Nasıl Yapılır

Resmi yazıya ve yazıyı resme dönüştürmek

By

on

Bu paragraftaki herhangi bir kelimenin üstüne iki kez tıklayın. Tarayıcınız kelimeyi seçecektir ve siz de onu kopyalayıp kelime işlemcinize ya da e-mail programınıza yapıştırabileceksiniz. Bir de herhangi bir resimdeki bir kelimenin üzerine çift tıklamayı deneyin, bu sefer işe yaramadığını göreceksiniz.  Kullanıcı açısından çok net olmasa da dijital ortamda metinlerle, metne benzer resimler arasında büyük bir fark vardır. Neyse ki çeşitli yollarla ikisini de birbirine dönüştürmeniz mümkün.

Bu durumda  metni, .jpg  ya da .png gibi görüntü formatlarına dönüştürerek işe başlayabiliriz. Eğer Microsoft Word kullanıyorsanız bunu yapmak oldukça kolay olacaktır.  Şimdi fotoğraflamak istediğiniz metni seçin ve onu kopyalamak için klavyenizden CTRL+C tuşlarına basın. Sonrasında Windows’un ücretsiz resim programı olan Paint’i açın, CTRL+V’ye basıp metni resim olarak kopyalayın ve kaydedin.

Maalesef,  bunu her kelime işlemcisiyle birlikte yapmak mümkün olmayabilir. Aslında bildiğim kadarıyla bu sadece Word’le yapılabiliyor. Eğer farklı bir programda yazıyorsanız, ekran görüntüsünün herhangi bir kısmını resme dönüştürüp kaydetmek için  Windows’un ekran alıntısı aracını kullanabilirsiniz. Windows sürümünüz eskiyse ve Ekran Alıntısı Aracı’nı desteklemiyorsa, kolayca klavyenizdeki PrintScreen tuşuna basıp görüntüyü Paint ya da başka bir resim programına yapıştırabilirsiniz. Bu işlem tüm ekran görüntüsünü kopyalar ama siz isteğinize göre resmi kesebilirsiniz.

onenote

Şimdi de resimden metin nasıl çıkarılıyormuş ona bakalım. Bu işlem için bir optik karakter tanıma (OCR) yazılımınız olmalı ama bu tarayıcıya ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez. Office’in son sürümleriyle gelen Microsoft OneNote programınız varsa, optik karakter tanıma yazılımına sahipsiniz demektir. Fotoğrafınızı kopyalayıp OneNote’a yapıştırın ve ardından yapıştırdığınız resmin üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayıp “fotoğraftan metin kopyala”yı seçin. Metniniz geçici taşıma panonuza taşınacaktır, yani artık onu istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

OneNotu’unuz yoksa da üzülmeyin, onun da çaresi var. Ücretsiz çevrimiçi optik karakter tarama servisini kullanabilirsiniz. Kolayca resminizi yükleyip insan olduğunuzu onaylayan güvenlik kodunu girdikten sonra dosyayı gönder’e tıklayın. Metin çerçeve içinde istediğiniz yere yapışacak şekilde ekranda görünecektir.

Recommended for you

2 Comments

  1. Eray

    Şubat 4, 2015 at 3:04 pm

    OneNote koskoca paragraftan sadece 11.yüzyıl kelimesinin 11 rakamını anladı

  2. carlos

    Kasım 26, 2016 at 9:57 am

    Hocam hiç gerek yok paintten resim kesme bölümünden saydam işareti aktif hale getirip worddeki ya da başka bir programdaki yazıyı ctrl+c yapın painte gelip ctrl+v ya da sağ tıka yapıştır yaptığınız zaman metin, yazı olduğu gibi geliyor arka fonda hiçbir şey olmadan. İsteyen istediği resme kolaylıkla bu şekilde yazıyı taşıyabilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir