İnceleme

Sony Vaio Pro 13: Tüy kadar hafif

By

on

Sony, teknoloji ve stilin mükemmel birleşimi ile çantasından çıktığı andan itibaren ilgiyi üzerinize çekecek türden bir ultrabook olan VAIO Pro 13 modelini geçtiğimiz aylarda satışa sundu.

Sadece görüntüden ibaret olmayan VAIO Pro 13, iş yaşantınızda ve günlük koşuşturmanızda her türlü ihtiyacınızı karşılayabilecek bir donanıma sahip. En son nesil i5-4200U işlemci bulunduran modelde ayrıca 4GB DDR3 Ram ve hızlı veri erişimi için 128GB SSD depolama birimi bulunmakta, bu özelliklerinin yanında VAIO Pro gelmiş geçmiş en hafif ultrabook olarak raflarda yerini alıyor. Daha ucuz muadillerinden farkını ise Sony, HDTV alanındaki tecrübesi ile monitör yapımında masraftan kaçınmayıp 1080p HD ekranı ile ortaya koyuyor. VAIO logosunun gümüş renklerle gömülü olduğu karbon fiber kaplamalı kasası ile keskin bir görünüşe sahip olan modelde, ince bir işçilik izlenmiş ve uç kısımlarda yine gümüş renk ile kaplanmış.

Arka aydınlatması ile güzel bir görünüme sahip olan klavyede, tuşların arasında boşluklara ve yüksekliği alışmak biraz zaman alabilir gibi görünüyor. Standart klavye yapısının izlendiği modelde yön tuşları yarı boyutlarında tutulmuş. Ayrıca temel konularda yardımcı olması amacıyla klavyeye yerleştirilmiş bir Assist tuşu bulunmakta. Bu sayede ürünü tanımaya bir adım daha yakınsınız.

Notebook WordBench 8.1 testinde, i7 işlemcili, 8GB Ram’li HP Envy Smart Touch’ın çok az gerisinde kalan model, bulundurduğu 128GB SSD depolama birimi ile performans farkını nispeten kapatıyor. Fakat oyun testlerinde SSD bulundurması yeterli olmuyor ve VAIO Pro 13, oyunlarda düşük performans gösteriyor. Bunun yanında depolama alanının küçük olması da ileride bir gün harici depolama birimi taşıyacağınızın sinyallerini veriyor.

Modelin sağ tarafında bulunan 2 adet USB 3.0, 1 adet SD Kart Okuyucu ve HDMI çıkışının aksine sol tarafında sadece sıcak havayı dışarı atmak için havalandırma bölümleri bulunmakta. İnanılmaz derecede sessiz çalışan cihazı duymanız için kulağınızı bu havalandırma bölümlerine dayamak durumundasınız.

HDD bulundurmaması ve grafik birimi için işlemcisine gömülü ekran kartını kullanması sebebiyle VAIO Pro, 6 buçuk saat batarya ömrü sunuyor. Fakat modeli öne çıkaran en önemli noktası daha önce de bahsettiğimiz gibi hafifliği; sadece 1 kilo olan model bazı diğer modellerin şarj adaptörlerinden dahi daha hafif.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir