İnceleme

Toshiba CB35-A3120 Chromebook: Tam kıvamında

By

on

Chromebook’lar yavaş yavaş da olsa, kullanım amacına yönelik takipçi kitlesini oluşturuyor. Google’ın bu ucuz ve basit cihazı sonunda en makul noktasını bulmuş görünüyor.  279 dolarlık bir fiyata sahip Toshiba CB35-A3120 modeli, bir Chromebook’un verebileceği her şeyi size sunuyor. Elbette plastik kasalı, küçücük ekranlı modelleri 200 dolar altına bulmak da mümkün. Eğer yükselmek istiyorsanız da 1450 dolarlık fiyatıyla Chromebook Pixel karşınıza çıkacaktır. Yine Toshiba modeliyle yakın aralıkta bulunan 250 dolarlık Samsung Chromebook 3 de tercih edilebilir. 300 dolar civarına çıkarsanız da 11 inçlik dokunmatik ekranlı Acer C270P veya 14 inçlik dokunmatik ekranı olmayan HP Chromebook 14’ü bulabilirsiniz. Ancak 279 dolarlık Toshiba CB35-A3120 modeli, tüm bu saydığımız modellere göre daha üstün bir kalite sunuyor. Çok sayıda güzel özelliği ve çok daha basit bir ismi bulunan, aynı fiyatlı HP Chromebook 11’den de daha iyi bir makine olmuş.

[Chromebook nedir? Ne işe yarar]

Toshiba Chromebook modelinin, HP Chromebook 11’den üstün olan yanları şu şekilde sıralanabilir: 13.3 inçlik LED arka aydınlatmalı ekran, mobil dostu Haswell çipli Intel Celeron 2955U işlemci ve 52Wh, 4 hücreli Li-Lion batarya. Peacekeeper testinde 2910 puan alan CB35-A3120’nin performansı da oldukça iyi. Batarya ömrü de, testlerimizde 7 saat kadar bir süreyi görerek gayet yeterli bir izlenim verdi.

Toshiba modeli, HP Chromebook 11’i aynı zamanda bağlantı yönünden de geçiyor. HP modelinde yalnızca bir USB 2.0 girişi bulunurken, Toshiba 2 adet USB 3.0 girişinin yanına bir SD kart girişi, kulaklık girişi ve HDMI çıkışı koymuş. Wi-Fi 802.11a/g/n ile Bluetooth 4.0 dahili olarak geliyor ve webcam ile mikrofonu da ekranın hemen üzerinde bulunuyor. Dahili hoparlörlerinin ise pek de başarılı olduğunu söyleyemeyeceğiz.

11 inçlik ekranın olumsuz özelliklerine karşın, 16:9’luk en/boy oranı, Toshiba CB35-A3120’yi daha derli toplu bir cihaz yapmış. 1366×768 piksellik çözünürlük ile birlikte 720p destekleyen video oynatım özelliği, ne yazık ki bu fiyat aralığındaki cihazlar için standart olmuş durumda.

Toshiba’nın Chromebook modelini öne çıkaran diğer özellikleri ise, sağlam “Sunray Silver” kasasına ek olarak, cihazı hem çekici, hem de tutması kolay hale getiren noktalı yüzeyi olarak gösterilebilir. Ekrandaki hafif esneklik kimi zaman kullanıcıyı rahatsız etse de, alışması sıkıntı yaratmıyor. Cihazın 1.5 kg’lık ağırlığı da oldukça kolay taşınmasına imkan sağlıyor.

Düşük fiyatlı birçok Chromebook’ta, nispeten kötü birer klavye ile karşılaşırsınız. Plastiği sert, kullanımı zor olur. CB35-A3120’nin klavyesi de nispeten sert sayılabilir ancak kullanımı oldukça rahat. Başka bir cihazla karşılaştırıldığında fark hemen anlaşılıyor. Üst kısımdaki tuşlar ile yön tuşları ise yarı boyutlarında ama kullanım açısından bir sıkıntı yaratmıyorlar. Touchpad’i de iyi yerleştirilmiş ve gayet iyi çalışıyor.

Cihazın diğer özellikleri arasında 2 GB DDR3L 1600MHz RAM ve 16 GB SSD bulunuyor. Cihazı alınca 2 yıllığına 100 GB Google Drive ücretsiz olarak veriliyor. Toshiba CB35-A3120 Chromebook bilgisayar, kendi fiyat aralığında alınabilecek en iyi bilgisayar olarak öne çıkıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir