Nasıl Yapılır

iPhone ve Android’de klavye kısayolu nasıl oluşturulur?

By

on

Hepimiz telefonlarımızda sürekli bir şeyler yazıyoruz. Bu yazılarda da sürekli aynı ifadeler tekrar tekrar geçiyor. Bunların her birini baştan yazmak yerine, hem Android hem de iOS cihazların bize sunduğu müthiş bir özellik var.

Çoğu zaman gözardı edilen, pek kullanılmayan ve arka planda bırakılan bu kısayol özelliği, aslında büyük fayda sağlayabilecek bir özellik. Kendi kısayollarınızı oluşturarak telefon veya tabletinizde bir şeyler yazarken ciddi ölçüde zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Örneğin “telno” şeklinde oluşturduğunuz kısayol, direkt telefon numaranızı yazma alanına getirecek, boşluk bıraktığınızda numara yazma alanında görünür olacaktır. Böylece uzun uzun numara yazma derdinden kurtulabilirsiniz.

Ek olarak standart metinler, e-posta imzaları, belirli linkler gibi çok sayıda yazması uzun sürecek yazı için de kısayollar oluşturup, zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Şimdi cihazlarınızda bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatacağız.

Android’de klavye kısayolu oluşturma

Öncelikle anlatacağımız işlemlerin standart Android klavyesinde olduğunu belirtelim. Üçüncü parti bir klavye uygulaması kullanıyorsanız, Android kısayollarını kullanamazsınız. Bunun dışında Ayarlar, Klavye ve Giriş kısmında Google klavyenin seçili olduğundan emin olmalısınız.

Kendi kısayollarınızı oluşturmak için, telefon veya tabletinizde Ayarlar>Dil ve Giriş>Kişisel sözlük yoluna ilerleyin. Sonrasında Kişisel Sözlük’e basarak listeyi açın. En altta bulunan + işaretine basarak, ilk kısma bütün cümleyi, ikinci kısma da kısayolunuzu belirtin ve geri sözlüğe gidin. Yeni kısayolunuz hazır olacak. Ne yazık ki Android’de kısayolunu oluşturabileceğiniz cümle maksimum 50 karakterden oluşabiliyor.

IMG_6756

Yine de her şeye olduğu gibi Android dünyasında buna da bir çözüm yolu var. Ancak bunun için üçüncü parti klavye uygulamalarını kullanmak gerekiyor. Textpansion gibi uygulamalar, bu eksiği kapatıp dilediğiniz cümleyi kısayol oluşturmanıza imkan sağlıyor ancak bu klavyelerin standart Android klavyesi kadar kullanışlı olmayabileceğini de belirtmemiz gerekiyor.

iOS’te klavye kısayolu oluşturma

iOS’te klavye kısayolu oluşturmak için, Ayarlar>Genel>Klavye yolu üzerinden Kestirmeler bağlantısına tıklayın. Karşınıza iOS’in mevcut kısayolları çıkacak. Yeni bir kısayol eklemek için sağ üstte bulunan + tuşuna basın.

IMG_6757

İfade kısmına yazmak istediğiniz cümleyi yazın ve kestirme kısmına da dilediğiniz kısayolu yazın. Ardından Kaydet diyin ve kaydedin. iOS’te Android’deki gibi bir karakter sınırı bulunmuyor, dilediğiniz uzunlukta bir cümle yazıp, iki harfli bir kısayol ile yüzlerce kelimelik bir paragrafı çıkarabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir