Nasıl Yapılır

Google Chrome’da kullanıcı profili nasıl eklenir?

By

on

Google Chrome’un en önemli özelliği, Google hesabı ile giriş yaparak, tarama geçmişini, yer imlerini, uzantıları ve uygulamaları farklı bilgisayarlar arasında senkronize etmek. Giriş yapmak aynı zamanda Google Now önerileri için iyileştirmeler getirmekle birlikte, Gmail, Drive, Google+ ve YouTube gibi Google hizmetlerine de otomatik olarak giriş yapılabiliyor.

Bunun kötü yanı da, aynı bilgisayar üzerinden tek oturumla bir Chrome kullanılıyorsa, diğer kullanıcılar da sizin verilerinize erişebiliyorlar. Neyse ki Chrome’un çok kullanıcı desteği, aynı tarayıcıyı kullanan birden fazla kişi için büyük kolaylık sağlıyor. Lafı fazla uzatmadan Google Chrome’daki kullanıcı profillerinin nasıl oluşturulacağını ve nasıl yönetileceğini inceleyelim.

Başlarken

Öncelikle Chrome’un sağ üst kısımda üç paralel çizgi şeklinde olan Menü’sünü açalım, Oradan Ayarlar kısmına gidelim ve aşağıda Kullanıcılar’ı bulalım. Yeni kullanıcı ekle butonuna basarak, karşımıza çıkan pencereden bir kullanıcı simgesi seçiyoruz. Simgenin ardından ismi yazıp, yeni kullanıcı için masaüstüne bir kısayol atanıp atanmamasına dair isteğimizi de belirttikten sonra Oluştur’a basıyoruz ve birkaç saniye geçmeden, yeni kullanıcıya ait yepyeni bir Chrome karşımıza çıkıyor. Sizin de fark etmiş olacağınız üzere, yeni bir kullanıcı oluşturunca, mevcut kullanıcı, Varsayılan Profil ismini alıyor.

Yani yeni bir kullanıcı eklediğinizde, iki profil yaratmış oluyorsunuz. Varsayılan profilin ismini değiştirmek için, yine Chrome ayarlarından kullanıcıyı seçiyor ve Düzenle sekmesi üzerinden ismi değiştirebiliyoruz. Yeni kullanıcı yaratma kısmı bu kadar, şimdi yeni kullanıcıyla neler yapılabileceğine bakalım.

Çocuklar için kullanıcı profili

Çocuklarınız da sizinle aynı tarayıcıyı kullanıyorsa, Google’ın tarayıcısına Ocak ayında eklediği yeni Denetlenen Kullanıcı özelliği sizin için oldukça faydalı olabilir. Bir kullanıcıyı denetlenen olarak belirtmek için, profili oluştururken “Bu, e-postanız@gmail.com tarafından yönetilen, denetlenen bir kullanıcıdır.” Sekmesini işaretlemeniz yeterli olacaktır. Kullanıcıları denetlerken, belirli siteleri engelleyebilir, gezilen siteleri görüntüleyebilir ve çocukları Google’ın “Güvenli Arama” özelliğinin dışına çıkmasını engelleyebilirsiniz. Eğer kullanıcı, bir siteye girmek istiyorsa, size izin için bir talep gönderebilir. Siz de chrome.com/manage adresinden kullanıcıları yönetebilirsiniz.

chrome oturumlarıYine de kullanıcı profillerinin parola korumalı olmadığını unutmayın. Yani Chrome’un denetlenen kullanıcı özelliği, bir yere kadar koruma sağlıyor. Bu yüzden, çocuğunuzun kendi profilinde kaldığını ve sizin profilinize geçiş yapmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Kullanıcı değiştirmek

Kullanıcı değiştirmek de oldukça kolay. Bunun için Chrome’un sol üst kısmına gelen güzel simgemize tıklıyoruz ve açılan pencereden geçiş yapmak istediğimiz kullanıcıyı seçiyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir