Laptop

MacBook Pro vs. MacBook Air: Ne fark var?

By

on

Apple’ın laptopları MacBook Air ile MacBook Pro, oldukça güzel ve üst seviye birer bilgisayar, ancak aralarında 500 TL kadar bir fark bulunuyor. Biz de iki bilgisayarın test sonuçlarını, özelliklerini ve konfigürasyonlarını karşılaştırarak bu fiyat farkının nereden oluştuğunu ve verdiğiniz para karşılığında neler satın alabileceğinizi inceledik.

Kasa, tasarım ve taşınabilirlik

Bu başlıklar altında iki bilgisayar arasında bulunan farklar nispeten küçük ancak önemi büyük denilebilecek cinsten. Hem Air, hem de Pro oldukça kusursuz şekilde tasarlanmış ve nihai görünümünü almış cihazlar. Ancak 2014 model 11 inç MacBook Air, 1.08 kg ağırlığındaki en hafif Retina MacBook Pro’dan 490 gram daha hafif. Air bilgisayarlar daha ince bir izlenim verse de, 1.7 cm kalınlığındaki en kalın noktası, Pro’dan yalnızca 1 mm daha ince. 2013 model 11 inç MacBook Air’in ağırlığı ise 2014 model ile aynı.

2014 model 13 inç MacBook Air, 11 inçe göre nispeten daha makul bir karşılaştırma cihazı. 1.35 kg ağırlığındaki cihaz, 13 inç Retina ekranlı MacBook Pro’dan yalnızca 220 gram daha hafif. 2013 model Air ile 2014 modeli arasında ise ağırlık farkı bulunmuyor. Şimdi cihazları daha detaylı inceleyelim.

MacBook Air, Apple’ın taşınabilirlik açısından çığır açmış bir bilgisayarı. Yalnızca 18 mm kalınlığında kusursuz güzellikte bir kasaya sahip. Kumlanmış parlak alüminyum ile tamamlanmış, oldukça sağlam ve kusursuza yakın bir görünümü var.

Apple’ın ilk MacBook’larda kullandığı arka aydınlatmalı klavye, şu an neredeyse tüm üreticilerin kopyaladığı bir özellik halini aldı. Yine oldukça fazla kısayol kullanımına imkan veren klavye, yazı yazma açısından piyasada bulunan en iyi klavyelerden birisi.

Apple Macbook Air, diğer markalarda yeni yeni görmeye başladığımız tamamı metal bir kasa kullanıyor. Apple’ın üst gelir kitlesine hitap eden üst seviye cihazlar çıkarmasına karşın, Microsoft’un donanım ortaklarından aynı ve hatta daha yüksek fiyatlarla satılan bilgisayarlarında bu denli bütün ve detaylara önem verilen bir kasa tasarımı görmüş değiliz.

Yeni MacBook Air’de görülen tek küçük değişiklik, bilgisayarın sol yanına açılan ekstra 2. mikrofon görevindeki küçük bir delik. Retina MacBook’larda bulunan ve oldukça başarılı bir şekilde çalışan ses engelleme özelliği de FaceTime ve Skype görüşmelerinde kaliteyi arttırıyor.

MacBook Air, makul bir ağırlık olan 1.35 kg ağırlığında. MacBook Pro’yu düşünmeniz halinde kasada Thunderbolt 2 ile birlikte daha fazla sayıda port elde ediyorsunuz. Ancak HDMI girişi, bir eski model olan HDMI 1.2 standardında bulunuyor, yani bu giriş üzerinden 1920×1200 pikselden daha fazla çözünürlük elde edemiyorsunuz. Full HD televizyon veya projektörlere bağlama konusunda sıkıntı çıkarmayacak olsa da, yeni nesil 4K televizyonlar ve 2560×1600 piksel çözünürlüğe sahip yeni monitörlerde tam verimle kullanmanız mümkün değil.

MacBook Pro’da da, Air’de olduğu gibi yüksek kalite tasarımla karşılaşıyoruz ancak kasa nispeten daha büyük ve ağır durumda. 2013 model 13 inç Retina ekranlı MacBook Pro, 2012 modelden 50 gram daha hafif ve ağırlığı 1.57 kg. 15 inç Retina ekranlı MacBook Pro ise 13 inçlik modelden biraz daha ağır ve 2.02 kg ağırlığında. İki modelin kalınlıkları ise eşit ve 1.8 cm. Geçtiğimiz yıl 13 inçlik model, 1.9 cm iken, 15 inç ile eşitlenerek 1.8 cm oldu. Bu bilgisayarlar da, diğer laptoplar ile karşılaştırıldığında oldukça zarif ve küçük kalan cihazlar. Bu yüzden MacBook Pro’yu da taşınabilirlik açısından üst seviye bir cihaz olarak nitelendireceğiz.

Retina ekranlı MacBook Pro, 2880×1800 piksel çözünürlüğe sahip muhteşem bir IPS ekrana sahip. Kasanın etrafındaki girişler ise aynı: iki adet Thunderbolt 2 girişi, bir USB 3.0 girişi, kulaklık girişi ve MagSafe 2 güç bağlantısı bulunuyor.

Basite indirgeyecek olursak, kusursuz taşınabilirlik istiyorsanız, MacBook Air nispeten daha uygun olacaktır ancak MacBook Pro aldığınız zaman da taşıması zor bir bilgisayar almış olmazsınız. İki cihaz da oldukça kolay bir şekilde taşınabiliyor.

Özellikler ve performans

6899 TL gibi uçuk bir fiyata satılan en üst model 15 inç MacBook Pro, bir alt modelinden 1500 TL daha pahalı. Peki bu 1500 TL size ne kazandırıyor? Ekstra parayı verdiğiniz takdirde dört çekirdekli Intel i7 işlemci ve dahili Iris Pro grafik birimi ile 6 MB L3 önbelleğe sahip. Ek olarak başlangıç değeri 2.0 GHz’den 2.3 GHz’e çekilmiş durumda. Ayrıca 8 GB yerine 16 gb DDR 3 RAM ile 256 GB yerine 512 GB SSD depolama birimi bulunuyor.

Profesyonel kullanıcılar ve ciddi oyuncular için, bu modelde bulunan ayrı 2GB video belleğine sahip nVidia GPU, önemli bir fark yaratıyor. Orijinal Retina ekranlı MacBook ve daha düşük modellerde ise bu grafik birimi bulunmuyor. Apple, cihazı kullanırken dilerseniz Intel Iris grafik birimini, dilerseniz nVidia GPU’yu kullanma olanağı da sağlıyor. Birçok kullanıcı için düşük güçlü Intel Iris entegre grafik birimi yeterli olacaktır ancak fotoğraf ve video uygulamaları ile oyun düşkünleri için nVidia seçeneğinin sunulması da büyük bir avantaj. Ancak yaptığımız testlerde, Intel Iris Pro’nu nVidia GeForce ekran kartıyla standart çözünürlükte yarışabildiğini gördük.

Batman: Arkham City oyununu, 1280×800 piksel çözünürlükte oynarken Intel’in grafik birimi, orta ve yüksek detay seçili halde ortalama 63 FPS sunarken, GeForce 60 FPS ile nispeten gecikmeli bir deneyim sundu. Çözünürlük 1440×900 yapıldığında ise Iris 52, GeForce 51 FPS verdi. OpenGL benchmark testiyle iki grafik birimini karşılaştırdığımızda, Intel Iris 28.6 FPS, nVidia GeForce da 28.5 FPS değerlerini gösterdi.

Cinebench’in R11.5 testini çalıştırdığımızda iki grafik birimi de 44.9 FPS gösterirken, son çıkan R15 sürümünde ise ilk kez öne geçen GeForce, Iris’in 28 FPS’lik değerine 53.5 FPS ile büyük bir fark attı. Yine de sessiz sakin bir kullanım arayanlar için, Intel Iris Pro pek de makul bir seçenek olmayabilir. Entegre grafik birimi nVidia’dan çok daha dazla ısınıyor ve oyunlar sırasında açıkça duyulabilen bir ses çıkarıyor.

Cinebench’in tek ve çok çekirdekli CPU testlerinde ise 2.0 GHz Retina laptop’a göre 2.3 GHz arasında %10’luk bir fark gözledik. 2.0 GHz hıza sahip olan laptop tek çekirdekte 115, çok çekirdekte de 564 cb puanı verirken, 2.3 GHz laptop 126 ve 623 cb puanları gösterdi. Aynı %10’luk fark, GeekBench testlerinde de gözlendi. Birinde 3148 ile 12306 puan görünürken, diğerinde 3461 ile 13571 puan aldık. Son skor, şimdiye kadar bir MacBook’ta gördüğümüz en yüksek skor oldu. Ancak Intel’in 4. nesil işlemcileri, daha çok ham performansı öne çıkarıp, düşük değerlerde çalışarak daha serin bir çalışma ve uzun pil ömrü vadediyor. Geçtiğimiz yılın en iyi MacBook Pro modeli, 2.6 GHz’e ayarlanmış Ivy Bridge çipe sahipti ve bu işlemci %13 oranında daha hızlı olsa da ancak 12670 puan alabilmişti.

Pil ömrü konusunda da nVidia grafik birimine sahip 2.3 GHz MacBook Pro, doğal bir sonuç olarak 2.0 GHz modelden biraz daha kısa süre dayandı. 2.0 GHz’lik model, 120cd/m2’ye sabitlenmiş NAS ile kablosuz oynatılan MPEG-4 filmin durmaksızın oynatılması sürecinde 8 saat 14 dakika dayanarak oldukça iyi bir performans gösterdi. Daha güçlü olan cihaz ise 7 saat 46 dakika dayandı. Bu testimizde nVidia grafik birimini kullanmadık ancak daha güçlü birim kullanılınca belleğin de ikiye katlandığını belirtelim.

Peki MacBook Air bu rakamlarla yarışabiliyor mu? Bu soruya cevabımız evet olacak. 1.8 GHz Intel Core i5-3427U 2012 modeli, bilgisayar hızı ve yanıt verme testimizden 4497 puan aldı. 1.3 GHz Intel Core i5-4250U işlemciye sahip 2013 modeli ise 4602 puan aldı ve küçük de olsa genel performansta küçük bir artış sağladı. Bu çift çekirdekli çipte dört eşzamanlı dizi oluşturan Hyper Threading özelliği bulunduğunu ve Turbo modda hızını 2.6 GHz’e çekebildiğini hatırlatmakta fayda var.

GeekBench testine geçecek olursak da, saf işlemci ve bellek performansının önceki yılın modellerine göre küçük bir miktar düştüğünü görüyoruz. 2012 MacBook Ait 7903 puan alırken, 2013 modeli 6770 puanda kaldı. Bu nesil bilgisayarların belleği 4 GB değerinde standart olurken, 1600 MHz’de çalışan düşük güçlü LPDDR3 SDRAM kullanıyorlar.

Apple, 13 inç yeni MacBook Air için önceliği pil ömrüne vermiş. Bu alanda yapılan en büyük değişim ise, üçüncü nesil Intel IvyBridge işlemciler yerine 4. nesil Haswell işlemcilerin kullanılması. Ek olarak laptopun içerisindeki batarya da iyileştirilerek 49 Wh’den 54 Wh’ye çekilerek, %10 oranında bir artış sağlanmış.

2013 MacBook Air’i, Windows 7 Home Premium işletim sistemi yükleyerek MobileMark 2007 benchmark testine soktuğumuzda, Apple’ın belirttiği 12 saati de aşarak rekor olan 13 saat 57 dakikalık çalışma süresi elde ettik. Bilgisayarda sürekli MS Office ve Adobe uygulamaları kullansanız dahi, sürenin 8 saati rahatlıkla aşacağını söyleyebiliriz. Gece şarja taktıktan sonra %100 ile işe giderek tüm günü geçirebilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda ise MacBook Pro kesinlikle daha üstün bir performans sunsa da, Air’in de aşağı kalır yanı yok. Konu pil ömrü olduğunda ise şu an piyasada MacBook Air’den daha iyi bir bilgisayar olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Türkiye fiyatları

Ekim 2012’de ilk Retina ekranlı MacBook Pro çıktığında, henüz ülkemizde Apple Store bulunmadığı için ithalatçılar tarafından satılan bilgisayarın fiyatı 3500 TL’nin üzerindeydi. Giriş seviye bilgisayarların fiyatı dahi yine yüksek olarak değerlendirilebilecek olsa da, Apple Store’un 2014’ün başlarında açılmasıyla birlikte ülkemizde de Apple ürünlerinin fiyatları nispeten standart hale geldi. Bu yazının yayınlandığı 2 Haziran 2014 tarihi itibariyle, giriş seviyesindeki 11 inç Macbook Air 2499 TL’den satılıyor. Yine giriş seviyesindeki 13 inç Retina ekransız MacBook Pro 2999 TL’den satılırken, Retina ekranlı 13 inç MacBook Pro’nun fiyatı 3499 TL.

Peki Air ile Pro arasındaki bu fiyat farkını verdiğiniz takdirde elinize ne geçiyor? En büyük fark, 1.4 GHz’den 2.4 GHz’ye çıkan işlemci hızı olmakla birlikte, grafik birimi de önemli bir fark yaratıyor.

2014 MacBook Air, 13 inç, 2799 TL

 • 128 GB PCIe tabanlı flash depolama
 • 1.4GHz çift çekirdekli Intel Core i5 işlemci
 • 2.7 GHz’ye kadar Turbo Boost
 • Intel HD Graphics 5000
 • 4GB RAM
 • 12 saat pil ömrü

2013 Retina ekranlı MacBook Pro, 13 inç, 3499 TL

 • 128 GB PCIe tabanlı flash depolama
 • 2.4 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 işlemci
 • 2.9 GHz’ye kadar Turbo Boost
 • Intel Iris Graphics
 • 4GB RAM
 • 9 saat pil ömrü

Fiyat bazında bakıldığında MacBook Air daha uygun olsa da, daha fazla güç ve Retina ekran desteği için 700 TL fark vermek bilgisayarı kullanım amacınıza göre büyük fark yaratabilir. Veya o 700 TL’yi ekstra bir monitör alıp çift monitör ile kullanmak için de harcayabilirsiniz. Durum tamamen sizin ihtiyaçlarınıza göre şekilleniyor. Yine de tercihiniz hangisi olursa olsun, hayal kırıklığına uğramanız pek olası değil.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir