Nasıl Yapılır

iOS 8’de kamera özellikleri nasıl kullanılır?

By

on

Kamera uygulamasının güncellenmediği bir iOS güncellemesi zaten kabul edilemezdi. Apple da Kamera uygulamasına küçük iyileştirmeler yapmış durumda.

Hızlı çekim video

Instagram’ın kısa zaman önce çıkardığı Hyperlapse ile birlikte hızlı çekim videolara nispeten alışmıştık. Ancak ek bir uygulamaya gerek olmaksızın iOS 8 ile birlikte artık Apple’ın Kamera uygulamasında hızlı çekim video özelliği bulunuyor. Kamera modları arasında geçiş yaparken en solda bulunabilecek olan hızlı çekim ile, zamanda yolculuk yaparmış gibi bir efekt vererek video çekebiliyorsunuz.

Hızlı çekim video modunu kullanırken, olabildiğince sallantısız, sabit bir yüzeyde telefonunuz tutmaya ve lensin hareket etmemesine özen gösterin. Sonrasında videonuzu çekerek sanat eserinizi oluşturabilirsiniz. Hızlı çekim videoların Fotoğraflar uygulamasında da ayrıca bu videoları ayırt edebilmemiz için küçük resimlerinin sol alt köşesinde bir simge bulunuyor.

kamera 2

Daha iyi odaklama

iOS 8 ile birlikte çektiğimiz fotoğraflar daha da güzelleşecek.  iOS 8’den önce, kullanıcılar odaklamak istedikleri noktaya dokunarak ayarlama yapabiliyor ve çoğu zaman da iyi sonuçlar alıyordu. Ancak iOS 8 ile birlikte odaklama için ekrana dokunduğunuzda, artık küçük bir güneş simgesi beliriyor. Simge çıktığında parmağınızı aşağı veya yukarı yaparak da ışık seviyesini arttırıp azaltabiliyorsunuz.

[Rehber: iOS 8 Hakkında Her Şey]

Zamanlayıcı

iOS 8’den önce grup fotoğrafları veya arka kamera ile selfie çekmek için zamanlayıcı kullanmak isteyen iOS kullanıcıları, mecburi olarak üçüncü parti uygulamalara başvuruyordu. Artık iOS 8’in fotoğraf çekme kısmında ekranın üst tarafında tam ortada bulunan saat simgesine tıklayarak fotoğraf çekimi için 3 veya 10 saniyelik iki seçenekten birini seçebiliyorsunuz. Çekime ne kadar kaldığını göstermek için telefonun flaşı yanıp sönerken, çekimden sonra da 10 adet fotoğrafın en iyisi size sunuluyor.

Recommended for you

0 Comments

 1. Ubeyde Salih

  Eylül 20, 2014 at 12:57 am

  Bende İphone 5 var Ön kamerası çalışıyor ama harika kamerası çalışmıyor önceden çalışıyordu güncellemeyi yaptım çalışmıyor

 2. Efe atalay

  Eylül 27, 2014 at 4:43 pm

  Iphone 5 Güncellemeden sonra kamerası çalışmıyor arka ön ikiside gitti bi anda karardı ekran nasıl çözülecek bu

 3. Barış

  Aralık 28, 2014 at 1:20 pm

  Benim ipine 5 telefonum son iOS 8 yükledikten sonra arka kamerası çalışmıyor ne yapabilirim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir