Nasıl Yapılır

İğneli sekmeler ile tarayıcınızı düzenli tutun

By

on

Her yıl, web uygulamaları ve siteleri çok da güçleniyor ve daha kullanışlı hale geliyor, ancak tarayıcılar henüz kusursuz raddeye ulaşmış değil. Hepimizin başına gelmiştir. İnternette araştırmaya daldığınız zaman onlarca sekmeyi birden açıp hepsine de ihtiyaç duyduğunuz zamanları hatırlayın. Tabii tüm bunlar, en sevdiğiniz siteler, e-posta istemciniz, sosyal medya sitelerinizin açık sekmelerinin üzerine gelecekler. Böyle olunca da sekmeler arasında rahatlıkla dolaşabilmek oldukça zor bir hal alıyor.

 

iğneli sekmeler

Chrome, Firefox veya Opera kullanıyorsanız, daha önemli sekmelerinizi, tarayıcınızın sol üst kısmında düzenli bir şekilde sabit bir hale getirebilirsiniz. Böylece sekme alanının kalanı da, araştırmalar, haberler veya oyunlar için rahatlıkla kullanılabilecek bir hal alır.  Kusursuz bir düzenleme aracı olmadığını söylemekle birlikte, iğneli sekmeler sayesinde birçok modern tarayıcıda basit ve düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz.

Ekran Resmi 2014-03-21 16.42.28Bahsettiğimiz tarayıcılarda sistemin nasıl işleyeceğini anlatacak olursak, öncelikle iğnelemek istediğiniz siteleri açın. Hepimizin tarayıcıyı açar açmaz girdiği belli başlı siteler vardır, bunlarla başlamak büyük kolaylık sağlayabilir. Bu siteler farklı sekmelerde açıkken, herhangi bir sekmeye sağ tıklayarak, “Sekmeyi İğnele” seçeneği ile sabit sekmelerinizi elde edebilirsiniz.

İğneli sekmeleri kullanırken bilmeniz gereken bazı şeyler de yok değil. Mesela bu sekmelerin bir kapatma seçeneği yok, bu yüzden yanlışlıkla kapatmanız gibi bir durum söz konusu değil, bunun haricinde normal sekmeler olarak çalışıyorlar. Eğer bir iğneli sekme üzerindeyken adres çubuğuna farklı bir site ismi yazarsanız, sekmeniz de o siteye dönüşecektir. Bu yüzden iğneli sekmeler konusunda dikkatli olmanız önemli. Ek olarak, iğneli sekmeler en köşede küçük birer simge olarak göründüğü için, Gmail, Facebook veya Twitter gibi sitelerdeki parantez içinde yazan yeni bildirim uyarıları iğneli sekmelerde görünmüyor.

İğneli sekme özelli sunan tarayıcılar, tarayıcı baştan başlatıldığında farklı davranışlar sergiliyorlar. İğneli sekmelere sahip olan Chrome ve Firefox kullanıcıları, tarayıcılarını ne durumda açılmaya ayarlamış olurlarsa olsunlar, yeniden açtıklarında iğneli sekmelerini en sol köşede bulabiliyorlar.

Ancak Opera kullanıcıları için böyle bir ayar söz konusu değil. Her seferinde sekmelerin kullanıcıyı karşılaması için, Opera ayarlarında, başlangıç sekmesinin altında kullanıcıların “Kaldığım yerden devam et” seçeneğini seçmesi gerekiyor. Böylece Opera’da da iğneli sekmeler kalıcı hale geliyor. Elbette tarayıcıyı kapatırken açık olan diğer sekmeler de, yeniden açıldığında iğneli sekmelerin yanında görünüyor. Kusursuz bir çözüm olmasa da, tarayıcı üstünde çalışırken iğneli sekmelerin kullanışlılığından faydalanmak için bu ayarın yapılması gerekiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir