Nasıl Yapılır

Google konum geçmişi nasıl silinir?

By

on

Farkında olmasanız da, belli şartlar altında Google akıllı telefon veya tabletinizi kullanarak konumunuzu izliyor ve nereye, ne zaman gittiğinizin bir kaydını tutuyor. Yeni taşındığınız bir şehirde veya kısa süreli geziye gittiğiniz bir yerde bu özellik faydalı olsa da, kimi zaman gizlilik endişelerine sebebiyet verebiliyor.

Bu özelliği açıp kapama seçeneği, telefon veya tablet ilk kurulduğu sırada kullanıcıya sunuluyor. Ancak kurulumu yaparken gözden kaçırmak da gayet mümkün. Özelliği etkinleştirip etkinleştirmediğinizden emin değilseniz, günün birinde gittiğiniz her yerin kaydı karşınıza çıktığında büyük bir şaşkınlık yaşayabilirsiniz.

Konum geçmişinize bakmak için, Google’ın Haritalar arayüzündeki sitesini kullanabilirsiniz. Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra belirli zaman aralığı için konum geçmişine erişiliyor. Eğer geçmişiniz kaydedildiyse, daha önce gittiğiniz yerler kırmızı noktalar ile ifade ediliyor ve aralarında yaptığınız yolculuklar da kırmızı çizgilerle gösteriliyor. Dilerseniz farklı zaman aralıkları seçip, istediğiniz veriyi indirebilirsiniz. Tüm bilginin ortadan kalkmasını istiyorsanız da, Tüm Geçmişi Sil seçeneği ile daha önce ziyaret ettiğiniz ve kaydı tutulan yerleri Google konum geçmişinden silebilirsiniz.

Bu özelliği kullanmaya devam etmeyi tercih eder, ancak belirli yerlere gerçekleştirdiğiniz ziyaretlerin geçmişinizde görünmesini istemezseniz de, harita üzerinden o konuma tıklayıp, Geçmişten Kaldır seçeneğini tıklayarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bir konumu sildiğinizde, özellik etkin kalmaya devam eder ve sadece seçtiğiniz yeri siler. Google’ın konum bilgilerinizi kullanmamasını istiyorsanız da, sağ üstte bulunan Geçmiş Ayarları seçeneğine gidip, konum geçmişini kapatabilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir