Nasıl Yapılır

iOS 8’de Safari’nin yeni özelikleri nasıl kullanılır?

By

on

Çoğumuz artık günlük web site gezintilerimizi mobil cihazlarımızdan yapıyoruz. iOS’in en önemli uygulamalarından biri olan Safari de her güncellemeyle birlikte biraz daha iyileşiyor. iOS 8 ile birlikte Apple da tarayıcısına önemli birkaç özellik ekledi.

Son kapatılan sekmeleri açın

Hepimiz zaman zaman yanlışlıkla bir sekmeyi kapatıp minik bir gerginlik yaşarız. Daha önceki iOS sürümlerinde iPad’de bulunan son kapatılan sekmeleri açma özelliği, iOS 8 ile birlikte iPhone’lara da geldi. Daha önce Geçmiş’e gidilerek bulunan son sekmelere artık daha rahat bir şekilde ulaşılabiliyor. Safari’nin sağ alt kısmında bulunan sekme tuşuna basıp, yeni sekme ekleme simgesi olan + tuşuna basılı tuttuğunuz zaman son kapattığınız sekmeler karşınıza çıkacaktır.

safari

Masaüstü siteyi isteyin

iOS çıktıktan bu yana Apple ilk kez mobil Safari uygulamasına, sitelerin masaüstü sürümlerini açma izni verdi. Ancak bu özellik biraz gizli olduğu için fark edilmeyebilir. Bulunduğunuz sitenin mobil içeriği sizin için yeterli gelmiyorsa veya başarısızsa, Safari’de adres çubuğuna basarak yer imleriniz ve favorilerinizin olduğu pencereyi açın. Ardından bu ekranı biraz aşağı kaydırarak, en üstte bulunan iki gizli özelliği görebilirsiniz. Açık olan siteyi dilerseniz bu özelliklerden biriyle favorilere ekleyebilir, dilerseniz de masaüstü siteyi isteyebilirsiniz.

[Rehber: iOS 8 Hakkında Her Şey]

Arama motoru olarak DuckDuckGo’yu kullanın

Eğer Google, Yahoo, Bing ve Yandex gibi arama motorlarına güvenmiyorsanız, güvenliği ön plana çıkaran DuckDuckGo arama motorunu tercih edebilirsiniz. Ancak bu ayarı yapmak nispeten biraz uğraşmayı gerektiriyor. Arama motoru ayarınızı değiştirmek için Ayarlar üzerinden Safari’ye gidin. Burada en üstte bulunan Arama Motoru menüsüne girin. Karşınıza çıkan seçeneklerden dilediğiniz bir arama motorunu seçebilirsiniz.

Recommended for you

0 Comments

  1. orhan

    Mart 24, 2015 at 1:43 pm

    safari bir arama motorumu veya telefon oldugu içinmi aypon namı uyumlu anlayamadım

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir