Nasıl Yapılır

Mac’te USB belleğe nasıl format atılır?

By

on

USB bellekler bazen siz öyle olmadığını bilseniz bile daha az depolama alanına sahipmiş gibi görünebilir. Ek olarak Mac bilgisayarlada USB bellekleri çalıştırmak için FAT formatının kullanım gerekliliği, kullanıcıları zorlamaktadır. Bu durumda USB belleği format atarak biçimlendirme zorunluluğu ortaya çıkar. Mac bilgisayarlarda USB bellekleri nasıl biçimlendirebileceğinizi anlatacağız.
Ekran Resmi 2014-08-19 11.16.29
USB belleğinizi Mac bilgisayarınıza taktıktan sonra, Finder üzerindeki Uygulamalar klasöründen İzlenecler klasörünü açın. İzlenceler klasöründen “Disk İzlencesi” seçeneğine tıklayın. Bu işlemi boşluk + command tuşlarına basarak açtığımız Spotlight aramasına izlence veya disk izlencesi yazarak da gerçekleştirebilirsiniz.
Ekran Resmi 2014-08-19 11.16.58

Disk İzlencesi’ne girdikten sonra, sol pencereden bilgisayara bağladığınız USB belleği seçin. Belleği seçtikten sonra üstte bulunan sekmelerden “Sil” kısmına gelin.

Ekran Resmi 2014-08-19 11.17.12 

Bu sekmede USB belleğinizi sıfırlayıp biçimlendirecek olan silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Belleği hem OS X, hem de Windows cihazlarınızda kullanmak istiyorsanız ExFAT veya MS-DOS(FAT) seçeneklerinden birini seçin, diske dilediğiniz ismi verin ve Sil tuşuna basın.

2 Comments

 1. yunus

  Şubat 4, 2017 at 10:58 pm

  Yapamayan arkadaşlar için görüntülü anlatım burada

  iyi seyirler….

 2. Yusuf

  Ekim 11, 2017 at 7:15 pm

  Çok teşekkürler sayenizde SDCardı biçimlendirebildim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir