Nasıl Yapılır

iOS uygulamaları bilgisayarda nasıl çalıştırılır?

By

on

iPhone ve iPad uygulamalarını Windows, Mac veya Linux bilgisayarlarda çalıştırmanın elbette kusursuz bir yolu yok. Ancak bir simülatör kullanarak en sevdiğiniz iOS uygulamalarını bilgisayarınızda çalıştırabilirsiniz. Denemelerimiz sonucunda bulduğumuz en iyi yol ise, Adobe AIR tabanlı iPad simülatörü iPadian. Bu program ile bilgisayarınızda iPad benzeri bir arayüz üzerinden iPhone ve iPad uygulamalarını çalıştırabiliyorsunuz.

Doğal olarak bu yöntemin de önemli dezavantajları var. En basitinden, Apple AppStore’a erişim sağlayamıyorsunuz. iPadian’ın kendi uygulama mağazasını kullanmak zorundasınız. Bu mağazada da birçok uygulama bulunuyor ancak yine de AppStore’a yaklaşması mümkün değil. 

Aynı zamanda, bu tür simülatörlerde sıklıkla rastlanıldığı gibi, birçok bilgisayarda arayüzün pek başarılı çalışmayacağını söyleyelim. Nihayetinde iPad dokunarak kullanıma yönelik tasarlandı ve böyle bir şeyi yalnızca mouse ve klavye ile kullanmaya çalışmak, doğal olarak ideal bir sonuç vermiyor. Yine de tuşlara tıklayarak işinizi halledebiliyorsunuz ancak biraz ağır kalıyor. Ek olarak programın mouse ile kaydırma özelliğine izin vermediğini de belirtmemiz gerekiyor.

Kötü olanlar bu kadardı, şimdi de iPadian’ın iPad benzeri ortamda size nasıl harika özellikler sunduğuna bakalım. Aynı bir iPad sahibiymişsiniz gibi Safari, Apple E-Mail, Sosyal ağ uygulamaları, Videolar, Fotoğraflar ve daha birçok uygulamayı iPadian ile birlikte kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bilgisayarınızda Adobe AIR olduğu sürece programın kurulum ile uğraştırmadığını ve Windows XP/Vista/7/8, Mac OS X ve Linux ile çalıştığını da belirtelim. Şimdi de bilgisayarımızda iOS uygulamalarını nasıl çalıştıracağımıza bakalım.

Öncelikle iPadian’ı bu bağlantıdan indiriyoruz. İnen .zip dosyasını çıkartıp, iPadian.exe’yi çalıştırıyoruz. Bazı güvenlik yazılımları iPadian’ı malware olarak gösterse de, verdiğimiz linkteki gibi güvenilir kaynaklardan dosyayı indirdiğiniz takdirde endişelenecek bir dürüm söz konusu olmayacaktır. Kurulum sırasında, program sizden Windows .NET Framework yüklemenizi isteyebilir, eğer gerekirse yükleyin. Ayrıca sizden Adobe Flash’ın son güncellemesini de yüklemenizi isteyecektir, bu da güvenlik için oldukça önemli olduğundan Flash’ı da güncellemeyi ihmal etmeyin.

ipadian

Kurulumun ardından iPadian otomatik olarak açılacak ve karşınıza Windows ile iOS karışımı bir masaüstü gelecek. Facebook ve YouTube gibi önemli uygulamalar yüklü bir şekilde açılan iPadian’daki “App Store” seçeneğine gidip birçok uygulama yükleyebilirsiniz. Aynı bir iPad tabletiniz varmış gibi uygulamaları açıp kullanabilirsiniz.

Windows’a geri dönmek için de sağ alt köşedeki Windows sembolüne tıklamanız yeterli. Elbette iPadian, bilgisayarınızda size iPad deneyimi yaşatmayı vadetmiyor ancak gayet yeterli bir simülatör olarak iOS uygulamalarını bilgisayarınızda çalıştırmanıza olanak sağlıyor.

Recommended for you

9 Comments

 1. engin

  Mayıs 15, 2014 at 4:35 pm

  beş para etmez ios kim bu program kim sadece görsel olarak biraz benzetmişler hepsi o.Store mtor hikaye.

  • musta

   Kasım 18, 2016 at 7:34 pm

   yalancı oç çok güzel olmuş şerefsiz

 2. CesnaQ

  Ağustos 19, 2014 at 5:21 pm

  oyunlara girebiliyormuyuz ?

 3. 1453 salih

  Eylül 19, 2014 at 12:47 pm

  evet bi çok uygulama yok

 4. Serhat

  Ekim 14, 2014 at 11:47 am

  Bu uygulama beş para etmez. Simülatör felan değil, oyunları tıkladığınızda oyunun videosu çıkıyor, gerçekte hiçbirşey çalışmıyor. Ayrıca yanında bir sürü zararlı yazılım geliyor bilgisayarınıza, bunlara inanıp da sakın indirmeyin.

 5. ibrahim

  Şubat 9, 2015 at 4:36 pm

  kardeş o adresteki win olanlar htp400 bilmem kaç uyarısı verio haberin olsun

 6. volkan

  Şubat 19, 2015 at 10:49 pm

  ipadian programını sakın indirip kurmayın, benim gibi saatlerce virüslerle uğraşırsınız

 7. jeuxa

  Haziran 18, 2015 at 3:55 pm

  Fotoğraftaki görüntüyle uzaktan yakından alakası yok. Berbat bi program. uygulama indirmeyi geçtim duvar kağıdını bile değiştiremiyorsun. düzgün bi emulator isteyen bluestack indirip androidde takılsın..

 8. Nihat

  Ekim 12, 2015 at 1:30 pm

  selam, bu proqram yalan!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir