Nasıl Yapılır

iPhone’da hücresel veri kullanımı nasıl azaltılır?

By

on

Sınırsız bir veri planına sahip değilseniz, 3G kullanımı sırasında aylık kotanızı aşmak mümkün. iPhone kullanıcıları için aşırı veri kullanımını azaltma yöntemlerini araştırdık ve sizler için derledik.

Bazı akıllı telefonlar, mobil veri kullanımı konusunda diğerlerinden daha etkili çalışıyorlar. Apple da, iPhone telefonlarda mobil veri kullanımını azaltmak için çok sayıda seçenek sunuyor ancak verdiğiniz iznin ne kadarını kullandığınızı görmek pek kolay değil. Telefonda Ayarlar’a girip, Hücresel kısmını seçtiğinizde, aşağıda Hücresel Veri Kullanımı kısmını göreceksiniz. Burada iki sayaç bulunuyor; Şu Anki Dönem ve Şu Anki Dönemde Dolaşım. Bu da, en aşağıda bulunan istatistikleri sıfırlama işlemini yaptıktan sonra kullanılan veri miktarını gösteriyor. Sıkıntı da burada başlıyor, fatura kesim tarihiniz veya mobil veri planınız başladığı an istatistikleri sıfırlamak ve yeni dönemi telefona kaydetmek gerekiyor, bunu yapmadığınız sürece bu bilgiler hiçbir şekilde fayda sağlamıyor. Yine de operatörlerden elde edilen bilgiler, ne kadar veri kullandığınızı size gösteriyor. Ancak burada da, kullanım bilgisinin güncel olmama ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Şimdi iPhone’da veri kullanımını nasıl azaltabileceğimize bakalım.

photo2Ayarları değiştirin

Ayarlar’daki Hücresel bölümünde, mobil veri üzerinden işlem yapabilen uygulamaların bir listesi bulunuyor. Varsayılan olarak, bu uygulamaların tamamına izin verilmiş oluyor ancak siz, hangi uygulamaların hücresel ağ üzerinden işlem yapabileceğini seçebiliyorsunuz. Bu durumda kapatılan uygulamalar yalnızca Wi-Fi bağlantısı varken çalışıyorlar.

Uygulama içi ayarları değiştirin

Bazı uygulamaların ise, belli başlı özelliklerini sadece Wi-Fi ile kısıtlama seçenekleri bulunuyor. Örnek olarak Dropbox’ı göstereceğiz. Bulut depolama alanı sunan uygulama, telefonunuzdaki fotoğrafları ve videoları otomatik olarak buluta yedekleyebiliyor. Bu da, mobil data kullanımını kapatmadığınız takdirde ciddi oranda hücresel veri kullanmanıza sebep oluyor. Dropbox uygulamasının içerisinde bulunan Ayarlar kısmında, uygulamanın Wi-Fi bağlantısı yokken fotoğraf veya video yüklemesini engelleyen, bir seçenek bulunuyor. Türkçe desteği olmayan uygulamanın ayarlarında “Use Cellular Data” seçeneği kapatıldığı takdirde, uygulama yalnızca Wi-Fi kullanıyor. Benzer ayarlar için diğer uygulamaların ayarlarını da gözden geçirebilirsiniz.

Arkaplanda uygulama yenile

iOS 7 ile birlikte iPhone kullanıcılarının hayatına giren Arkaplanda Uygulama Yenile özelliği, uygulamaları açtığınızda direkt olarak son bilgileri görme konusunda oldukça kusursuz bir işleve sahip. Telefonunuz bir kenarda dururken, bir taraftan son haberleri, hava durumunu, Facebook yazılarını ve tweet’leri indiren bu özellik, uygulamaları pek kullanmadığınız takdirde mobil veri kullanımınızı şişirme ihtimaline sahip. Uygulama yenilemeye son vermek için, Ayarlar, Genel ve aşağıda bulunan Arkaplanda Uygulama Yenile seçeneğine gelerek, istemediğiniz uygulamaların kendi başlarına çalışmasını engelleyebilirsiniz.

photo4

Hücresel veriyi kapatmak

Çok bariz bir seçenek gibi görünse de, mobil veri kullanımını kısıtlamanın en kolay yolu, hücresel bağlantıyı yalnızca ihtiyaç halinde açmaktır. Bunun için de Ayarlar’dan Hücresel kısmına gelip, Hücresel Veri seçeneğini kapatmak yeterli olacaktır.

Recommended for you

3 Comments

 1. Özgür

  Haziran 19, 2014 at 1:15 pm

  Ben İphone 3gs kullanıcısıyım, ve buyüzdende İOS 6.1.6 yazılımı bulunmaktadır. Mobil veri üzerinden işlem seçeneği bulunmuyor.Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler…

 2. saw

  Ağustos 9, 2015 at 10:30 pm

  teşekkürler çok faydalı bir paylaşım olmuş. Emeğinize sawlık..

 3. Onur

  Şubat 13, 2016 at 7:42 pm

  Sistem servislerinin hücresel kullanmasını Nasıl engelleriz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir