Nasıl Yapılır

Android’de hücresel veri kullanımı nasıl azaltılır?

By

on

Sınırsız bir veri planına sahip değilseniz, 3G kullanımı sırasında aylık kotanızı aşmak mümkün. iPhone’da veri kullanımının nasıl azaltılacağını incelemiştik, şimdi de Android akıllı telefon kullanıcıları için aşırı veri kullanımını azaltma yöntemlerini araştırdık ve sizler için derledik.

Çoğu zaman farkında olmasanız da, Android uygulamaları kullanılmadıkları zaman bile, hatta telefon bekleme modundayken bile veri kullanırlar. Facebook ve WhatsApp gibi uygulamalar, bildirimleri kontrol etmek ve içeriği güncel tutmak amacıyla, siz uygulamayı açtığınızda her şey hazır olsun diye arka plan verileri kullanırlar. Sonuç olarak da, siz Android telefonunuzda internet bağlantısı konusunda temkinli davrandığınızı düşünseniz de, veri kullanımını aşmış olabilirsiniz.

Böyle sorunlar yaşamamanız için, Android’de veri kullanımını nasıl azaltabileceğimize bakalım.

Veri bağlantısını tamamen kapatmak

Oldukça kolay olan bu işlem, aslında veri kullanımını azaltma konusundaki en net çözümdür. Ekranın üzerinden aşağı çekerek kontrol merkezini açın, Ayarlar‘a girin, Veri kullanımı kısmına girin ve kullanımı kapatın. Wi-Fi bağlantınız olduğu sürece internetiniz kesilmeyecektir.

Kullanılan veriyi kısıtlamak

android usage

Android telefonunuzun bir aylık(istediğiniz süreyi ayarlayabilirsiniz) süreçte kullandığı mobil veriyi kısıtlamak isterseniz, bunu da rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Veri limiti ve uyarısı koymak için, Ayarlar üzerinden Veri kullanımı kısmına girin. Bu kısımda bir aylık süreçte ne kadar veri kullandığınızı gösteren büyük bir grafik göreceksiniz. Dilerseniz grafik üzerindeki dikey çizgilerle oynayarak veri aralığını belirleyebilir, dilerseniz de üst kısımdaki menüden istediğiniz tarihleri seçebilirsiniz. Ondan sonra yapmanız gereken tek şey de, kısıtlamak istediğiniz veri miktarını yatay çizgiyle belirtmek olacaktır.

Veri kullanımını minimuma indirmek

Android telefonunuzun kullandığı veri miktarını iyice kısmak istiyorsanız, telefonunuza indirdiğiniz her bir uygulamaya girip, arka plan verisini devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Bunu yapmak için de ilk olarak Ayarlar üzerinden yine Veri kullanımı kısmına girmeniz gerekiyor. Sonrasında aşağı indiğinizde, hangi uygulamaların son dönemde en çok veri kullandığının listelendiği kısmı göreceksiniz. Arka plan verisini kapatmak için yapmanız gereken, her bir uygulama bilgisine girip, Arkaplan verisini kısıtla seçeneğini görene kadar aşağı inmek olacak. Sonrasında kutuya dokunduğunuzda, artık o uygulama, siz açmadığınız sürece veri kullanamayacaktır.

Recommended for you

6 Comments

 1. yeşim

  Ocak 21, 2015 at 12:49 pm

  Söylediğiniz herşeyi yaptım fakat mobil veriyi açtığım an tl eksilmeye devam ediyor. ne yapacağım?

  • Mustafa

   Ocak 21, 2015 at 7:21 pm

   aynı sorun bendede var kardeşm çözümü yok 20 tl yükledim -5 e düştü deli oldum. böle kullanmak istiyosan sınırsız net paketi yapmak lazım

  • turgut

   Mayıs 26, 2015 at 11:29 am

   internet paketiniz yoksa elbette liralarınız hızla azalacaktır. eğer wi-fi ağı kapsamında iken telefonunuz modemle haberleşemediğinde mobil veri hattı devreye girecek ve maddi kaybınız oluşacaktır. bunun dışında zaten para yetiştiremezsiniz.

 2. mustafa

  Eylül 4, 2015 at 9:58 pm

  peki prgramlara veri kullannımı kapatım ama bu kez açmayı biliyom bütün programları veri kullanyı kapatım şimdi o progamların tekrar veri almaı ne yapmam gerek 🙁

  • Ahmet

   Nisan 16, 2016 at 8:02 pm

   Programın adı ne

 3. Şerife

  Şubat 23, 2016 at 11:08 pm

  Zaten interneti açınca kullanır tl yi bizm amacımız biz bi uygulamayı kullanmazken arka planda veri tüketmemesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir