındaki Boş yazan CD simgesine tıklayın. Sonrasında sağ taraftaki CD/DVD Sürücü seçeneğinin yanındaki CD simgesine tıklayın ve “Sanal bir CD/DVD disk dosyası seçin” diyerek gerçek bilgisayarınıza indirdiğiniz Windows 10 Teknik Önizleme sürümüne ait .iso dosyasını seçin ve Tamam diyerek Ayarlar’dan çıkın.

oracle 5

Artık son aşamaya geldik. Derin bir nefes alın ve Windows 10 Teknik Önizleme seçili bir şekilde VirtualBox’taki büyük Başlat tuşuna basın. Bastıktan sonra Windows 10 Teknik Önizleme adında yeni bir pencere karşımıza çıkacak ve VirtualBox size klavye ve farenin yakalanmasına dair bazı uyarılar gönderecek. Hiçbir önemi olmayan bu uyarıları yok sayıp Windows 10 kurulumuna geçin ve baştan bir Windows kuruyormuş gibi sanal makineye Windows kurulumunu seyredin.

oracle 6

Sanal makinenize Windows 10 kurulumu başarıyla sonuçlanmazsa hemen üzülmeyin. Windows 10 kurulumunu tamamladıktan sonra VirtualBox’taki Ayarlar seçeneği üzerinden Sistem sekmesine gelin. Anakart sekmesi altında EFI (sadece özel İS’leri) etkin seçeneğinin ve İşlemci sekmesi altında PAE/NX etkin seçeneğinin tik atılmış bir şekilde olduğundan emin olun.

Hard diske kurulum
İşletim sistemlerini sanal bir makinede çalıştırmak, özellikle de güçlü bir işlemciniz veya yüksek miktarda belleğiniz yoksa performansta düşüşlere yol açabilir. Windows 10 Teknik Önizleme deneyimini daha net bir şekilde yaşamak istiyorsanız, mevcut hard diskinizden yeni bir bölüme kurulum yaparak ikinci bir işletim sistemi şeklinde Windows 10’u kullanabilirsiniz. Yine de en iyi tercih, kurulumu ikinci bir bilgisayara yapmak olacaktır.

Windows cihazınızda Denetim Masası>Sistem ve Güvenlik>Yönetimsel Araçlar>Bilgisayar Yönetimi yolunu izleyerek Depolama başlığı altındaki Disk Yönetimi sekmesine gelin. Bölüm ayırmak istediğiniz birime sağ tıklayarak Birimi Küçült seçeneğine gelin ve Windows 10 kurulumu için en az 20 GB’lık bir alan seçin.

disk yönetimi

Küçültme işleminden sonra alt kısımdaki grafik olarak gösterilen (C:) bölümünün yanında belirlediğiniz boyutta Ayrılmamış isminde bir alan göreceksiniz. Oraya sağ tıklayıp Yeni Basit Birim seçeneğine gelin ve harf ile sürücü yolu atayacağınız kısma kadar İleri diyin. İstediğiniz harfi yeni sürücüye atadıktan sonra yeni birimi NTFS dosya sistemiyle biçimlendirin ve Windows 10 kurulumu için hazır hale getirin.

disk yönetimi 2

Bu işlemi tamamladıktan sonra indirdiğiniz Windows 10 Teknik Önizleme imajını bir program aracılığıyla DVD’ye yazdırın veya USB belleğe atın. İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS’a girerek açılış sırasını değiştirin. DVD kullanacaksanız DVD sürücünüzü, kullanmayacaksanız USB sürücünüzü seçin. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda karşınıza Windows 10 kurulumu çıkacak.

Kurulum tamamlandıktan sonra Microsoft hesabınızla giriş yapın ve yeni Windows’un tadını çıkarın.

windows 10

Recommended for you

0 Comments

 1. Ahmet Zülfü Güler

  Ekim 13, 2014 at 9:42 am

  Merhaba ;
  Sanal Sistem Kurmak İstiyorum Ama Hata Alıyorum Acaba Neden Olabilir ?

  İyi Çalışmalar…

  Giriş : http://prntscr.com/4voyxt

  Açılış Penceresi : http://prntscr.com/4voz2x

  Son Hata Bundan Sonra Sistem Açılmıyor : http://prntscr.com/4voz4t

  • ahmet

   Ocak 27, 2015 at 4:27 pm

   Ahmet Zülfü Güler kardeş senin bilgisayarın işlemcisi kaldırmıyor !!

 2. samet

  Ocak 31, 2015 at 1:13 am

  beyler benm pc ye wın10 olurmu ?

  verılen mın. verilere gore olur ama yıne sormak ıstedm

  intelcore i3 2130 ,
  amd radeon r7 260x
  h61m-f pro
  1tb harddısk

  • dogukan

   Şubat 6, 2015 at 1:00 pm

   olur 🙂

  • Burak Başar

   Ağustos 1, 2015 at 11:57 am

   Bilgisayarınız minimum gereksinimleri karşılamakta da olsa da eğer 4 gb gibi bir ram kullanıyorsanız pek verim alamazsınız. eğer windows 10 u kullanmak istiyorsanız 32-bit tavsiyem olacaktır 🙂 iyi günler

 3. Muhammet

  Nisan 11, 2015 at 10:11 pm

  İnterneti nasıl kuracağım?

 4. Batuhan

  Ağustos 3, 2015 at 5:57 pm

  4gb ram
  4gb ekran kartı olurmu

 5. Pingback: Windows 10 hakkında bilinmesi gerekenler | Ram Bilgisayar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir