Nasıl Yapılır

Google Chrome’da misafir profili nasıl açılır?

By

on

Google Chrome’da nasıl kullanıcı profili oluşturacağımızı ve bunları nasıl yöneteceğimizi daha önce buradaki rehberimizde öğrenmiştik. Ancak Google’ın tarayıcısı, çok sayıda sürprizi içinde barındırmaya devam ediyor. Bunlardan biri de, bilgisayarınıza oturan misafirler için Chrome’da açabileceğiniz misafir profil.

Misafir profiller, bilgisayarını arada sırada da olsa birileriyle paylaşan kullanıcılar için olmazsaolmaz nitelikte. Misafir profillerle birlikte, arkadaşlarınızın kendi hesaplarına girmek için sizin oturumlarınızdan çıkması gerekmiyor, yer imlerinize karışamıyorlar ve özel olabilecek kişisel tarama geçmişinize hiçbir şekilde erişemiyorlar. Misafir profil özelliği, Chrome OS’ten yavaş yavaş Windows, Mac ve Linux için Chrome’a geçiş yapıyor.

Chrome’un misafirleri

Öncelikle, Chrome’un adres çubuğuna bu yazıyı yapıştırıyoruz: chrome://flags/#enable-new-profile-management. Ardından Enter’a bastığımızda açılan pencerede sarı renkle gösterilen seçeneğe gelip, Yeni Profil Yönetimi Sistemini Etkinleştir kısmında Etkinleştir diyoruz.

Tanımda da görebileceğiniz üzere, yeni yönetim sistemi, profilden çıkış yapma ve yeni avatar menüsü gibi farklı özellikleri devreye sokuyor. Aynı zamanda bu sistem üzerinden, kendi profilinizi kilitleyerek, başkalarının kullanmasını engelleyebiliyorsunuz. Yine de bunu kullanmak için biraz erken olduğunu düşünüyoruz, çünkü kilitleme işlemi rahatlıkla yapılsa da, geri döndürmek mümkün olmuyor. Bunun sebebini bulamasak da, sistem henüz beta olarak çalıştığı için Google’a bir şey söylemiyoruz.

Yeni Profil Yönetimi Sistemi’ni etkinleştirdikten sonra, alt tarafta çıkan Şimdi Yeniden Başlat seçeneğine tıklıyoruz ve Chrome’u yeniden başlatıyoruz.

Yeni profil sistemi

Chrome’u yeniden başlattıktan sonra, yeni profil sisteminin çalışıyor olduğunu göreceksiniz. Hâli hazırda Chrome kullanıcı profillerini kullanıyorsanız, normalde sol üstte bulunan profillerin, bu sefer sağ üst kısma geçtiğini fark edersiniz.

Yeni profil sistemine tıkladığınız zaman, aşağı inen menüde farklı seçenekleri göreceksiniz, buradan Misafir Olarak Gözat diyerek, misafir profilini etkinleştirebiliyorsunuz.

Etkinleştirmenizle birlikte yeni bir tarayıcı penceresi açılıyor ve kişisel ayarlarınız, tarama geçmişiniz, eklentileriniz ve yer imlerinizden eser olmayan yepyeni bir Chrome karşınıza çıkıyor. Böylece hem sizin içiniz rahat oluyor, hem de bilgisayarınızı kullanacak olan kişi rahatlıkla tarayıcıyı kullanabiliyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir