Nasıl Yapılır

Güçlü bir parola nasıl oluşturulur?

By

on

Yeni Heartbleed haberlerinin de etkisiyle birlikte, tüm kullanıcılar online hesaplarının güvenliği için endişe duymaya başladı. Biz de son dönemde önemi iyice artan parolaları nasıl güçlü bir şekilde oluşturabileceğinizi ve onları aklınızda tutmak için neler yapabileceğinizi anlatmaya çalıştık.

Her şeyden önce, suç işleme niyeti olanların tahmin edebilecekleri parolalar kullanmaya devam ederseniz, Keypass gibi bir parola yöneticisi kullanmanız size internet korsanlarına karşı hiçbir koruma sağlamaz. Şaşırtıcı derecede fazla kişinin kullandığı şu parolaları kullanmaktan kaçının: password, QWERTY, 123456, 00000.

Ayrıca neredeyse hiç çaba sarf etmeden tahmin edilebilecek bilgiler kullanmayın. Örneğin Ahmet Yılmaz adındaki birinin hesabı için kullanıcı adını Ahmet parolasını ise Yılmaz olarak seçmemesi tavsiye edilir. Buna benzer olarak da eşinizin, çocuklarınızın ya da evcil hayvanınızın isimlerini, doğum günleri v.b. gibi sosyal paylaşım sitelerinden edinebilecek bilgileri kullanmaktan kaçının.

Hatta bazı uzmanlar, parolaların anlamlı sözcükler veya yer isimleri içermemesi gerektiğini öne sürüyor. Bunların yerine büyük ve küçük harfler, sayılar, noktalama işaretleri içeren ve toplamda en az altı veya sekiz karakterden meydana gelen (ne kadar uzun o kadar güvenli) parolalar öneriliyor. Böyle parolaların hatırlanması kolay olmayacaktır ama Keepass veya parolalarınızı güvenli bir şekilde muhafaza eden başka bir parola yöneticisi kullanırsanız bu durum size sıkıntı yaratmaz. Yine de düzenli olarak giriş yaptığınız ve her seferinde KeePass yüklemek zorunda kalmak istemediğiniz siteler için akılda kalıcı bir parola seçmeniz faydalı olabilir.

İki aşamalı kimlik doğrulama sistemini aktif hale getirmeniz de internette güvenlik açısından büyük fayda sağlar. Bu sistem iki aşamalı bir oturum açma süreci olduğundan sadece parolaya sahip olmak yeterli olmayacaktır. Örneğin oturum açma esnasında telefonunuza bir kod gönderilebilir ve ikinci aşama için bu kodu girmeniz gerekebilir. Diğer seçeneklere kıyasla çok kullanışlı gelmeyebilir ama bu sistem diğerlerinin yanında ciddi oranda daha güvenlidir. Google, Twitter, Dropbox, Evernote, Amazon, LinkedIn, Yahoo, Steam, PayPal, Microsoft gibi birçok kurum iki aşamalı doğrulama sistemi seçeneğini sunuyor fakat sizin bu seçeneği hesap ayarlarınızdan manuel olarak açmanız gerekiyor.

Güçlü bir parola oluşturun 

Tahmin etmesi zor ama hatırlaması kolay bir parola oluşturmanın iyi bir yolu da sıradan kelimeler, kişi veya yer adları içeren bir cümle uydurmanızdır. Parolanız cümledeki her kelimenin baş harfi alınarak oluşturulur, sayı içeren ifadeler ise rakamlarla yazılır. Örnek verecek olursak, “Ankara ile İstanbul arasında 450 km var.” şeklinde bir cümleden çıkacak parola, “Aİ450kmv” olacaktır ve sizi çok başarılı bir şekilde koruyacaktır. Buna benzer olacak şekilde akla gelmesi kolay bir tekerlemeden veya bir şarkıdan bir dize alarak da parolanızı oluşturabilirsiniz. Mesela “Portakalı soydum, başucuma koydum, ben bir yalan uydurdum.” Tekerlemesindeki baş harfleri alırsak Psbkb1yu parolasını elde ederiz.

Karakterleri sembollerle, rakamlarla ya da noktalama işaretleriyle değiştirebilirsiniz. ‘ı’ harflerini 1’lerle ve ‘a’ harflerini 4’lerle değiştirirseniz parolanızın kırılması çok daha zor olacaktır. Örneğin Yılbaşı güçlü bir parolaya dönüşerek Y1lb4şı şeklimde yazılabilir.

Eğer birden çok parolayı aklınızda tutmanız gerekiyorsa hangi parolanın hangi site için olduğunu unutmamak için parolalarınızın içinde sitenin adını ya da adının bir kısmını kullanabilirsiniz. Bu yöntemi yukarda bahsettiğimiz uzun ama hatırlanabilir parola oluşturma teknikleriyle de birleştirmeniz mümkün. Yani Facebook şifreniz sitenin adı ve en sevdiğiniz filmin karışımı FaceM4tr1x olabilir. Bu tahmin etmesi imkansız, kırması çok zor ama hatırlaması da bir o kadar kolay bir parola olacaktır.

7 Comments

 1. yasemin

  Aralık 14, 2014 at 12:39 pm

  güçlü şifre örnekleri

  • elif

   Aralık 14, 2014 at 12:40 pm

   aynen arkadaş bnde güçlü şifre istiyorum

 2. Judio

  Nisan 25, 2015 at 5:03 pm

  mesela qwerty gibi tuş yerlerini ezberleyin mesela klavyede yuvarlakçizn:
  uygbnmkoıu oradaki tuşu takip ederseniz yuvarlak oluşacağını görürsünüz benden bu kadara 🙂

 3. Halil

  Mayıs 1, 2015 at 8:06 pm

  Bence en iyi şifre 8088

 4. oguzhan

  Aralık 2, 2016 at 9:15 am

  halil 8 karakter olacak

 5. Güçlü Şifre Oluşturma

  Haziran 25, 2018 at 10:15 pm

  Şifre oluşturmak için zorlanıyorsanız bunun için farklı araçlar mevcut. Öncelikli olarak bir hesabınız için kullandığınız bir parolayı kesinlikle başka bir yerde giriş için kullanmamanızı öneriyorum.

  Yazı gayet doyurucu ve bilgi içeriyor. Bilgilendirici paylaşımınız için teşekkürler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir