Nasıl Yapılır

Kaybolan dosyalar nasıl kurtarılır?

By

on

Hepimizin başına gelmiştir. O veya bu şekilde dosyalarımızı silerken kaybedebiliyoruz ancak bunları kurtarmanın çeşitli yolları var. Ancak dosyaları sildikten sonra bilgisayarın harddiskine daha fazla veri yazarsanız, kurtarma ihtimali de bir o kadar azalır. Bu yüzden dosyaları kaybettiğinizi anladıktan sonra olabildiğince bilgisayarı kullanmamanızı öneriyoruz.

Her şeyden önce, Geri Dönüşüm Kutusu’nu kontrol etmekte fayda var. Shift+delete kısayoluyla dosyalarınızı silmediyseniz, veriler Windows’un güvenlik amacıyla tasarladığı Geri Dönüşüm Kutusu’na gider. Burada dosyalarınızı bulursanız seçtikten sonra sağ tıklayarak geri döndürebilirsiniz.

Bilgisayar uzmanları her zaman yedeklemenin öneminden bahsederler. Siz de yedek alan kullanıcılardansanız, kaybettiğiniz dosyaları yedeğinizde bulmanız mümündür. Hangi yedekleme programını kullandığınıza göre de kurtarma süreci değişmektedir. Yedek almıyorsanız da, buna alışmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sefer işe yaramayacak olsa da bir dahaki sorununuzda yedekten faydalanabilirsiniz.

Windows’da dosyalarınızı sildiyseniz bile, bilgisayarınız her şeyi ortadan kaldırmamış olabilir. Windows yeni veriler yazmak gerekmediği sürece silinen bitlerin üzerine veri yazmaz. Bu yüzden de dosya kaybettikten sonra olabildiğince bilgisayarı kullanmamak çok önemlidir. Çok sayıda kurtarma programı olmasına rağmen, Recuva Portable bizim tavsiyemiz olacak. Kullanımı oldukça kolay olan bu programın iyi de bir takip kaydı var. Bazen de silinen resimleri gösterebilen Recuva aynı zamanda ücretsiz bir program.

Adının sonunda bulunan “portable” eki de programı kurma gerekliliği olmadığını ifade ediyor. Yani programı harddiske yazmadan kullanabiliyorsunuz.

Hiçbir şekilde dosyalarınıza ulaşmayı başaramadıysanız, artık bir profesyonele danışmaktan başka bir çareniz kalmamış demektir. Çok sayıda veri kurtarma hizmeti bulunduğu için ve harddiskinizin de hâlen çalıştığını düşünürsek, ücretin çok fazla olmamasını bekliyoruz ancak yine de yüksek fiyat alırsanız da şaşırmayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir