Nasıl Yapılır

Tarayıcı geçmişi tek tek seçilerek nasıl silinir?

By

on

Gizli kalmasını istediğiniz bir web sitesini ziyaret ettikten sonra tarayıcı geçmişinizin tamamını silmektense siteleri teker teker temizlemenin daha kolay bir yolu var.

Google Chrome

Chrome, silmek istediğiniz web sitelerinin onay kutularını seçerek tarayıcı verilerinizi temizlemenize izin verir. Chrome pencerisinin sağ üstündeki Menü seçeneğine tıklayıp Geçmiş’i seçin. Göz atma geçmişinizin listesi karşınıza çıkacaktır. Listedeki herhangi bir sitenin üstüne geldiğinizde yanda çıkacak olan onay kutucuklarını seçin ve sayfanın üstündeki Seçilen Ögeleri Kaldır düğmesine tıklayın. Onay penceresi geldiğinde Google size ziyaret ettiğiniz sayfaları kaydetmeyen Gizli Mod’da tarama yapabileceğinizi hatırlatacaktır. Yine bu penceredeki kaldır düğmesine tıklayarak seçtiğiniz ögeleri silmiş olursunuz.

ie geçmişInternet Explorer

Internet Explorer penceresinin sağ üstündeki Yıldız ikonuna tıklayın. Geçmiş sekmesini açın. Sonra açılan menüden tercihinize göre siteye göre görüntüle veya tarihe göre görüntüle seçeneklerinden birine tıklayın. Eğer siteye göre görüntülemeyi seçerseniz listedeki sitelere sağ tıklayarak genişletip ziyaret ettiğiniz sayfaları teker teker görebilirsiniz. Tekrar sağ tıkladıktan sonra sil düğmesine tıklayarak  istediğiniz sayfayı veya siteyi geçmişinizden kaldırabilirsiniz.

[İnternette güvenlik rehberi]

Mozilla Firefox

Firefox’ta bu süreç biraz farklıdır. Pencereniz üstündeki Firefox menüsüne tıklayın. Sonra da Tüm Geçmişi Göster’i seçin. Soldaki sütundan bir zaman aralığı seçtikten sonra tüm tarayıcı geçmişiniz karşınızda olacaktır. Sağ pencereden bir sayfa seçin ve sağ tıklayın, siteyi sil’i seçin. Eğer “bu siteyi unut” seçeneğine tıklarsanız Firefox sadece seçtiğiniz tek sayfayı değil, o siteyle ilgili tüm girişleri kaldıracaktır

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir