İnceleme

Sony Xperia Z3 incelemesi

By

on

Sony’nin IFA 2014’te tanıttığı amiral gemisi Xperia Z serisinin son telefonu Z3, yavaş yavaş dünyanın çeşitli ülkelerinde piyasaya çıkmaya başladı. Türkiye’de de bu sonbahar satışa çıkmasını beklediğimiz telefonun Xperia Z2 ile benzer şekilde 2000 TL civarında bir fiyat etiketine sahip olacağını düşünüyoruz.

Xperia Z3’e ek olarak Sony IFA 2014’te Z3 Compact, Z3 Tablet Compact, Xperia E3, SmartWatch 3 ve SmartBand Talk cihazlarını tanıttı. Ürünler çıktıkça her biri için detaylı birer inceleme yayınlayacağız ama şimdilik Sony’nin IFA ürünleri içerisinde en önemli cihaz olarak gördüğümüz Xperia Z3 incelemesiyle başlıyoruz.

Tasarım
İlk Xperia Z’yi gördüğümüzden bu yana çok uzun bir zaman geçmedi ancak Sony şimdiden 4. nesil amiral gemisi akıllı telefonunu duyurmuş durumda. Şirketin de nesiller ilerlemesine rağmen Xperia Z serisinde oturttuğu düzgün bir tasarım var. Aynı otomobil üreticilerinin belirli modellerindeki çizgileri ve şekli yakın tuttuğu gibi, Sony de Xperia Z serisinde benzer bir yaklaşım sergiliyor.

Dörtgen tasarıma sahip Xperia Z3 de eski modelleri oldukça andırıyor. Artık alıştığımız klasik kenardaki tuşları ve kıvrımlı köşeleri, cam ve alüminyum kasa malzemesiyle birleşiyor. Ancak yeni modelin kenarlarında naylon eklemesi bulunuyor, bu da telefon düşürülürse oluşacak etkiyi azaltmak için Sony’nin uygun gördüğü bir yenilik olarak öne çıkıyor.

Sony_Xperia_Z3_smartphone_5

Sony, piyasaya tanıttığı su ve toz geçirmez özelliklerini Xperia Z3’te de devam ettiriyor. IP68 sertifikasıyla birlikte de telefon çok aşırı olmamak kaydıyla toz geçirmiyor ve 1.5 metreye kadar suyun altında 30 dakika rahat bir şekilde kullanılabiliyor.

Sony’nin Z3’te yaptığı bir diğer tasarım yeniliği ise iki yeni renk seçeneği olmuş. Yeni model ile birlikte siyah ve beyaz seçeneklerine ek olarak bakır veya gümüşi yeşil seçenekleri de tüketiciyle buluşuyor.

Xperia Z3’ün tasarımı açısından kayda değer bir değişiklikten bahsedemiyoruz. Ancak Xperia Z2’ye kadar nispeten kaba ve ağır olduğunu düşündüğümüz Z serisinin son telefonunda Sony inceltme çalışmalarına gitmiş. Xperia Z3 7.3 mm kalınlığında ve 152 gram ağırlığında. Yine de 72×146 mm’lik boyutları telefonu yine nispeten büyük olarak öne çıkarıyor.

Ekran ve Donanım
Tasarımdaki minik değişiklikler, aynı şekilde donanım alanında da devam ediyor. Bu yüzden Xperia Z2 sahiplerinin, telefonlarını Z3’e yükseltmeleri için makul bir sebep göremiyoruz.

LG G3 ile başlayan ve yine IFA 2014’te tanıtılan Samsung Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge’de de gördüğümüz muhteşem Quad HD ekran yerine Sony 5.2 inçlik ekranında Full HD çözünürlüğü tercih ediyor. Bunun sebebi olarak da daha yüksek çözünürlüğün batarya ömründen fedakarlık yapmaya değmeyeceğini belirten Sony’nin ekranda Triluminos ve X-Reality gibi teknolojiler kullanması da Z2’ye nazaran bir fark oluşmasını sağlayamamış.

Ekranın altında da Sony’nin pek bir değişikliğe gitmediğini söyleyebiliriz. Yine Xperia Z2’de gördüğümüz dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 801 işlemciyi tercih eden Sony, bu sefer 2.3 GHz yerine işlemciyi 2.5 GHz değerine yükseltmiş. Bu yükseltmenin ne kadar gerekli olduğu konusundaki fikri size bırakıyoruz ancak 3 GB değerinde sabit kalan RAM’in ise gayet yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Daha yüksek değere sahip işlemciye ve 3200 mAh yerine 3100 mAh kapasitesine çekilen bataryaya rağmen, Sony Xperia Z3’ün Z2’ye göre daha uzun bir pil ömrüne sahip olduğunu iddia ediyor. Normal kullanımda iki günlük bir ömür biçilen bataryanın, Tasarruf modunda çok daha uzun süre dayanabildiği söyleniyor.

Depolama alanı konusunda ise küçük iyileştirmeler görüyoruz. 16 GB seçeneğine ek olarak Xperia Z3 bir de 32 GB’lık modele sahip olacak. microSD kart desteği de 64 GB’tan 128 GB’a çekilmiş durumda.

Sony_Xperia_Z3_smartphone_12

Yeni özellikler
Şimdilik Xperia Z2 sahiplerinin yeni modele geçiş yapmasını gerektirecek pek fazla yenilikten bahsedemedik. Yine de Sony’nin bazı kullanıcılar için çekici sayılabilecek yeni özellikleri Z3’e eklediğini belirtmemiz gerekiyor.

İlk olarak PlayStation 4 sahipleri veya konsolu almayı düşünenler için bir yenilik bulunuyor. Remote Play özelliği ile PS4 oyunları Xperia Z3 üzerinden aynanabilecek. Bu özellik aynı Wi-Fi ağına bağlı olunduğu zaman çalışacak ve DualShock 4 kontrolör desteği sunacak. Teknik olarak sistem aynı ağa bağlı olunmadığı zaman da çalışıyor ancak Sony, oynanışın bozulacağı gerekçesiyle bu özellikten pek bahsetmiyor.

Oyun severlerin dışında Sony müzik severleri de düşünmüş ve Xperia Z3’te ses kalitesinde önemli iyileştirmelere gitmiş. MDR-1A serisi gibi kulaklıklarla birlikte Xperia Z3, LPCM, FLAC, ALAC gibi formatların dışında DSD formatını destekleyen ilk akıllı telefon oldu. Ek olarak Sony, yüksek bit değerine sahip olmayan tüm seslerin de şirketin DSEE HX Teknolojisiyle kalitesinin arttırılabileceğini iddia ediyor.

Kameralar
Gidişata bakarak Sony’nin Z3’e gelirken kamerayı değiştirmediğini tahmin ediyor olabilirsiniz. Eski Xperia Z serisi modellerinde de gördüğümüz kendi Exmor RS sensörünü kullanan Sony, Xperia Z3’te de 20.7 MP arka kamera tercihine sadık kalmış. Yine de bu tercih için Sony’i suçlamanın adil olmayacağı görüşündeyiz.

Yine de bu durum, bir akıllı telefonda görebileceğiniz en iyi kamera donanımına sahip olan Xperia serisi telefonların en yensinde hiçbir değişiklik yapılmadığı anlamına gelmiyor. Xperia Z3, yeni 25mm geniş açı lense sahip, yani çektiğiniz fotoğraflara daha fazla alan sığdırabileceksiniz. Ek olarak bir akıllı telefonda görülebilecek en yüksek değer olan 12800 ISO değeri de, teoride düşük ışıklı ortamlarda yapılan çekimlerde kaliteyi arttırıyor.

Kamerada görülebilecek diğer yenilikler ise Akıllı Aktif Mod ile SteadyShot özelliği ve Face in, Multi-camera ve Sound Photo gibi yeni uygulamalar. Z3’ün kamerasının diğer akıllı telefonlar düşünüldüğünde gayet etkileyici olduğunu da belirtelim.

Telefonun ön kamerası da yine kaliteli bir değer olarak göreceğimiz 2.2 MP çözünürlükte fotoğraf çekebiliyor.

Sony_Xperia_Z3_smartphone_8

Yazılım
Yazılım alanında ise Z3’ün yine küçük değişiklikler gördüğünü söyleyebiliriz. Sony Xperia Z3, kutudan Android 4.4.4 KitKat işletim sistemiyle çıkıyor ve Google’ın beklenen Android L güncellemesini de ilk alacak telefonlardan olacağı söyleniyor.

Sony’nin temiz, sade ve şık arayüzü ise önceki modellerde olduğu gibi Z3’te de korunmuş. Diğer modellerde göreceğiniz ek özellikler Sony’nin arayüzünde bulunmasa da, kimi kullanıcıların da bunu istediğinden şüphemiz yok.

Recommended for you

0 Comments

  1. tolga cever

    Şubat 2, 2015 at 10:27 pm

    İkisininde aldım, ikisini de inceledim, çok nadir, ufak değişiklikler var, ekran parlaklığı, kamerada minimal değişiklikler, kasa, z2 ile z3 perk fark yok.

  2. Mehmet

    Nisan 15, 2015 at 12:18 am

    Duyuru 🙂 LG G2 ve LG G3 Samsung S3 ve S4 Sony IMX135 sensör kullanıyor. S5 ve Note 4 de olduğu gibi yine Sony’nin ışık hassasiyeti düşük olan Sony 16Mp 800 ISO oranına sahip IMX240 kamera s6 da kullanıyor. Sensörlerde kullanılan lenslere kadar Sony üretimi. Burada cahil muhabbeti yapmaya niyetim yok. Sony Z3 de 12800 ISO oranına sahip daha büyük sensörlü ve G-Lens kullanılan 20.7 Mp EXMOR RS kamera var. Teknik olarak Sony’ Z2 ve Z3 den daha iyi olması mümkün değildir. Daha iyi olabileceği hayalden öteye gidemez. Tüm Samsung fanlarına duyurulur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir