Nasıl Yapılır

Mac bilgisayarlar nasıl hızlandırılır?

By

on

Apple’ın Mac serisi bilgisayarları, performans ve hızlarıyla öne çıkıyor ancak her teknolojik cihaz gibi zaman zaman bu bilgisayarlar da sorunlar yaşayıp yavaşlayabiliyor. Biz de Mac bilgisayarlar yavaşladığı takdirde neler yapılabileceğini anlatmaya çalıştık.

Yeniden başlatın

Çok bariz bir öneri gibi görünse de, birçok insan bilgisayarını açık bırakıyor. İster ofiste sürekli kullandığınız bilgisayar olsun, isterse evinizde kucağınıza aldığınız MacBook Air, direkt ekranı kapatarak bilgisayarı bir kenara koymak oldukça yaygın bir alışkanlık. Bu da doğal olarak bilgisayarın yavaşlamasına sebep olur. Eğer cihazınız uzun süredir açıksa, bir mola vermesini sağlayın ve taze bir şekilde yeniden başlatın.

Kullanılmayan uygulamaları kapatın

Eski bir Mac bilgisayar kullanıcısıysanız, aynı anda birçok işlem yapmaya çalıştığınız zaman takılmalar ve yavaşlamalar gözlemleyebilirsiniz. Dock üzerinden kullanmadığınız uygulamalara gelin ve sağ tıklayarak Çık tuşuna basın. Alternatif olarak da Command+Tab tuşuyla açık olan uygulamaları görebilir ve bu alanda Command+Q kısayoluyla seçili olan uygulamadan çıkabilirsiniz.

Başlangıç uygulamalarını kapatın

Windows bilgisayarlarıhızlandırmak için söylenen ilk şeylerden biri de, bilgisayarın açılmasıyla birlikte başlatılan programlardır. AynısıMac bilgisayarlar için de geçerli. Sistem Tercihleri’ni açtıktan sonra Kullanıcılar ve Gruplar menüsü üzerinden Oturum açma öğelerini seçerek ihtiyacınız olmayan uygulamaları kapatabilirsiniz.

İhtiyacınız olmayan uygulamaları silin

İçerisinde çok sayıda veri barındıran bir hard disk, pek verimli çalışan bir disk değildir. Öncelikle Çöp Sepeti’ni boşaltmakla birlikte, ihtiyacınız olmayan uygulama ve dosyaları silin ve mümkün olduğunca verilerinizi harici bir diske aktarın. Bir uygulamayı silmek için basılı tutun ve Çöp Sepeti’ne sürükleyin.

Etkinlik Monitörü’nü gözleyin

Uygulamalar sekmesinde bulunan Etkinlik Monitörü ile çalışan uygulamaların takibini yapabilirsiniz. Buradaki CPU sekmesi altında hangi programların ne kadar kaynak kullandığını görebilir, hangi işlemi sonlandırdığınızda bilgisayarın hızlanacağını anlayabilirsiniz. Menüyü açmak için ek olarak Spotlight Araması’na “etkinlik”veya “activity”yazarak da Etkinlik Monitörü’ne erişebilirsiniz.

Ekran Resmi 2014-05-22 11.39.06

SSD yükleyin

Bir Mac bilgisayara SSD sınıfında bir disk yüklemek, model fark etmekle birlikte çoğu zaman zor bir iştir ancak yine de mümkündür. HDD’lere nazaran veri erişimi konusunda oldukça hızlı çalışan SSD’ler, aynı zamanda daha az ısınır ve daha sessiz çalışır. Ancak fiyat bazında karşılaştırıldığında ise SSD’ler, HDD’lerden daha az depolama alanına sahiptir. Yani eski hard diskinizi yedek disk olarak kullanmak da büyük fayda sağlayabilir. Daha büyük kapasiteye sahip SSD disklerin yazma hızı da daha fazla olmasına rağmen, boyut farkı okuma hızını etkilememektedir.

RAM yükseltin

Mümkünse bilgisayarınızın RAM’ini arttırmak, yoğun çalışan uygulamaların hızlanması konusunda büyük bir fark yaratabilir. Günlük kullanımda çok fazla fark göze çarpmaz ve hatta bazı işlemler yavaşlayabilir ancak 8 GB civarında bir RAM’e sahip olmak bilgisayarınızın daha rahat çalışmasını sağlayacaktır.

Ekran kartını yükseltin

Mac bilgisayarınızda yapacağınız donanım iyileştirmelerinin yanında, grafik birimini de yükseltmek cihazınızın hızlanmasınısağlayabilir. Ancak bilgisayarı yoran oyunlar oynamıyor veya fotoğraf veya video düzenleme uygulamaları üzerinde çalışmıyorsanız, ciddi şekilde hız artışı sağlayacak olsanız da bu iyileştirme size pahalıya patlayabilir.

Bilgisayarınızı güncel tutun

Bilgisayarınızdaki Mac OS X’i güncel tutmak, cihazda bulunabilecek hataların çözümleri veya yamaları sağlayarak bilgisayarınızı korumanıza yardımcı olur. Sağ üstteki elma simgesine tıklayarak Yazılım Güncelleme seçeneği üzerinden güncelleştirme yapabilirsiniz. Aynı bölümden yüklemiş olduğunuz tüm uygulamaların güncelleştirmelerini de görebilirsiniz. Son olarak Sistem Tercihleri üzerinden App Store’a gelip, “Güncellemeleri otomatik denetle”seçeneğini işaretlemeniz, bilgisayarınızın sağlıklı kalması için oldukça faydalıdır.

Tarayıcı önbelleğini boşaltın

Mac bilgisayarınızda kullandığınız tarayıcının önbelleğini temizlemek de, geçici dosyalar ve diğer tarama verilerinin silinerek Mac’inizin temiz kalmasında büyük öneme sahiptir. Safari kullanıyorsanız, sol üstteki Safari menüsünden Safari’yi Sıfırla diyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Görsel efektleri kapatın

Bilgisayarınızı yoran öğelerden bir diğeri de Mac’in sağladığı görsel efektlerdir. Böyle bir durumla karşılaşıyorsanız, Sistem Tercihleri’nden Dock menüsüne girerek oradaki tüm değerleri sıfırlamalı ve Cin efektini kapatmalısınız.

Sorunun bilgisayarda olduğundan emin olun

Mac bilgisayarınızda yapmaya çalıştığınız bir işlemin çok uzun bir zaman alması, bilgisayarınızın yavaş olduğuna dair kesin bir bilgi vermez. Yavaşlama yaşadığınız sırada ne yaptığınızdan ve sadece o işlem sırasında bilgisayarıyavaşolup olmadığından emin olun. Web sitelerin yüklenmesi de uzun zaman alıyorsa, sorun siteden, internet bağlantınızdan veya modeminizin eski olmasından kaynaklanmış olabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir