Nasıl Yapılır

Torrent nedir, nasıl kullanılır?

By

on

Torrent, internet üzerinden dosya paylaşımı ve dosya takas sistemine verilen isimdir. Diğer peer to peer(eşten eşe) (P2P) paylaşım programlarından farkı; sabit olmayan bağımsız sunucu tanımlama dosyaları sayesinde sabit bir sunucuya ihtiyaç olmaksızın paylaşıma devam etmesidir. Doğrudan indirmekten farklı olarak, dosyayı indirirken diğer kullanıcılara da sunar. Torrent protokolü, çoğunlukla büyük boyutlardaki dosyaların paylaşımında kullanılır.

Torrent indirebilmek için Flashget, Azureus, BitTorrent, μTorrent , LimeWire vb. istemci yazılımlara ihtiyaç vardır. Ayrıca dosyaları indirebilmek/paylaşabilmek için torrent dosyası denilen, uzantısı .torrent olan 2-500 Kb büyüklüğünde dosyaları indirmeniz gerekmektedir. Güncel yöntemlerde magnet link adı verilen linkler aracılığıyla .torrent dosyasına ihtiyaç kalmamıştır.

Korsan medya içeriklerinin paylaşılması ve indirilmesi konusunda çok yaygın olan Torrent, aynı zamanda yasal dosyalar için de kullanılabilir. Kendi ücretsiz programlarını Torrent üzerinden paylaşan şirketler bulunmaktadır.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir