Nasıl Yapılır

PC’nizde kayıtlı Wi-Fi parolalarını nasıl öğrenirsiniz?

By

on

Şayet PC’niz Wi-Fi parolanızı biliyor ama siz bilmiyorsanız, bu ipuçları işinizi görecek.

Wi-Fi’in evinizde büyük kolaylık sağladığı bir gerçek ama birlikte getirdiği sıkıntılar da yok değil. Wi-Fi’ın en büyük sorunlardan bir tanesi esasında kullanıcıyla bağlantılı: ağ parolasını unutmak. Hepimizi başına geldi. Uzmanlardan rastgele, uzun Wi-Fi parolaları oluşturmamız konusunda tavsiye alıyoruz ve ardından bu karmaşık parolayı kaybediyor ya da unutuyoruz.

Daha önceden ayarları yapılmış bir makine için bu problem değil ama bir misafiriniz geldiğinizde ya da TV’niz için eve yepyeni bir Chromecast getirdiğinizde bu bir sorun teşkil edebilir.

PC’nizden kaybolmuş gibi gözüken parolaları nasıl geri alacağımıza bakalım.

Bağlantı mevcutken

Windows 7 kullanıcıları için halihazırda bağlı oldukları ağdan parolayı geri öğrenmek kolay. Buradaki yönergeler Windows 10’a yönelik ama genel olarak Windows 8.1, 8 ve 7 için aynı. Eğer işletim sistemine özel yönergeler isterseniz, Microsoft’un yardım sayfasını kontrol edebilirsiniz.

Windows 10’a Başlat menüsü üzerinde sağ tıklayın ve Denetim Masası’nı seçin. Kategori görünümü seçili haldeyken Ağ ve Internet > Ağ ve Paylaşım Merkezi üzerine tıklayın.

Pencerenin üstünde mevcut bağlantılarınızın listelendiği “Etkin ağlarınızı görüntüleyin” adlı bir bölüm göreceksiniz.  “Bağlantılar” olarak listelenen mavi link üzerine tıklayın.

wirelessproperties

Windows 7 ve yukarısı mevcut Wi-Fi ağınızın parolasını gösterebilir.

Bu Wi-Fi Durumu adlı bir pencere açacak. Şimdi Kablosuz Özellikleri’ne, ardından da Güvenlik sekmesine tıklayın. Burada Wi-Fi parolasının bir dizi noktayla temsil edildiği  “Ağ güvenlik anahtarı” adlı bir metin kutusu göreceksiniz. Nokta sayısının asıl parolanızın uzunluğuyla eşit olmamasını dert etmeyin zira bunlar sadece yer tutucu.

Parolanızı görmek için Karakterleri göster kutusuna tıklayın ve parolanız ağ güvenlik anahtarı bölümünde görünür hale gelecek. Artık onu kopyalayabilir ya da bir başkasına gösterebilirsiniz.

Wi-Fi geçmişiniz

Halihazırda bağlı olduğunu ağın parolasını öğrenme ihtiyacı duyduğunuzda yukarıdaki işlem yeterince kolay ancak PC’nizde ihtiyacınız olabilecek çok sayıda kayıtlı Wi-Fi parolası olabilir.

Bunları öğrenmenin en basit yolu Nirsoft’un WirelessKeyView adlı ücretsiz uygulaması gibi ekstra yardım gerektirebilir. Program bir zip dosyası olarak iniyor. Dosya içeriğini istediğiniz bir konuma açın ve akabinde içindeki exe dosyasını çalıştırın. Dosyanın adı programın adıyla aynı; WirelessKeyView.exe.

wkv

Program PC’nizin kaydetmiş olduğu tüm Wi-Fi ağ parolalarını bir listesini açacak. Bunların çoğu Key (ASCII) bölümü altında görüntülenmiş olabilir ama eğer burada anlamsız şeylere görürseniz o zaman Key (Hex) bölümünü deneyin.

WirelessKeyView’in kullanımı oldukça basit ama ondan hoşlanmadıysanız Magical Jelly Bean WiFi Password Revealer gibi çok sayıda başka alternatifler de mevcut.

Artık kayıp parolalarınızı bulduğunuza göre bunları bir parola yöneticisi içerisine kaydetmek için iyi bir zaman olabilir.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir