Nasıl Yapılır

Bilgisayar özelliklerine nasıl bakılır?

By

on

Bilgisayar satın alırken en önem verdiğimiz şey, bilgisayarın özellikleridir. İşlemcisi, RAM’i, ekran kartı, dahili belleği satın alma konusundaki kararımızda başrol oynar. Ancak zamanla bilgisayarlarımız eskir, yavaşlar ve bazen iyileştirme gerekebilir. Bazen cihazınızı satmak istersiniz ve tam olarak özelliklerine yeniden bakıp hatırlamak istersiniz. Bazen de yeni bir oyun alacak olursunuz ancak bilgisayarınızın çalıştırıp çalıştırmayacağı kafanızda soru işaretlerine sebep olur. Bahaneniz ne olursa olsun, bilgisayarın özelliklerini görmek isteyebilirsiniz ve kutusunu attıktan sonra bu özellikler her yerde karşınıza çıkmaz. Bazı laptopların üzerinde önemli özelliklere ait markaların çıkartmaları bulunur ancak olmasa bile, bu özellikleri görüntülemek oldukça kolaydır. Bu rehberimiz ile birlikte sizlere Mac veya Windows bilgisayarınızın CPU’suna, RAM’ine, işletim sistemine, ekran kartına ve daha birçok özelliğine nereden bakabileceğinizi göstereceğiz.

Windows 8 kullanıcısıysanız, işlem oldukça basit. Sağ üst köşeye farenizi sürükleyin ve Ayarlar kısmından, Kişisel Bilgisayar Bilgisi seçeneğine tıklayın. Denetim Sistemi, Sistem ve Güvenlik üzerindeki Sistem sekmesine kısayol görevi taşıyan bu adım ile bilgisayarınızın özelliklerini görüntüleyebilirsiniz. Windows XP veya Windows 7 kullanıyorsanız da, Bilgisayarım‘a sağ tıklayıp Özellikler‘e gelmeniz yeterli olacaktır.

Hangi Windows sürümünü kullanıyor olursanız olun, bu adımlar ile bilgisayarınızın işlemci, bellek ve işletim sistemini öğrenebilirsiniz. İşlemci bilgisi size CPU’nuzun hızını ve hangi model olduğunu söyler. Bellek ise bilgisayarınızda ne kadar RAM çalıştığı bilgisini verir. Daha fazlası her zaman iyidir ancak 32bit işletim sistemine sahipseniz, en fazla 4 GB RAM kullanabilirsiniz. Son olarak da, bu alanda işletim sisteminizin detayını görürsünüz. Yeni Windows sürümlerinde 32 veya 64 bit olup olmadığı da sizlere sunulur.

aygıt yöneticisi

Birçok laptopta bütünleşik ekran kartı bulunsa da, masaüstü bilgisayarlar ve oyunlara yönelik laptoplarda ayrı ekran kartları bulunur. Hangi ekran kartını kullandığınızı öğrenmek için Windows 8’de yukarıda geldiğimiz Kişisel Bilgisayar Bilgisi kısmına geliyoruz ve sol menüde bulunan Aygıt Yöneticisi sekmesine geliyoruz. Windows XP ve Windows 7’de ise Bilgisayarım, Özellikler, Sistem seçeneği üzerinden Aygıt Yöneticisi kısmına gelmeniz yeterli. Aygıt Yöneticisi üzerinde de Görüntü bağdaştırıcıları sekmesi size hangi ekran kartını kullandığınızı gösterir.

Mac kullanıcıları için ise tüm bu işlemler çok daha kolay. Sol üst köşede bulunan elma simgesine tıklayıp, Bu Mac Hakkında seçeneğine tıkladığınızda bilgisayarınızın tüm özellikleri karşınıza çıkacaktır.

3 Comments

 1. murat emre

  Temmuz 15, 2015 at 1:35 pm

  ben win 10 yaptım beğenmedim sıfırladım geri döndüm ndivia kaldırılmış galiba yok nasıl yükleyebilirim sitesinde yüklediğimde bulunamadı diyor

  • Furkan

   Ağustos 2, 2015 at 6:55 pm

   casper mı bilgisayar ?

  • enes

   Ocak 17, 2016 at 7:33 pm

   kardeşim nasıl yaptıysan söylermisin aynı durum bendede var

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir