İnceleme

UnoTelly ile yabancı kanalları izleyin

By

on

Ülke olarak İnternet’te karşımıza çıkan yasaklar günümüz şartlarında kimi zaman kabul edilemez boyutlara ulaşıyor. Bu yasaklara bazen boyun eğmek durumunda kalsak da, çoğu zaman İnternet’in eşsiz fırsatlar dünyasında bir yol bulup yasakları aşmak için uğraşıyoruz. Bir de bize yasak olmamasına rağmen İnternet’te erişemediğimiz içerikler bulunuyor. Kanalların dizileri, filmleri, programları gibi çok sayıda içerik, kanalın resmen bulunmadığı ülkelerden erişilemiyor. Örneğin çok sevdiğimiz bir yabancı dizinin resmi Web sitesine gidip, bütün bölümü geçtik, fragmanları, bölüm özetlerini, seçilmiş sahneleri bile izleyemiyoruz. Çünkü ABD’de değiliz.

Bu durumu çözmek içinse harika bir hizmet bulunuyor. UnoTelly, bize ülkemizden erişimi mümkün olmayan video içeriğine erişme olanağı sağlıyor. Yaptığı iş, tam olarak yasadışı değil. Biraz arada kalmış bir yerde olsa da, sunduğu hizmet konum bazlı engellemeye bir dur diyor. UnoTelly, konum engellemesini yayın organlarından kaldırırken, olabildiğince az VPN kullanıyor, DNS sistemi yalnızca videolar üzerinde çalışıyor ve normal Web taramasını herhangi bir şekilde etkilemiyor. Ek olarak sistem, yüzlerce cihazı destekliyor.

Peki bu UnoTelly nasıl çalışıyor, tam olarak ne yapıyor, nasıl yapıyor? Biraz detaya inelim.

UnoTelly’nin ne olduğunu açıklamak için bir örnek üzerinden gidelim. Netflix’i hepimiz duymuşuzdur, ABD’de hayatına başlayan ve dünyanın farklı bölgelerine yayılan, abonelik ile birlikte birçok farklı cihazdan dizi-film seyretme olanağı sağlayan harika bir hizmet. Bu hizmetin ABD dışında, Türkiye’de de çok sayıda seveni ve kullananı olduğunu biliyoruz. VPN üzerinden kendilerini ABD’de gibi gösteren bu kişiler, Netflix’i rahat bir şekilde kullanıyordu ama şirket bu durumun önüne geçmek adına VPN ile girişleri de kısa zaman önce engelledi. Yani şu an için Türkiye’den ABD Netflix’e girmek mümkün değil. UnoTelly, bu imkansızı mümkün hâle getiriyor.

Temelinde, bir DNS ve VPN hizmeti olan UnoTelly, İnternet’teki konum bazlı engellemeyi ortadan kaldırıp, dünyanın dört bir yanındaki online içeriğe ulaşmanızı sağlıyor. Şu an için bünyesinde 340 kanal barındıran sistem üzerinden kanallar desteklediği sürece canlı yayınları seyretmek de mümkün. Onun haricinde kanalların özel içeriklerine direkt UnoTelly ile kavuşabiliyoruz.

UnoTelly’i iyice detaylandırmadan önce, hatırlatmamız gereken bir şey var. UnoTelly hiçbir zaman ücretli kanalların izlenmesini mümkün kılmıyor. Yani kullanıcıların örneğin HBO GO üzerinden ABD’nin en büyük kanallarından birini izlemesi için önce HBO GO aboneliği bulunması gerekiyor. UnoTelly, kanal ile kullanıcı arasındaki ilişkiye karışmıyor. Sadece kanalın web sitesindeki video yayınına ulaşabilirseniz, onu oynatmanızı sağlıyor. Herhangi bir şekilde ücretli olan içeriği ücretsiz hâle getirmiyor ve bunu da zaten kanal seçiminde size söylüyor.

UnoTelly’nin sağladığı bu konumu ortadan kaldırma hizmeti de elbette bedava değil. DNS hizmetine sahip UnoTelly Premium Plan, ayda 4.95 dolardan, VPN’ye sahip Gold Plan da ayda 7.95 dolardan satın alınabiliyor. VPN hizmeti, ek olarak İnternet bağlantınızı da güvenceye alırken, herhangi bir şekilde takip edildiğiniz takdirde yerinizin belirlenmesini engellemekten başka bir işe yaramıyor. Yani yabancı kanalların yayınlarını izleme konusunda bir fayda sağlamıyor. Sadece gizlilik ve online güvenlik konusunda işe yarıyor.

UnoTelly’e benzer farklı ücretsiz DNS hizmetleri de bulunuyor, bazıları DNS adresi verirken, kimileri tarayıcı eklentisi olarak çalışmasına karşın, UnoTelly’nin sağladığı net ve eksiksiz deneyimi, 7/24 ulaşılabilen müşteri hizmetlerini ve videolar haricinde İnternet’te gezinmeyi hiçbir şekilde sağlayamıyorlar. Nitekim Unotelly’i öne çıkaran da bu kaliteli hizmeti oluyor.

TV’deki içeriklerin yasal hak sahipleri bu durumdan pek memnun olmasa da, DNS sunucularını kullanarak kanalları kandırmak ve yayınlara erişmek yasadışı değil. UnoDNS, bu erişim işlemini cihazınız ile UnoTelly’nin sunucuları arasında bir ağ tüneli kurarak sağlıyor. UnoTelly’i yukarıda da belirttiğimiz gibi özel kılan şey ise, DNS’in yalnızca video yayını sırasında devreye girmesi ve normal Web’de gezinmeyi etkilememesi. Bu yüzden de VPN’nin aksine Google’da arama yaptığımızda yine Türkiye’den sonuçlar alıyoruz.

Biraz daha fazla ödeme yaparak elde ettiğimiz UnoVPN ise biraz daha farklı. IP adresinizi gizleyerek İnternet’e farklı bir ülkeden bağlanmışsınız gibi gösteriyor. Yani DNS ile yasaklı sitelere giremezken, VPN ile Türkiye’de yasak olan sitelere de girebiliyoruz. Ek olarak VPN sayesinde İnternet’te paylaştığınız veriler de gizli kalıyor. İnternet servis sağlayıcıları bile bu verilere erişemezken, VPN hizmetini sağlayan şirketler, her şey kendi sunucularından geçtiği için bu verilere erişebiliyor ama UnoTelly, yalnızca giriş ve çıkış zamanları ile kullanımı kaydettiğini belirtiyor.

Sonuç olarak, UnoTelly İnternet performansımızı hiçbir şekilde etkilemeden, yalnızca DNS üzerinden video kaynağına eriştiği anda bizi farklı bir ülkedeymiş gibi gösteriyor. Bunun için de bulunduğumuz bölgeye en yakın iki sunucusuna ait DNS’leri bize söylüyor ve yıllardan beri aşina olduğumuz DNS ayarlarına bu sunucu adreslerini girdiğimizde videoları sorunsuz bir şekilde izleyebiliyoruz.

UnoTelly’nin Quickstart ekranından hesabınızın durumunu, dünyadaki sunucuları, desteklenen cihazları, kanalları, dynamo adı verilen ve izlemek istediğiniz kanala göre seçim yapmanızı sağlayan ayarları ve çok çeşitli kısayolu görebiliyorsunuz. UnoTelly, şu an itibariyle son tüketicinin kullanıyor olabileceği her cihazı destekliyor ve her cihaza tıklandığı zaman oldukça detaylı bir kurulum anlatımı da sağlıyor.

İlk kurulum işi, yabancı kullanıcılar için kafa karıştırıcı olsa da Türkiye’de son birkaç yıldır İnternet kullanan kişiler için oldukça kolay olacaktır. Quickstark ekranından Global Servers kısmına girdiğinizde, karşınıza bir üstteki ekran görüntüsünü aldığımız pencere çıkacak. Buradan size en yakın sunuculara ait DNS adreslerini görebilirsiniz. En üstte yazan iki DNS adresini, her zamanki Ağ ve Paylaşım Merkezi’nden erişebildiğimiz bölüme yazdığımız zaman UnoTelly’nin işi başlamış oluyor. Windows bilgisayarlar haricindeki cihazlarda ise UnoTelly’i nasıl kuracağınız kimi zaman videolar ile anlatılıyor, yani hizmeti satın aldıktan sonra Chromecast’te nasıl çalıştıracağım gibi bir derde düşmüyorsunuz, hepsi anlatılıyor.

Sonuç olarak baktığımızda ise, UnoTell, yabancı kanalları sürekli takip etmek isteyen, Netflix veya Hulu gibi servislere abone olan, HBO GO’suz yapamayan, AMC’nin, CBS’in, E4’ün tüm videolarını izlemek isteyen ve bunu yaparken de yasal sınırları zorlamadan, bilindik hiçbir yasayı çiğnemeden yapmak isteyen kullanıcılar için oldukça faydalı bir hizmet. İleride konum değiştirerek video içeriğine erişmek yasadışı olur mu bilemiyoruz ancak şu an için bu açığı görüp en iyi şekilde dolduran hizmetin kesinlikle UnoTelly olduğunu söyleyebiliriz.

Aşağıda UnoTelly sayesinde izleyebildiğimiz bazı yabancı dizilerin bölümlerini görebilirsiniz. South Park, Gotham, The Big Bang Theory ve Arrow’dan sahnelerin ekran görüntüsünü aldık. UnoDNS’i sildiğimizde ise ilk baştaki resimde göreceğiniz gibi video yayını hata verdi.

İlginizi çektiyse UnoTelly’e www2.unotelly.com adresinden ulaşabilirsiniz. Sonrasında TV dizilerini veya filmleri izlemek içinse Xfinity‘i tavsiye ediyoruz. Ek olarak tabii ki kanalların veya dizilerin kendi sitelerinden de içeriklere erişiminiz mümkün. UnoTelly’i kullanmaya başladıktan sonra yapmanız gereken tek şey, videonun olduğu kaynağa gitmek.

2 Comments

  1. Süleyman Cimcir

    Mart 24, 2015 at 5:46 pm

    PureVPN ile birlikte Netflix açılır oldu. Bunu da unutmayın, Netflix bağımlılığı başkadır 🙂

  2. mehmet tekneci

    Mart 25, 2015 at 8:56 pm

    henüz izlemedim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir