Nasıl Yapılır

E-posta grubu nasıl oluşturulur?

By

on

E-posta grubu oluşturma süreci her uygulamaya ya da e-posta servisine göre farklılık gösterir ama prensipler genel olarak aynıdır. Burada Gmail’i ele alacağız ama siz Outlook, Thunderbird ya da neredeyse diğer tüm e-posta hizmetlerini de kullanabilirsiniz. Aynı kişilerle düzenli olarak irtibat kurmaya ihtiyacınız olduğunda size zaman kazandıracak bir e-posta grubunu nasıl oluşturabileceğinizi göstereceğiz.

Eğer e-posta programınız kişi grupları oluşturmanıza izin vermiyorsa buna alternatif bir yol bulunabilir. Örneğin iPhone’larda veya iPad’lerde grup oluşturamazken iCloud web sitesi sayesinde oluşturabilirsiniz.

Karşılaşabileceğiniz başka bir durum ise; kişi listelerinizi ya da iCloud ile oluşturduğunuz grupları e-posta göndereceğiniz kişi olarak seçememeniz olacaktır. Alıcı sayısı az olan mailleriniz için, kişilerin isimlerinin ilk birkaç karakterini yazıp e-posta uygulamasının otomatik tamamlama özelliğini adresleri seçmek için kullanabilirsiniz.

[Gmail Labs ile maillerinizi daha iyi yönetin]

Daha büyük bir topluluğa düzenli olarak e-posta atmak içinse bu yöntem, süreci çok uzatacağından ve listedeki kişilerin eksik yazılabilme ihtimalinden dolayı işe yaramaz.

İlk olarak Gmail penceresinde açılır Gmail menüsüne tıklayın ve Rehber’e geçiş yapın. Şimdi soldeki menüde Yeni Grup seçeneğine tıklayın ve grup için bir isim girin. Sonrasında yeni grubun soldaki menüde kişiler adı altında olduğunu göreceksiniz. Grup adına tıklayın sonra da Gruba Ekle düğmesine (yanında “+” olan kişi ikonuna) tıklayın. Karşınıza çıkan kutuya kişi adı girin ve listeden doğru e-posta adresini seçin. Ardından kişinin e-posta adresine tıkladıktan sonra sıradaki kişinin adını girmeye başlayabilirsiniz. Herkesi ekledikten sonra kutunun en altındaki Ekle düğmesine tıklayın. Son olarak da açılır menüden Gmail’e geçiş yapın ve kırmızı e-posta yaz düğmesine tıklayın. Grup adınızın birkaç karakterini girdikten sonra kendini otomatik olarak tamamlayacaktır. Alıcılara gruptaki tüm kişileri eklemek için grup adının üzerine tıklayın. Eğer verilecek cevapların tüm grup tarafından görülmesini istiyorsanız üyelere “yanıtı tüm alıcılara gönder”i seçmeleri gerektiğini hatırlatmanız gerekebilir.

1 Comment

  1. Pelin

    Mayıs 8, 2014 at 3:44 pm

    Bence mail-grubu.com daha başarılı ortak bir e-posta hizmeti, üstelik Türkler tarafından oluşturulmuştur. Çok pratik fonksiyonlar var orada, hem de grafik tasarım açısından gmailden çok daha iyi görünüyor bence. Benim grubum kullanıp memnundur. 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir