Nasıl Yapılır

Secure Boot doğru yapılandırılmadı hatası nasıl çözülür?

By

on

Windows 8’den Windows 8.1’e geçişte bazı kullanıcılar, ekranlarının sağ alt bölümünde “Secure Boot doğru yapılandırılmadı” hatası alıyor. Windiwos 8.1’in bunu kullanıcılara gösterme sebebi ise, bilgisayarda bulunan aygıt yazılımının, sizi Secure Boot özelliğini kullanmaya zorlaması.

Bilgisayarınız Secure Boot’u desteklemiyorsa, Windows 8.1’de böyle bir uyarı almazsınız. Bu uyarının amacı, cihazınızın Secure Boot desteklediği ancak özelliğin o an itibariyle kullanılmadığını bildirmektir. Secure Boot sistemi, bilgisayarınızın açılış sırasında bir malware tarafından ele geçirilmesini önlemeye çalışan bir sistemdir ve Windows 8 veya üzeri bir sürüm kullanıyorsanız doğru bir şekilde kurulması olumlu sonuçlar doğuracaktır.

secureboot (1)

Ancak belli başlı ekran kartları gibi bazı donanım birimleri Secure Boot ile uyumlu değildir ve eski Windows sürümleri ile Linux gibi farklı işletim sistemlerini kullanmak isterseniz Secure Boot’u çalıştıramazsınız. Yani uyumsuz bir donanımınız varsa veya Windows 8.1’i, başka bir işletim sistemiyle birlikte ortak kullanıyorsanız, Secure Boot’u düzgün bir şekilde kurarak ekranda çıkan yazıyı kaldıramazsınız.

Secure Boot’u kullanmak istemiyorsanız veya umursamıyorsanız ancak yazıdan da rahatsız oluyorsanız, Microsoft’un sunduğu bu paketi kullanarak yazıyı kaldırabilirsiniz. Bu paketin nihayetinde güncelleştirme olarak gelebileceğini de belirtelim.

Bilgisayarınızı korumak için Secure Boot’u kullanmak isterseniz de, UEFI ayarlarınızda birkaç değişiklik yapmanız gerekiyor. Anlatacağımız adımlar sistemlere göre farklılık gösterse de, genel olarak aşağıdaki tanım sorunu çözecektir.

Öncelikle bilgisayarınızın BIOS ayarlarına girmeniz gerekiyor. Çoğu makinede BIOS ayarlarına girmek için açılış sırasında “Del” tuşuna basmak gerekir ancak durum anakarta göre değişeceği için, Del ile giremediyseniz açılış sırasında BIOS’a girmek için belirtilen tuşu denemelisiniz. Girdikten sonra BIOS ayarlarında Secure Boot’u açmanız gerekiyor.

Ek olarak, Windows içerisinden Gelişmiş Ayarlar‘ı uygulayabilirsiniz. Windows’da farenizi sağ üst köşeye çekerek Ayarlar kısmını açın, Orada PC ayarlarını değiştir kısmına gelin, sonrasında Güncelleştirme ve Kurtarma>Kurtarma>Gelişmiş Başlatma yolunu izleyin. Ardından “Şimdi yeniden başlat” diyin.

Bilgisayarınız yeniden başladığında, “Sorun Gider”i seçin, oradaki Gelişmiş seçenekler menüsü altında UEFI Bellenim Ayarları‘na gelin ve yeniden başlatın.

Şimdi bilgisayarınız UEFI ayar ekranında açılacak. Güvenlik veya Boot ayarlarını bulun, bunun için önce Gelişmiş(Advanced) menüsüne girmeniz gerekebilir ve sonrasında Secure Boot’u bulun. Secure Boot’un açık olduğundan emin olun. Sonrasında “Install Intel Platform Key” yazılı seçeneği bulun ve seçerek bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ekranınızda çıkan mesaj bu işlemler sonucunda da ortadan kalkmazsa, bilgisayar üreticinize başvurmanız veya BIOS güncellemesi yüklemeniz gerekebilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir