İnceleme

Sony Xperia Z2 incelemesi

By

on

Sony’nin Şubat ayında gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nde tanıttığı son amiral gemisi telefonu Xperia Z2 geçtiğimiz haftalarda satışa çıktı. Türkiye’de henüz raflardaki yerini almayan telefon, Avrupa’da yaklaşık 700 Euro ortalamayla satılıyor. Bu da telefonun 2000 TL üzerinde bir fiyat etiketiyle piyasaya çıkacağını neredeyse kesinleştirmiş durumda. Sony’nin oldukça beğenilen telefonu Xperia Z1’nin ardından gelen ve büyük umutlarla beklenen Z2’yi en ince detayına kadar inceledik.

Tasarım ve kasa kalitesi

Xperia Z ve Xperia Z1 arasında büyük bir tasarım değişikliği vardı. Telefon daha keskin ve şık bir tasarımla birlikte alüminyum kasaya sahip olmuştu. Ancak Z1 ile Z2 arasındaki değişiklikler minimum seviyede. Bariz bir değişiklik olmadığı için, iyice dikkatli incelemek gerekiyor. En göze çarpan yenilik ise neredeyse gizli olan ve bildirim ışığını barındıran ahize kısmı ve hem yukarıda hem aşağıda bulunan mikrofonlar.

Telefonun boyutu da, 5 inçten, 5.2 inçe çıkan ekranla birlikte bir miktar büyümüş. Neredeyse phablet’ler ile yarışacak boyutlarda olan Z2’yi tek elle kullanmak imkansıza yakın. LG G2’nin aynı ekran boyutuna sahip olmasına rağmen daha derli toplu bir kasaya sahip olması Sony’i bu alanda bir adım geride bırakmış.

Ancak Sony boyutu arttırırken, 8.5 mm’den 8.2 mm’ye çektiği kalınlık ile birlikte 170 gr’dan 163 gr’a çektiği ağırlık sayesinde telefonun daha küçükmüş gibi hissedilmesini sağlıyor. Telefon siyah, beyaz ve mor renk seçenekleriyle satışa çıkarken, yine toz ve su geçirmez bir yapıya sahip. Sony’nin telefonlarında alışık olduğumuz bu özellik, Samsung Galaxy S5’te de görünmesinin ardından yavaş yavaş yayılmaya başlamış durumda.

Xperia Z serisiyle uyumlu bir şekilde, Sony Z2’de de kasa kalitesini kusursuza yakın bir oranda tutmuş. Camdan oluşan ön ve alüminyumdan oluşan zarif arka kapak, gerçekten üst düzey bir his veriyor ve cihazı oldukça güçlü hissettiriyor. Yine de küçük bir uyarımız olsun, telefon ön taraftaki cam yapının kenarlarında nispeten keskin bir hisse sebep oluyor, bu da rakipleri Galaxy S5 veya HTC One M8 gibi ele tam oturamamasına sebep oluyor.

Donanım ve Performans

Ekran

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, telefonun ekranı 0.2 inç kadar büyümüş durumda. Bu da telefonda daha fazla şey yapmak için çok küçük miktarda bir yer açsa da, Sony’nin 5 inç ekranda kalıp, telefonun kenarlıklarını azaltarak cihazı daha da küçültmesinin daha iyi olacağını düşünüyoruz.

2014’te piyasaya çıkan diğer amiral gemisi telefonlar gibi Z2’nin ekranı da 1920×1080 piksel Full HD çözünürlüğe sahip. Büyüyen ekran dolayısıyla piksel yoğunluğu biraz düşmüş durumda ancak 423 ppi oldukça makul bir rakam ve fark etmesi de çok zor. Z2’nin ekranında Sony’nin renk derinliği ve tonlarını arttırdığını söylediği yeni Live Colour LED teknolojisine ek olarak önceki telefonlarda gördüğümüz Triluminos ve X-Reality teknolojileri bulunuyor.

Ekran Z1’e nazaran bir miktar daha iyi görünse de, ciddi bir kalite artışı olduğunu söylemek zor. Xperia Z’den beri her şeyi en üst seviyede yapan Sony’nin sınırları zorlaması ise takdire şayan.

İşlemci

Z2’ye geçişte Sony işlemci açısından da iyileştirmeye gitmiş durumda. Qualcomm Snapdragon 800’den yeni 801 işlemciye geçerken, Xperia Z2, 2.3 GHz’ye sabitlenip 3 GB RAM ile desteklenen ilk dört çekirdekli akıllı telefon olma özelliğine de sahip.

Sony, Snapdragon 801’in, S4 Pro’dan %75 daha hızlı olduğunu söylese de, Xperia Z1’de Snapdragon 800 bulunduğu için bu açıklamanın kullanıcı açısından pek bir önemi bulunmuyor. Gözle görülecek fark minimum olmakla birlikte, telefonun GPU’su da Adreno 330 olarak kalmış ki gayet iyi.

Telefon oldukça hızlı olmasının yanında önemli bir gecikme de yaşamıyor ancak Galaxy S5 gibi, animasyonların iPhone 5S ve HTC One M8’de olduğu şekilde hızlı olmadığını görüyoruz. Bu küçük farkın çok da önemli olmadığını belirtelim. Ana ekran içeriği ile widget’ların da ilk başta yüklenmesi biraz zaman alıyor ancak yine belirtmekte fayda var, büyük bir sorun değil.

Depolama

Z2 ile birlikte Sony’nin, HTC gibi depolama konusunda bir adım geri gittiğini görüyoruz. Yalnızca 16 GB dahili depolama alanı sunulmasına rağmen, 64 GB’a kadar destek sağlayan bir microSD kart girişi de bulunuyor.

Kablosuz

Xperia Z2, en son kablosuz teknolojilerle donatılmış durumda. 11ac’ye kadar çift bantlı internet kalitesini telefonda yaşayabiliyorsunuz. Ek olarak aptX’li Bluetooth 4.0 ve 4G LTE desteği de Z2 de bulunuyor.

Ses

Telefon incelemelerinde pek alışıldık olmasa da, Z2’nin değinilmesi gereken ses özellikleri bulunuyor. İlk olarak, daha önce HTC One ve One M8 haricinde akıllı telefonlarda görmediğimiz ön yüzde bulunan hoparlörler dikkat çekiyor. Kimi kullanıcılar için çok da önemli olmasa da, bu özellik bir YouTube videosu açtığınızda ya da müzik dinlediğinizde kaliteli bir sese sahip olmanızı sağlıyor.

Xperia Z2’de ayrıca arka plan seslerini engelleyen dijital ses önleyici bulunuyor. Seyahat sırasında veya sesli ortamlarda telefonla görüşmek için harika olan bu özelliği kullanmak için, dahili mikrofonu bulunan uyumlu kulaklıkları kullanmak gerekiyor. Sony şimdilik bazı ülkelerde telefonla birlikte uyumlu MDR-NC31EM kulaklıkların verileceğini söylese de, nihayetinde konu ülkelerdeki tedarikçilerin kontrolünde.

Kameralar

Telefonun arka kamerası, Z1’de de gördüğümüz G Lens ve Exmor RS sensörle donatılmış 20.7 MP kamera. Android telefonlar içerisindeki en yüksek çözünürlüğe sahip olan kamera olmasına rağmen, Sony burada da yeni özellikler eklemeyi ihmal etmemiş. Yeni kamera uygulaması çok sayıda ek özelliğe sahip olmasının yanında, MHL 3.0 destekli microUSB portu üzerinden oynatılabilen 4K çözünürlükte video çekebiliyor. Z2 4K kalitedeki videoları saniyede 30 kare hızında çekerken, 1080p Full HD videolardaki hızı saniyede 60 kare.

Çekimlerin iyi olmasını sağlamak için geliştirilen Superior Auto moda ek olarak, görüntülere DSLR tarzında bir derinliğe sahip odaklama efekti vermek için de Background Defocus modu bulunuyor. HTC One M8’deki gibi sonradan fotoğraflara odaklama yapmanıza izin vermese de, doğru şartlarda kullanıldığında gayet kaliteli fotoğraflar çekiyor. Fotoğrafı kaydetmeden de odağı kaydırabileceğiniz bazı kontroller bulunuyor.

Xperia Z2’nin kamera uygulaması bunlara ek olarak saniyede 120 kare hızında ağır çekim video çekebilen Timeshift moduna sahip. Bu özelliğe sahip diğer akıllı telefonlarda olduğu gibi, Z2’de de videonun hangi kısmının ağır çekim olacağına karar verebiliyorsunuz.

Akıllı telefonlarda kullanıcıların sıklıkla görmek istediği tuşlardan birisi de, kameraya ayrılmış bir deklanşördür ve Sony de kullanıcıları yüzüstü bırakmamış. Telefonun sağ tarafında bulunan kamera tuşu, uyku sırasındayken bile direkt olarak kamera uygulamasını açıyor ve anı yakalamanıza olanak sağlıyor. Aynı zamanda iki aşamalı olması sayesinde fotoğrafı çekmeden önce odağı ayarlayabiliyorsunuz. Telefonun su geçirmez olduğu da göz önüne alınırsa, 1 metre derinlikte 30 dakika boyunca sıkıntısız çalışırken Z2 ile kaliteli su altı fotoğraf ve videoları çekmeniz de mümkün.

Z2’nin ön kamerası ise Z1’den sonra küçük bir geliştirme ile 2.2 MP’e çıkmış ve 1080p Full HD videoları saniyede 30 kare hızında çekebiliyor. Diğer tüm amiral gemisi telefonlarda olduğu gibi Z2’nin ön kamerasıyla çekeceğiniz selfie’lerinizin de makul kalitede olacağından emin olabilirsiniz.

Yazılım ve uygulamalar

Xperia Z2, Anroid’in son sürümü olan 4.4 KitKat yüklü bir şekilde geliyor. İşletim sisteminin üzerinde Sony’nin diğer telefonlarında kullandığı şık arayüz bulunuyor. Düz Android kurulumuna yakın olan arayüz, HTC’nin Sense arayüzü ile Samsung’un TouchWiz’ine nazaran daha sade kalmış durumda. En büyük değişiklik ise yukarıdan çekilen menünün artık iki sekmeye ayrılmış olması. Bildirimler ve hızlı ayarlar şeklinde ayrılan bu bölüm de Nexus 5’i andırıyor. Hangi hızlı ayarlara erişmek istediğinizi ve sıralamalarını ise kolaylıkla düzenleyebiliyorsunuz.

Yeni arayüzün en rahatsız edici kısmı da, Sony’nin kilit ekranındaki şık animasyonlu efektini kaldırıp, dümdüz bir ekran koymuş olması. Daha rahatsız edici olanı ise bu ekranı değiştirmenin veya ekrana kamera haricinde uygulama veya widget ekleme imkanı bulunmaması. Tuş kilidini çözmek için herhangi bir şifre kullanıyorsanız da göze oldukça gereksiz geldiğini söyleyelim.

Klavye konusunda da Sony’nin en iyi akıllı telefon klavyesine sahip olmadığını belirtmek gerekiyor ancak zamanla kendilerini ciddi şekilde geliştirdiklerini de söyleyelim. Klavye kullandıkça daha rahat yazma imkanı sağlıyor ve tarzınızı öğreniyor. Yine de beğenmezseniz her zaman ücretsiz Google Keyboard’a veya ücretli seçenekler olan Swipe benzeri klavyelere geçebilirsiniz.

Ek olarak telefonda Vine, Garmin Navigation, Pixlr Express ve OfficeSuite uygulamaları önceden yüklü olarak geliyor ancak kullanmadıklarınızı kaldırma imkanı da tanınmış.

Pil ömrü

Her yeni modelle birlikte pil ömürlerinin de artmasını doğal olarak bekliyoruz ve Z2’nin bataryası hâlen çıkarılabilir olmamasına rağmen, Z1’e oranla kapasitesi büyümüş durumda. 3200mAh gücünde olan batarya, birçok akıllı telefon bataryasından daha büyük ve bunu da gösteriyor.

Şimdiye kadar çıkan akıllı telefonlar düşünüldüğünde, Z2’nin pil ömrü, gördüğümüz en uzun pil ömrü olabilir. Yeni batarya, normal kullanımda rahatlıkla birkaç gün dayanabiliyor ve buna Sony’nin kusursuz Stamina Mod’u dahil değil. Bilindik pil ömrünü artıran uygulamaların dışında, Sony’nin kendi modu ekran kapatıldığında Wi-Fi ve hücresel veri gibi özellikleri otomatik olarak kapatarak kaliteli kullanımın yanında uzun bir pil ömrü de sağlıyor.

Recommended for you

3 Comments

 1. Selami yıldız

  Aralık 6, 2014 at 11:14 pm

  İyi günler benim kullanmış oldugum sony experia z1 cep telefonum donmaya başladı suyun altına girdiğimde arka camı çatladı ve aşınma yaptıkça kenarı oyulmaya başladı bu garanti kapsamı içerisine giriyormu acaba garanti belgesinde okudugum kadarıyla degişiliyor teyit etmek istedim iyi çalışmalar

 2. rabia

  Ağustos 12, 2015 at 2:06 am

  merhaba ben sony z2 ve htc desıre eye modellerı arasında kaldım sony nın on kamerası bana yetersız gelıyor hangı telefon sızce daha ıyı yardımcı olabılır mısınız

 3. Elaidi

  Eylül 28, 2015 at 11:53 pm

  Ön kamera gerçekten çok kötü. Hiçbir iyileşme yok. Onun dışında online videolardada ağır kalıyor… Başka sorunu yok gayet dağlaö telefom pil süresi çok iyi…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir