Nasıl Yapılır

iOS 8’de Sağlık uygulaması nasıl kullanılır?

By

on

iOS 8’i kurduktan sonra karşınıza yepyeni bir uygulama simgesi çıkacak.

Sağ üst köşesinde kalp bulunan beyaz arka plana sahip bu uygulama, Apple’ın yeni Sağlık uygulaması. iPhone’da bulunan hareket sensörlerini kullanarak fiziksel aktivitenizi ölçen bu uygulamaya vücut ölçülerinizi girebiliyor ve tıbbi kimlik oluşturarak acil numara, kan grubu, hastalıklar, alerjiler gibi bilgileri ekleyebiliyorsunuz. Bunun haricinde uygulama içerisinde yapılabilecek pek fazla şey yok. Tam verimle kullanmak için, üçüncü parti geliştiricilerin uygulamalarını çıkarmasını ve iOS 8 güncellemelerini yayınlamalarını beklememiz gerekiyor.

Sağlık uygulamasının amacı ise, o üçüncü parti uygulamalardan topladığı verileri tek bir başlık altında size göstermek. Analiz Raporu adı verilen ekrandan genel sağlık durumunuzu görebileceksiniz. Cihazınıza uygulama yükledikçe, Sağlık uygulamasıyla bu verilerin paylaşılmasına da izin vermeniz gerekiyor.

[Rehber: iOS 8 Hakkında Her Şey]

Analiz Raporu

Sağlık uygulamasının Analiz Raporu, gösterilmesini istediğiniz bilgilerin tek bir ekranda size sunulduğu alan. Bu alana yeni bir bilgi eklemek için Sağlık Verileri bölümüne gidin, sonrasında karşınıza çıkan veri seçeneklerinden birini seçin, arından bunu Analiz Raporu’nda Göster kısmını açın.

Bu işlemlerin ardından Analiz Raporu kısmında yeni eklediğiniz veriye ait bilgiler yayınlanmaya başlayacak. Bu başlıkları basılı tutup aşağı yukarı götürerek yerlerini değiştirmeniz de mümkün.

sağlık

Kaynaklar

Kaynaklar bölümü ise, Sağlık uygulaması için bilgilerinizi elde eden farklı uygulamalar ve hizmetleri görüp düzenleyebileceğiniz bir sekme.

Tıbbi Kimlik

Uygulamanın son sekmesinde ise, kişisel tıbbi bilgilerinizi girebileceğiniz alan bulunuyor. Bu bölümde, telefonunuzun ekranı kilitliyken, Acil Durum’a basıldığında Tıbbi Kimlik’inizin görünüp görünmeyeceğini seçebiliyor; doğum tarihi, hastalıklar, tıbbi notlar, alerjiler, ilaçlar, acil durumda aranacak kişi, kan grubu, organ bağışı, kilo ve boy bilgilerini girebiliyorsunuz.

Recommended for you

0 Comments

  1. Ömer Faruk

    Aralık 14, 2014 at 6:22 pm

    Merhaba.Ben iphone 5 kullanıyorum.Sağlık uygulamasını aktif hale getiremiyorum.Yürüme adım sayısı ve yürünen mesafeyi gösteren analiz sayfasını işler hale getirmek için yardımlarınızı bekliyorum.

  2. bioenerji

    Aralık 15, 2014 at 9:14 am

    Yürüyüş, koşu ve diğer spor aktivitelerinde harcanan kaloriyi hesaplayabilir ancak alınan kalori için kullanıcının aldığı kaloriyi doğru girmesi gerekir diye düşünüyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir