Nasıl Yapılır

Seyahatte verimliliği maksimuma çıkarın

By

on

Özellikle ofisten pek ayrılmayan biriyseniz, çok fazla seyahat gerektiren yeni bir pozisyonda rahat etmek için alışmanız gerekmektedir. Bu yüzden de havaalanında beklerken, akşam otelde rahatlarken, toplantılar arasında gezerken ve hatta müşterilerin toplantıya gelmesini beklerken arta kalan işi sıkıştırmak bir anda çok önemli hâle gelir.

Bunları da akılda tutarak, seyahat sırasında verimliliği maksimuma çıkarmak için uygulanabilecek şeyleri sizler için derledik.

Yolda internet
Web hizmetleri ve anlık bilgiye erişimin kritik bir duruma geldiği bu çağda, iş gezisinin en can sıkan yanlarından biri de bilinmeyen yerlerde İnternet bağlantısına erişebilmektir. Wi-Fi bağlantıları genellikle yeterli olsa da, bazen yoğunluk ve açık alanlardaki kablosuz erişim noktaları sebebiyle performans sorunları yaşanabiliyor.

Hatalı bir Wi-Fi bağlantı noktasıyla karşılaştığınızda, birden çok kez sistemi yeniden başlatmak veya soruna 10 dakikadan fazla zaman ayırmak gereksiz olacaktır. Onun yerine mekan değiştirmek veya mobil hotspot bağlantısına geçmek zaman kazandırır. Mobile 3G ve 4G bağlantılar, ülke ve yer de gözetilerek düşünülürse, çoğu zaman ücretsiz bağlantı noktalarına göre daha hızlı bir internet erişimi sağlar.

USB mobil dongle veya Mi-Fi router da, genellikle ödenmiş SIM kartlar aracılığıyla kullanılır. Ancak bunlara ödeme yapmak istemeyen kullanıcılar, akıllı telefonlardaki hotspot özelliğiyle yetinebilirler. Ancak hotspot’u açmak, telefonun şarjını hızlıca tüketir. Bu yüzden de taşınabilir ek bir yedek batarya taşımak mantıklı olacaktır.

İnternete ne şekilde erişiyor olursanız olun, bilgisayarların büyük ölçülerde veri tüketebileceğini unutmayın. Windows işletim sisteminin veya programlarınızın siz mobil veriye bağlıyken güncelleştirme yapmadığından emin olun.

Close-up portrait of a man's hands working on computer

Otele dönünce

Otellere göre değişmek kaydıyla, İnternet odalara Ethernet kablosu veya Wi-Fi üzerinden dağıtılıyor olabilir. Kablosuz bağlantı, özellikle de yeni Ultrabook’larda artık Ethernet girişi olmadığı için laptop kullanıcılarına uygundur. Kablolu veya kablosuz fark etmeksizin, ayrı bir Wi-Fi ağı oluşturmak için yazılımlar kullanabilir veya seyahatlerde rahat kullanıma uygun gezi router’ları tercih edebilirsiniz.

Seçiminiz ne olursa olsun, kendinize kişisel bir ağ kurmak, otelin ne yapacağı belli olmayan interneti karşısında oldukça zaman kazandıracaktır.

Laptopa güç katmak
Laptop bataryalarının doğal tasarımı, dayanıklılıklarını kısıtlıyor. Laptopun kullanım süresini uzatmanın tek makul yolu, yedek bir batarya veya üçüncü parti güç paketi taşımaktır. Yedek bir batarya, basit bir yöntem olmakla birlikte iyi bir süre sağlar, ancak bataryalar arası değişiklik yapmak ve ikisini birden şarj edilmiş hâlde korumak zorluklar yaratabilir. Buna ek olarak, yeni çıkan laptopların çoğunun bataryasının değişmediğini de belirtelim.

Yeniden şarj edilebilen güç paketleri ise, yeden bataryaya nazaran daha pahalıya gelmekte ancak uzun vadede düşünüldüğünde ise kullanılacak laptoplara göre daha makul bir seçim olarak öne çıkmaktadır. Bir de, yedek bataryaların laptopa zarar vermesi durumunda, tüm üreticilerin garantiyi devam ettirmeyebileceğini vurgulayalım.

Windows için Kensington Absolutepower şarj cihazı, güçlü çıkışı ve aynı anda iki USB cihazı şarj edebilmesiyle dikkat çekiyor. Mac kullanıcıları içinse PlugBug cihazı üzerinde, tabletleri şarj etmek için de ek olarak 10W USB port bulunduruyor. İki cihaz da kullanıcılara ayrı bir USB duvar şarjı imkanı sunuyor.

Aksesuarlar
Bilişim dünyası dokunmatik arayüzlere doğru yönelmiş olsa da, çoğumuz harici bir fare ile daha rahat çalışıyoruz. Standart optik fareler, parlak yüzeylerde iyi çalışamazlar ve yanımızda bir şey taşıyıp da kullanamamak rahatsız edici olacaktır. Donanım üreticileri de bu sorunun üzerinde eğilerek, parlak ve şeffaf yüzeylerde de çalışabilen fareler ürettiler. Microsoft BlueTrack ve Logitech Darkfield laser gibi fareler, bu tür durumlar için uygun birer seçenek olabilir.

Slayt sunum yapan yöneticiler de, lazer işaretçisi bulunan bir sunum cihazı olmasını çok isterler. Kırmızı renk, fiili standart olarak görülse de, yeni çıkan yeşil lazerler daha uzun mesafelerde etkili olup, parlak ekranlarda da rahat görünebilmektedirler.

Son olarak, dışarıda yemek yerken çalışmaya çalıştığınız sıralarda klavyenizin temiz kalması için de bir klavye koruyucu, sık seyahat eden çalışanlar için faydalı olacaktır.

Mobile-Working

Cihaz güvenliği
Kimse laptopunu kaybetmek istemez, ancak her geçen gün yeni cihazlar kayboluyor ve sizin de seyahat ettikçe kaybetme ihtimaliniz ne yazık ki artıyor. Laptopun yerini takip amacıyla kullanılan araçlar genelde yetersiz kalıyor çünkü çalınan laptoplar, çok hızlı bir sürede çalındıkları yerden başka bir yerde satılmış oluyorlar. Ayrıca bir bilgisayar uzmanının, işletim sistemi seviyesindeki takip araçlarını ortadan kaldırması için çok fazla yöntem olduğunu da unutmayın.

Laptopun fiyatı ve ne kadar kolay bir şekilde insan elinden koparılabileceği düşünüldüğünde, mümkün olan her an laptopu fiziksel olarak güvende tutmak çok önemlidir. Birçok laptopun desteklediği Kensington kilitler, özel olarak laptopları çalınmaya karşı korumak için tasarlanmış. Bisiklet bağlar gibi kullanılan Kensington kilitlerin bir ucu bilgisayara takılıp anahtarla güvenliğe alınırken, diğer taraftan kablo bir masa ayağı gibi bir yerden geçirilerek laptop üzerinde kilitleniyor. Yine de laptopun başında zaman geçirebilecek hırsızlar için yeterli olmadığını ve masanın bacağının kırılabileceğini belirtelim.

Bu yüzden de laptoptaki tüm veriler Microsoft BitLocker gibi teknolojilerle tam olarak şifrelenmelidir. Güçlü bir parolayla birlikte şifrelendiği zaman, laptopun yanlış ellere düştüğünde veri kaybı olmamasını sağlanır.

Laptop çantaları
Son olarak ise, laptopunuz ile aksesuarları taşımak için size uygun bir çantaya ihtiyacınız olacaktır. Laptop taşımak için tasarlanmış bir çanta sahibi olmak, ekstra güvenlik için olduğu kadar, ek malzemeleri taşımak için de büyük öneme sahiptir.

Burada en çok bilinen ise, yanında çıkarılıp takılabilir omuz askısıyla birlikte satılan laptop çantaları. Sunum salonları arasında gidip gelirken taşımaya uygun olmamakla birlikte, pek güvenli olmayan çevrelerde de üzerinize dikkat çekmenize sebep olabilirler. Bu durumda en uygun olan, laptoplar için tasarlanmış sırt çantaları kullanmak olacaktır. Bu sırt çantaları hem rahatlık sağlar, hem ciddi giyim gerektiren önemli etkinlikler için idealdir. Yine de takım elbiseyle pek şık olmadıkları için yeri geldiğinde laptop çantası daha makul bir tercih olabilir.

Sık sık uçakla yolculuk eden kullanıcılar içinse, havaalanına uygun bir tasarım daha iyi olacaktır. Birçok havaalanındaki güvenlik prosedürleri sebebiyle yolcular her bir geçişte laptoplarını çıkarmak durumundadır. Bunun kolay halledileceği bir çanta daha rahat olacaktır.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir