İnceleme

Windows Phone 8.1 incelemesi

By

on

Android, iOS ve Windows Phone. Bu işletim sistemlerinin her biri, işe bir yerden başlamak zorundaydı. İlk çıktıklarında ise bu sistemler mükemmel olmaktan çok uzaklardı. Neyse ki günümüze kadar her işletim sistemi, modellerle çıkan yenilenmiş sürümleri ve güncellemeleri ile kendini tamamladı. Windows Phone ise biraz geç kalmış olmasına rağmen, 8.1 versiyonu ile artık kendini “tamamlanmış” hissettiriyor.

8.1 versiyonundan daha önce sadece bir kaç açık noktaya sahip olan sistem, yeni versiyon ile bu açıkları kapamış. Kendine özel “Live Tile” görünümüne ek olarak artık Windows Phone’larda Bildirim Merkezi, Swipe klavye ve iPhone’un Siri’sine tekabül eden bir Cortana sesli asistanı gibi uzun süredir beklenen öğeler bulunuyor.

Cortana

Windows Phone’un en başından beri bir arama arayüzü bulunmaktaydı. Fakat Siri, S Voice ve Google Now gibi devlerin akışı değiştirmesi sonucu bir sesli asistana sahip olmak artık şart oldu. Micsosoft, 8.1 versiyonu ile birlikte, ilk defa sesli bir asistan olan Cortana’yı kullanıcıyla buluşturarak Windows Phone’u da diğer devlerin arasına soktu.

Halo oyunundaki baş karakter olan Master Chief’in yapay zekalı yardımcısına ithafen isimlendirilen Cortana, telefonunuzdaki tüm aktivitelerinizde size yardımcı olmayı amaçlıyor. Randevularınızı programlama, uçuş saatlerini hatırlatma, hava durumunu söyleme, uygulamaları açma ve mesaj yazma gibi özelliklere sahip olan bu yeni asistan sorduğunuz sorulara şakayla bile cevap verebiliyor. Tabi bu özellikler günümüzden sesli asistanlarda alışık olduğumuz özellikler. Peki Cortana’yı farklı kılan özellikleri neler?

wp2

Öncelikle, gerçek bir asistanmışçasına, Cortana yemek tercihleriniz, seyahat alışkanlıklarınız, günlük rutiniz ve takip ettiğiniz haberler gibi noktaları baz alarak kendisine ait bir not defteri oluşturmakta. Hakkınızda topladığı bilgi sayesinde ihtiyacınıza göre tavsiyelerde bulunabiliyor veya canlı kutucuklarda bulunan kısayolu ile takip ettiğiniz haberlerdeki yenilikleri gösterebiliyor.

Cortana’yı ilginç kılan diğer noktalardan biri ise özel kişiler hakkında özel hatırlatmalar yapabiliyor olması. Mesela, beni bir dahaki arayışında bir arkadaşıma yakın zamanda çıktığı bir yolculuk hakkında soru sormak istiyorum. Böylece bir sonraki arayışında bir hatırlatıcı bana sorumu hatırlatıyor. Ek olarak, olur da Cortana’yı sessiz bir ortamda kullanmanız gerekirse, yanınızdakileri rahatsız etmemek için bütün bu komutları normal klavyeden yazarak vermeniz de mümkün.

Cortana ayrıca, rahatsız edilmek istemediğinizde veya yalnız kalmak istediğinizde, Sessiz Saatler adı altında bir hizmet sunmakta. Sessiz Saatler etkinleştirildiğinde, özel olarak belirttiğiniz kişiler dışında gelen arama çağrıları size ulaşmıyor ve bütün bildirimler sessiz oluyor. Sessiz Saatler ayarlar kısmından ise istediğiniz kişileri Cortana’ya belirtebiliyor ve size ulaşmalarını sağlayabiliyorsunuz.

Windows Phone 8.1’de bulunan Mobil Coğrafik Sınırlama(geofence) sisteminden yaralanan Cortana, yol üzerinde bir yere uğramak istediğinizde sizi o yerden geçerken uyarıyor ve unutmamanızı sağlıyor.

Cortana’ya ulaşım ise telefonunuzun sağ alt tarafında bulunan arama tuşu ile mümkün. Bu tuşa basılı tuttuğunuz zaman, Cortana otomatik olarak dinleme modunda kullanıma hazır hale geliyor. Tabii bunun yanında belirttiğimiz gibi yazarak komut vermeniz de mümkün.

Cortana ile övünen Microsoft, asistanın ayrıca bağlamı da anlayabileceğini öne sürüyor. Örneğin; “Cuma günü kahve” dediğinizde, asistan otomatik olarak Cuma gününe kahve içeceğinizde dair bir hatırlatıcı koyuyor. İşte bu noktada Microsoft’un biraz çalışması gerekiyor. Cortana söylenilen komutların hepsini %100 anlamamakla beraber, bazen komutlarınıza Bing arama motoru ile cevap verebiliyor ya da öğleden önce ve öğleden sonra (am-pm) saat kavramlarını karıştırabiliyor. Ayrıca bazı durumlarda bir sonraki alarmı aktifleştirmesini istediğimizde bu görevi başarıyla gerçekleştiren Cortana, her nedense sıradaki alarmları kapat dediğimizde bu komutu yerine getiremedi.

Ancak unutmamak gerekiyor ki, Cortana henüz beta aşamasında. Bu da, asistanımızın daha öğrenmesi gereken çok şey olduğunu gösteriyor. Ayrıca Bing sunucularına bağlı olması sayesinde kullanıldıkça daha iyi olmaya da devam edecektir. 2014 yılı içerisinde sadece Çin, İngiltere, ve Amerika’da kullanılabilecek olan asistan, 2015 yılı itibariyle diğer ülkelere de destek verecek.

Sesli komutları anlamadığı nadir durumlar dışında söylenilen çoğu komutu hızlıca yerine getiren Cortana’nın geleceği umut veriyor. Fakat incelediğimiz Lumia Icon modeline nazaran daha az işlemci gücüne sahip diğer Lumia modellerinde nasıl bir performans göstereceğini gelecek günlerde göreceğiz.

İşlem merkezi

Windows Phone ilk çıktığından beri Canlı Kutucuklara bakıp istediğiniz bilgiyi elde etmek mümkündü ama bu özellik daha büyük bir soruna çözüm değildi. Kilit ekranına geçmeden veya bulunduğum uygulamadan çıkmadan bildirimlere bakmanın bir yolu yoktu. Çözümünün tam dört yıl aldığına inanmak pek mümkün olmasa da, Microsoft Windows Phone 8.1 güncellemesi ile nihayet bu soruna değindi ve İşlem Merkezi adında bir bildirim sistemini kullanıma sundu. Windows Phone’a dahil olması gerekenden çok daha uzun bir süre almış olsa da, bildirimler gayet kullanışlı ve şu hali bile Android’den iyi olmamasına karşın iOS’ten üstün diye düşünüyoruz.

wp3

İşlem merkezi, üstte bulunan düzenlenebilir dört kutucuktan oluşuyor. Bu kutucuklara parlaklık, uçuş modu, Bluetooth, internet paylaşımı, ekran yön kilidi gibi, Wi-Fi ya da VPN gibi ayarların kısayollarını ekleyebiliyorsunuz. Böylece ayarlara kısa yoldan, menünüze daha fazla kutucuk ekleyip genişletmeden ulaşım mümkün oluyor. En üstte bulunan durum çubuğu ise çok değişmemekle birlikte artık bataryayı % olarak gösterebiliyor. Buna ek olarak saatin altında ayrıca bir de tarih bulunmakta. İşlem Merkezi’nden ayarlara hızlı ulaşım da mümkün.

Bildirimlere ulaşım ise gayet rahat, silmeniz için ise sadece sağa kaydırmanız yeterli. Bulunan belirli bir bildirime ulaşmak için ise direk olarak bildirime tıklamanız sizi bildirimle ilişkili uygulamaya yönlendiriyor. Tuhaf olan bir durum ise bildirim merkezinden bir e-postaya baktığınız zaman, farklı bir postaya bakmak için tekrar bildirimlere geri dönmeniz gerekiyor. Nedendir bilinmez, bildirim merkezinden e-posta uygulamasına girildiğinde sonraki veya önceki postalara ulaşılamıyor.

wp1Apple’ın iOS işletim sistemlerine nazaran, İşlem Merkezi’nin öne çıkan birkaç özelliği var. Örneğin iOS işlem merkezinde herhangi bir kısayol bulunmamakla beraber gelen bildirimleri tek tek silmeniz gerekirken Windows Phone’da kısayollar bulunmakta ve bütün bildirimlerinizin hepsini bir anda silebilmektesiniz. Ayrıca bildirimlerinizi uygulamalarınız ve canlı kutucuklar ile eşitleyebiliyorsunuz. iOS’teki bildirim merkezinde ise, işlem merkezinde bulunmayan hava durumu, hisse değerleri gibi bilgiler yer alıyor.

Fakat İşlem Merkezi, Android ile pek başa çıkamıyor. Uygulamalara ait bildirimleri açabildiğiniz gibi bu bildirimlerle ilgili işlemleri uygulamayı açmadan bildirim penceresi üzerinden yapabiliyorsunuz. Android’de ayrıca iki parmak kullandığınızda daha çok kısa yola ulaşabiliyorsunuz. Fakat bir Windows Phone kadar özelleştirilebilir değil.

Bütün bunlara rağmen İşlem Merkezi ve bildirimler penceresinin kullanıcıların beğenisini kazanmakta ve diğer sistemler ile arasında olan açığı kapatmakta önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.

Swipe klavye

Windows Phone’un bir diğer eksiği ise Swipe klavyeye sahip olmamasıydı. WP7’de kullanıldığında en iyilerden biri olmasına rağmen o zamandan beri pek geliştirilmeyen klavye, 8.1 ile birlikte WP8 cihazlarda da kaydırmalı klavye hareketlerini algılıyor ve emojilere destek veriyor. Konumuzla pek ilgili olmasa da, Swipe Klavyenin ilk kez Windows Phone’da kullanılmış olduğunu da araya sıkıştıralım.

Windows Phone’daki Swipe klavye, diğer Swipe klavyelerle aynı şekilde çalışmakta. Bir kelimede bulunan harfleri yazmak için başlangıç harfinden başlayıp son harfe kadar basılı tutarak gerekli harflerin üstünden geçiyorsunuz. Telefon ise buna göre en yakın kelimeyi tahmin ediyor. Yine diğer Swipe klavyelerde olduğu gibi %100 doğru algılama söz konusu değil. Yine de sisteme birkaç gün içerisinde alışıp arkanıza bakmayabilirsiniz.

Donanım desteği

Geçen sonbahar çıkan ve Güncelleme 3 olarak da bilinen güncelleme ile yeni nesil işlemcilere, daha büyük telefonlara ve daha yüksek çözünürlüklere destek sağlanmıştı. Bu güncelleme Microsoft açısından hayati bir öneme sahipti çünkü firma, müşterileri iOS ve Android modeller ile aynı fiyata sahip olan bir Windows Phone’un onlar kadar iyi olabileceğine ikna etme konusunda zorluk çekiyordu. Lumia 1020’ye 41 mega piksel PureView bir kamera koyup bir şekilde farklılaştırmış olsa da, HTC One’dan veya Samsung Galaxy S4’den kamerası dışında kendini sattıran daha iyi bir özelliği bulunmamaktaydı.

8.1 versiyonu ise çift SIM desteği olmak üzere daha birçok donanım güncellemesini yanında getiriyor. Microsoft’un Android ile yarışında çift SIM teknolojisinin mücadelede arayı kapatmasını yönünde önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Buna ek olarak yeni nesil Qualcomm işlemcilere de destek verilmiş. Her ne kadar kullanamayı sevsek de bütçeye uygun modellerde maliyeti azaltmak için kamera ve fotoğraf çekme tuşu telefondan kaldırılmış. Böylece Lumia 520 gibi modellerin önünün açılmasını umuyoruz.

Son olarak WP 8.1, uygulamalarınızı SD kartınıza kaydetmenize olanak sağlıyor ve bu sayede telefon hafızasında depolama alanınız bulunmadığında rahatlıkla yer açabiliyorsunuz. Microsoft uygulamalarının şifrelenmiş olması sayesinde ise başka birinin SD kartınızı alıp uygulamalarınızı yüklemesi önlenmiş.

Diğer önemli iyileştirmeler

WP 8.1 ile gelen bütün değişikliklerin listesi bir hayli uzun. Biz de uzun zamandır değiştirilmesi gerektiği söylenen ve önemli bulduğumuz birkaç değişikliğe değineceğiz.

Kişiselleştirme: Yeni güncelleme, Windows Phone’a daha kişisel bir dokunuş getiriyor. Artık kendi canlı kutucuklarınız ile birlikte hareket eden bir duvar kağıdı seçmeniz mümkün. Ayrıca Başlangıç+Tema ayarlarından normalde 2 adet olan kutucuklar artık 3 adet olarak ayarlanabiliyor. Microsoft’un önümüzdeki haftalarda çıkarması beklenen bir uygulama ile de çeşitli kilit ekranları arasından istediğimizi seçebileceğiz.

wp4

Pil Tasarrufu: Güncellemeden önce Pil Tasarruf seçeneği beklenildiği gibi çalışıyordu, bataryanız azalmaya başladığında arka planda çalışmakta olan ikinci derece uygulamaları kapatıyor ve batarya ömrünü uzatıyordu. 8.1 ile artık hangi uygulamanın ne kadar güç harcadığına bakabiliyor ve istediğiniz zaman arka planda çalışmalarını kapatabiliyorsunuz.

Takvim: Muhtemelen WP işletim sisteminde bulunan en zayıf noktalardan biri takviminin yetersiz oluşuydu. 8.1 ile önemli değişikliklere uğrayan takvimde, artık Gün, Hafta, Ay ve Yıl olarak farkı farklı görüntüleme mümkün. Haftalık görüntü, bütün bir haftayı ve bu hafta içinde gerçekleşecek olan önemli olayları hatırlatıyor. Ayrıca her bir günün tek tek kutucuğuna tıklayarak ekstra bilgi de alınabiliyor.

Mağaza: Mağaza’nın görünümünde küçük değişiklikler yapılmış. İsterseniz uygulamalar otomatik olarak kendilerini güncelleyebiliyorlar. Ayrıca önceden satın almış olduğunuz uygulamalar arama yaptığınızda artık “Alındı” olarak görünüyor. Son olarak yeni bir uygulama yüklerken işlem, eskiden olduğu gibi kullanıcıyı bu pencereden yükleme penceresine atmıyor. Yani kaldığınız yerden uygulama arayışına devam edebiliyorsunuz.

Sonuç

Nihayet. Yıllardır Windows Phone’u takdir ediyorduk ama ilk defa yeni versiyonu ile kendini tamamlamış hissettiriyor. Artık Windows Phone’u, diğer işletim sistemlerinde olan ne gibi özelliklerden vazgeçiyorum demeden rahatça kullanmak mümkün. Aslında uzun süre önce üzerinde durulması gereken noktalar olsa da WP 8.1 ile artık bir kişisel asistandan faydalanabilir, gelişmiş bildirim merkezini kullanabilir ve Swipe klavyenin tadını çıkarabilirsiniz.

Ancak Microsoft’un önünde daha çok yol var. Nokia anlaşmasının meyvelerini ne zaman toplayacağı ve yeni amiral gemisi telefonları şimdilik bilinmese de, Windows Phone 8.1 ile kesinlikle bir adım atılmış durumda.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir