Nasıl Yapılır

Bilgisayarınızın ömrünü artırın

By

on

Bilgisayarlar artık eskisi kadar pahalı değil, ancak yine de sürekli bilgisayar değiştirmek gibi bir durum söz konusu değil. Özellikle de birçok insan için işlemci teknolojisi uzun zaman önce “yeterince iyi” sıfatını aldığından beri. Çoğu modern program, 6-7 yıllık bilgisayarlarda bile gayet rahatlıkla çalıştırılabiliyor. Ek olarak, birçok hizmetin bulut üzerinden kullanılabilir hale gelmesi de, eski bilgisayarları daha verimli bir şekilde kullanmaya olanak sağlıyor.

Yeni RAM almak veya hard disk kapasitesini artırmak gibi geliştirmeler performansı direkt olarak iyileştiren yöntemler olarak öne çıksa da, bilgisayarınızın ömrünü artırmanızı sağlayacak çok daha kolay yöntemler bulunuyor. Sistemi fiziksel olarak temiz tutmak, bazı temel önleyici önlemler almak ve günlük kullanımda belli başlı kuralları uygulamak, bilgisayarınızın ömrüne seneler ekleyebilir.

Bilgisayarınız parlasın

Temiz bir odada çalışmıyorsanız, eninde sonunda her bilgisayar toz, kir, tüy ve diğer faktörler neticesinde kirlenecektir. Uzun süre bu halde kaldığında ise, bilgisayarın içerisindeki donanım da kirden etkilenecek, daha fazla ısı yaratacak ve nihayetinde performansı olumsuz olarak etkileyecektir. Hatta uzun süre ilgilenilmezse, donanımların yanmasına kadar uzanan sonuçlar doğabilir.

Bulunduğunuz ortama göre, bilgisayarınızı 6-12 aylık süreçlerde temizlemeniz, ömrünü uzatmak için basit ve etkili bir yöntem olarak öne çıkıyor. Hazır bahar ayı da gelmişken, bahar temizliğine bilgisayarınızı da ekleyin.

Bilgisayarınıza yer açın

Havalandırma ise, konu ısı olduğunda öne çıkan bir diğer önemli etmendir. Soğutucular ve fanlar, ısı konusunda yardımcı etmenler olsa da, bilgisayarın bulunduğu ortam havasız ve basık olduğunda bunlar da çalışmakta güçlük çeker.

Bilgisayarınızın rahatlıkla temiz hava alabildiğinden emin olun. Mesela bilgisayar masalarında sıklıkla gördüğümüz kasa bölgesine bilgisayarı koymak pek de mantıklı bir tercih değil, masanın üzerinde bulunması bile daha iyi olur. Ek olarak bilgisayarınızı odadaki ısıtıcıların yakınında bulundurmamanız da, ömrüne ömür ekleyecektir.

Patlamadan önce hard disk sorunlarını çözün

Hard diskler, düzgün kapanmama, çökme ve diğer sorunlar sebebiyle, dosya sistem ve bozuk sektör hataları kaynaklı bozulmalar yaşayabilir. Bu bozulma da, dosyalara zarar verebilir, sistemde kararsızlığa sebep olabilir ve mavi ekran hatalarına yol açabilir. Hatta işler çok kötü giderse, Windows’un açılmasını bile engelleyebilir. Ancak bu bozulmalar genellikle Windows ile birlikte gelen Diski Denetle aracıyla bulunup otomatik olarak düzeltilebilir. Yine de Windows 7 ve önceki sürümleri kullanıyorsanız, bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Windows 8 ile birlikte iyileştirilen yeni araç, daha fazla dosya ve sürücü sorununu çözebiliyor.

Diski Denetle aracı, birkaç farklı tarama ve onarma seçeneği sunar. İlk taramanızın ardından, birkaç ayda bir tam tarama yapmanızı, tüm sistem hatalarının çözümünü ve bozuk sektör hatalarının onarımını otomatik hale getirmenizi öneriyoruz. Ancak tüm bu işlemlerin tamamlanması, birkaç saat sürebiliyor ve süreç boyunca bilgisayarı kullanamıyorsunuz.

Otomatik onarma seçeneği olmadan, Diski Denetle aracını çalıştırdığınızda işlem genellikle 5-10 dakika arasında sürer ve bu süreçte bilgisayarı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu denetlemeyi her ay yapmanızı ve bir sorun tespit edilmesi halinde tam tarama yapmanızı da şiddetle öneriyoruz.

denetleme

Diski Denetle aracını çalıştırmak için, Bilgisayar’ı açın, taramak istediğiniz diske sağ tıklayın, Özellikler kısmına gelin, orada Araçlar’ı seçin ve Hata denetimi bölümündeki Denetle tuşuna basın.

Windows 7 ve önceki sürümlerde, iki seçeneği de etkinleştirip, Başlat’a tıklayın. Sonrasında, bir sonraki yeniden başlatma için zamanlamış olacaksınız. Taramayı başlatmak için, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterli olacak. Windows 7 ve önceki sürümlerde hızlı tarama içinse, iki seçenekteki onayı kaldırın ve Başlat’a basın. Tamamlandığı zaman sonuçları gösterecek.

Windows 8’de, Diski Denetle aracını açtığınız zaman, bilinen sorunlar olup olmadığı size gösterilir. Eğer sorun mevcutsa, tam tarama ve onarma yapmanız önerilir. Sorun bulunamazsa da, yine de hızlı bir tarama yapabilirsiniz. O da bittikten sonra, sorun bulunup bulunmaması önemli olmaksızın, tam tarama yapma imkanınız da olacaktır.

Hard diskinizi bütün tutun

Geleneksel hard disklerdeki veriler, dağınık bir şekilde diskin farklı yerlerine yayılmış olabilir. Diski yavaşlatmasına ek olarak, bu dağılım diskin daha da fazla çalışmasına sebep olur. Diski belirli aralıklarla birleştirmek, bu fazladan yükü almakla birlikte, diskinizin rahatlamasına olanak sağlar.

İyi haber ise, Windows XP’den sonra çıkan Windows sürümlerinde bulundan Disk Birleştiricisi kullanılarak, bu işi otomatik olarak yapabilirsiniz. Windows XP veya önceki sürümleri kullanıyorsanız -ki kesinlikle kullanmamalısınız- işlemi manuel olarak yapmanız gerekecektir.

Güç dalgalanmalarından sakının

Bilgisayarlar, hassas devre ve içeriklerin toplamından oluşan yapılardır ve güçteki herhangi bir dalgalanma, bu devreleri çok kızdırabilir. Herhangi bir boyutta gerçekleşecek olan güç artışları veya azalmaları, bilgisayara büyük bir yük yükleyebilir ve ender de olsa bazı durumlarda güç kaynağına zarar verebilir. Bilgisayarı herhangi bir gerilim koruyucu prize taktığınız zaman her şeyin çözülebileceğini düşünebilirsiniz ancak işler o kadar kolay değil.

Gerilim koruyucu prizler de, güçlü bir dalgalanma karşısında koruma mekanizmalarını kaybedebilirler ancak cihazları çalıştırmaya devam ederek, size yalandan bir güvenlik hissi verirler. Bu yüzden ara sıra prizin koruma durumunu kontrol etmeniz, bilgisayarınızın ömrü için oldukça önemlidir.

Laptop ve mobil cihazlarınızı da sakın unutmayın, aynı şekilde onlar da güç dalgalanmalarına karşı hassastır. Şarj etmek için prize taktığınızda, düzgün çalışan bir priz olduğundan emin olun.

Güç kayıplarından da sakının

Ani bir güç kaybı yaşanması durumunda da bilgisayarınızda sorunlar meydana gelebilir. Kaydedilmemiş belgelerinizi kaybedebilir veya sürücü/dosya bozulmaları yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumdan kaçınmak için de ihtiyacınız olan alet, bir kesintisiz güç kaynağı(UPS)’dır. Temelde bir gerilim koruyucu şeklinde işleyen UPS’ler, içerilerinde dahili bir batarya bulundurdukları için, ev veya ofisinizde elektrik kesintisi yaşanırsa bilgisayarınızı çalıştırmaya devam etmeye yararlar. Elbette laptop ve mobil cihazlarınızın kendi bataryaları olduğu için, o cihazlarda UPS’e gerek yoktur.

Bir UPS’in bilgisayarınıza güç verme süresi, içerisindeki bataryaya ve cihazların çalışmak için gerektirdiği watt’a bağlıdır. En düşük kapasitede çalışan bir UPS bile size dosyalarınız kaydetmeniz ve bilgisayarınızı kapatmanız için gerekli dakikayı verir. Ayrıca birçok UPS, kendi yazılımıyla birlikte gelir ve güç kaynağının durumunu kontrol etme, bilgisayarı kullanmadığınız zaman otomatik olarak kapatma ayarı gibi seçenekler sunar.

Virüslerden korunun

Yazılım tabanlı korunmayı da unutmayın. Virüsler ve malware’ler genellikle fiziksel bir zarar vermese de, kişisel veya sistem dosyalarınızda bıraktıkları hasarı temizlemek, oldukça zaman alabilir. Hatta bazı virüsler, tüm sisteminizi şifreleyerek, büyük miktarda fidye vermediğiniz takdirde açmayabilir veya hard diskinizi sıfırlayabilirler. Başka bir deyişle, virüsler, malware’ler ve diğer kötücül yazılımlardan adam akıllı bir yazılım ile korunduğunuzdan da emin olmalısınız. En iyi 10 güvenlik yazılımı rehberimize buradan, internette gezinirken karşınıza çıkabilecek diğer sorunlara karşı neler yapabileceğinize dair rehberimize de buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir