Nasıl Yapılır

Windows 10 gereksiz eklentilerden nasıl kurtarılır?

By

on

Windows 10’u farklı üreticilerin OEM kurulumları ile gelen tonla ıvır zıvırdan kurtarmanın bir yolu var.

Editörlerimizden Patrick Scott çocukları için bir dizüstü bilgisayarlar satın aldı ancak sistem o kadar yavaş çalışıyordu ki çocukları cihazı kullanmaktan vazgeçti. Ne yazık ki içerisinde pek çok gereksiz yazılımla gelen pek çok cihaz tüketicilerin ortak bir sorunu. İşletim sistemini önceden kurulmuş bütün bu saçmalıklar olmadan yeniden kurmak için “fabrika ayarlarına sıfırlamak” gerekiyor. Ancak sorun şu ki sistemi cihaz ile birlikte gelen önyükleme veya diskler ile yeniden yükleyince “bloatware” adı verilen bu ıvır zıvır yeniden yükleniyor.

Neyse ki Patrick için PC’nizle birlikte gelen tüm uygulamalar olmadan Windows 10’u temiz bir şekilde kurmanın bir yolunu buldu. İşte o yöntem.

1. Windows 10’un Başlat menüsünden Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Kurtarma bölümüne gidin. Geleneksel Denetim Masası’ndan Kurtarma’yı tıklayarak da bu bölümü açabilirsiniz. Bu pencerenin altındaki “Bilgisayarınızda sorun yaşıyorsanız Ayarlar’a gidin …” şeklindeki uzun linki tıklayın.

2. Her iki durumda da Ayarlar’ın Kurtarma bölümüne girebilirsiniz. Gelişmiş kurtarma seçeneği altında, “Windows’u temiz bir şekilde yüklemeyi öğrenin” şeklindeki uzun bir link görürsünüz. Bunu tıkladığınızda bir web sayfası açılır.

3. Bu web sayfasında, “… Windows 10 Home’un veya Windows 10 Pro’nun en yeni sürümünün temiz bir kopyasını yükleyin ve yüklediğiniz veya PC’nize önceden yüklenmiş olan uygulamaları kaldırın” linki ile indirebileceğiniz bir araç bulacaksınız.

Microsoft burada ayrıntılı bir açıklama yaptığı için biz de aynı açıklamayı size aktarmalıyız: “Bu aracı kullanmak, Office gibi diğer Microsoft uygulamaları da dahil olmak üzere Windows ile standart ile gelmeyen tüm uygulamaları kaldıracaktır. Ayrıca üretici uygulamaları, destek uygulamaları ve sürücüler de dahil olmak üzere önceden kurulu uygulamaların çoğunu kaldırılacaktır.”

İşin özeti bu aracı her şeyden vazgeçmeye hazır olmadığınız sürece kullanmayın.

4. Aracı çalıştırın ve biraz kahve alın veya yürüyüşe çıkın. Tamamlandığında, Windows 10’un yeni bir kurulumuna sahip olacaksınız.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir