İnceleme

Toshiba Kirabook: Lüks için

By

on

Toshiba’nın orijinal Kirabook Ultrabook’u oldukça ağır eleştiriler almıştı. Şirketin mühendislerinin yaptığı kritik tasarım hataları sebebiyle, iddia edildiği gibi lüks bir Ultrabook olmaktan çıkan Kirabook’un 2. nesil makinesinde birçok sorun düzeltilmiş. Yeni nesil Kirabook çok daha iyi, çok daha güçlü ve nispeten daha ucuz. Orijinaliyle aynı şekilde, bu Kirabook da kesinlikle çok güzel bir bilgisayar. Zarif bir magnezyum alaşımıyla tasarlanmış kasası, Retina benzeri 13.3 inç 2560×1440 piksel dokunmatik ekranıyla oldukça göz dolduruyor.

Eski Kirabook’taki HDMI girişi, en fazla 1920×1080 piksel çözünürlük verebilse de, yeni Kirabook’ta HDMI 1.4 girişi kullanılmış ve farklı bir ekrana 4K kalitesinde görüntü aktarılabiliyor. Ancak 4K bir ekrana cihazı bağladığınızda, yenileme aralığı 29-30 HZ civarında seyrediyor. Bu da HDMI 1.4’ün bir kısıtlaması, böyle bir kısıtlama HDMI 2.0 ve DisplayPort 1.2’de bulunmuyor. Düşük yenileme hızı, film izlerken pek bir sorun yaşatmasa da, oyun oynarken Kirabook’un bütünleşik ekran kartı ile oyun oynamak pek rahat olmuyor. Ancak uzun süre bu şekilde bilgisayarı kullanırsanız, ilerleyen saatlerde verim düşebilir.

Kirabook’un klavyesindeki tuşlar, Lenovo ThinkPad X1 Carbon ile oldukça fazla benzerlik gösteriyor ancak tasarımları daha kare, yüzeyleri daha düz ve aralarındaki mesafe çok az daha kısa. Bu özellikler de tuşları olduğundan biraz daha küçük hissettiriyor. Yalnızca tuşların kenarını değil, harf ve numaraların altını da aydınlatan arka ışıkları ise oldukça kaliteli.

Yeni Kirabook’un girişleri ise selefiyle aynı. 3 adet USB 3.0 girişi, microSD kart girişi, ekran üzerinde de Corning Concore cam bulunmakla birlikte Ethernet girişi bulunmuyor. Ancak 802.11n Wi-Fi adaptörü kullanılan eski Kirabook’tan farklı olarak, yeni cihazda Intel Dual Band Wireless-N 7260 2×2 AC Plus Bluetooth, 802.11ac Wi-Fi adaptörü kullanmış. Bu da epey büyük bir fark yaratıyor. Bilgisayarın kasası da selefiyle aynı hissettiriyor ve yine aynı şekilde 1.3 kg ağırlığa sahip.

İncelediğimiz model, Intel Core i7-4500U işlemci, 8GB DDR3/1600 bellek ve 256 GB SSD ile güçlendirilmiş bir bilgisayardı. Ancak Notebook WorldBench testine soktuğumuzda 40 puan almasıyla bizi şaşırttı. Dell XPS 13 ve Lenovo Yoga 2 Pro’nun Core i5 işlemcileri olmasına rağmen sırasıyla 69 ve 62 puan aldıkları yerde bu puan oldukça yetersizdi. Ancak sonradan anlaşıldığı üzere, makine “eco” güç planıyla gelmişti ve PCWorld inceleme politikası uyarınca da, WorldBench testi üreticiden geldiği gibi uygulanıyor. Kirabook’u Microsoft’un “Dengeli” güç planına geçirdikten sonra WorldBench testini uyguladığımızda ise 77 puan ile oldukça etkileyici bir sonuç aldık.

Kirabook’un bataryası ise oldukça başarılı bir şekilde 5 saat 46 dakika dayanarak takdirimizi kazandı. Kirabook, daha yüksek çözünürlüklü ekrana sahip Yoga 2 Pro’dan 30 dakika daha fazla ve daha düşük çözünürlüklü ekrana sahip XPS 13 ile de neredeyse aynı seviyede bir pil ömrüne sahip. Testi eco modda yaptığımızı, dengeli hâldeyken bu kadar dayanmayacağını belirtmemizde fayda var. Ancak cihazı alacaklar için, devamlı eco mod kullanımını kesinlikle tavsiye etmiyoruz, bilgisayarı güzelleştiren birçok özellikten feragat etmiş oluyorsunuz.

Kirabook kesinlikle etkileyici bir bilgisayar ancak fiyatı da çok düşündürüyor. Lenovo Yoga 2 Pro ve HP Spectre 13t de benzer özelliklere sahip olmalarına rağmen, Kirabook’tan birkaç yüz dolar daha ucuza satılıyorlar. Ancak ne Lenovo ne de HP, Toshiba’nın beyaz eldiven hizmetiyle yarışamıyor. Toshiba’nın 7/24 telefon hizmeti, kurulum desteği, yıllık ayarlamalar ve garanti dahilinde teslim alıp geri teslim etme gibi lükse kaçan uygulamaları var. Böyle bir lüks istiyorsanız, Kirabook oldukça başarılı bir tercih olacaktır.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir