Nasıl Yapılır

iOS 8’de pil ömrü nasıl arttırılır?

By

on

iOS 8 ile birlikte Apple sonunda Android kullanıcılarının yıllardır kullandığı bir özellik olan uygulama bazında pil kullanım istatistiklerini işletim sistemine dahil etti. Hali hazırda iOS kullanıcıları hangi uygulamaların pil ömründen çaldığını tahmin ediyor olsa da, iOS 8’e kadar Apple bu bilgiye doğru bir şekilde erişime izin vermiyordu. Bazı üçüncü parti batarya uygulamaları hangi uygulamaların en çok şarjdan götürdüğünü söylese de, ne kadar güvenilir oldukları her daim tartışma konusu olmuştu.

iOS 8 ile birlikte Ayarlar>Genel>Kullanım>Pil Kullanımı başlığı altından artık spesifik olarak hangi uygulamaların ne kadar güç harcadığını görebiliyoruz.

Pil Kullanımı menüsünde ise, son tam şarjdan beri elde edilen pil istatistikleri ile pili en fazla kullanan uygulamadan azalarak sıralanmış bir liste görüyoruz. Dilerseniz son 24 saatteki, dilerseniz de 3 günlük pil kullanımını bu ekrandan görebiliyorsunuz. iOS 8’i yeni indirenler için bu 3 günlük istatistik bir anlam ifade etmese de, birkaç haftalık kullanımın ardından hangi uygulamaların çok şarj tükettiğine dair daha net bilgi sahibi olabileceksiniz. Alttaki resimde iOS 8 kurulumundan hemen sonra alınmış bir ekran görüntüsü göreceğinizi ve sadece menüyü göstermek için koyduğumuzu belirtelim.

pil kullanımı

Ek olarak yeni menü üzerinden uygulamaların pili nasıl tükettiğine dair de bilgi edinebiliyorsunuz. Mesela uygulama arka planda çalışırken mi daha çok pil tüketiyor, yoksa gerçekten o uygulamayı çok sık mı kullanıyorsunuz, bu menü üzerinden görebileceksiniz. Arka planda çalışıp belirli aralıklarla kendini yenileyen veya konum verisini daimi olarak kullanan uygulamaların, onları açmasanız bile pilden ne kadar fazla götürdüğünü bu ekranda görebilirsiniz.

[Rehber: iOS 8 Hakkında Her Şey]

Pilinizi tüketen uygulamaları belirledikten sonra ise ne yapacağınıza karar verme kısmı geliyor. Twitter, Facebook, Gmail gibi sıklıkla kullandığınız uygulamaları listede üst sıralarda görürseniz pek fazla yapacak bir şey olmasa da, çok kullanmadığınız ve ender zamanlarda işinize yarayan uygulamalar üst sırada çıkarsa, bu uygulamaları silmek makul bir seçim olabilir. Benzer şekilde kullanmadığınız ancak arka planda çalışan uygulamaların da ne kadar şarj yediğini bu ekranda görebilir, eğer zarar verecek düzeydeyse bu uygulamaların arka planda çalışma iznini kaldırabilirsiniz. Bu işlemi de Ayarlar>Genel>Arka planda uygulama yenileme yolu üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak iOS 8’i yükler yüklemez uygulamaları silip yeni bir düzene girmek yerine, bir-iki hafta cihazı aynı şekilde kullanıp bu menüden kullanımı takip etmek faydalı olabilir. Sonrasında hangi uygulamaların gidip gitmeyeceğine daha net bir şekilde karar verebilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir