İnceleme

Sony 55X850C 4K LCD akıllı TV incelemesi: Harika görüntü, iyi bir ses, küçük kusurlar

on

Sony’nin 54.6 inçlik bu akıllı TV’si benzerleri arasında tartışmasız en iyi görüntüyü sunanlardan. Bir LED LCD TV için renkler sıra dışı oranda doymuş halde ve ekran bütünlüğü mükemmel. Cihaz aynı zamanda Android TV arayüzünde gezinmek için hoş bir touchpad uzaktan kumandayla geliyor.

Her şey iyi güzel ama ev filmlerini oynatma tarafında Sony’nin ilerlemek için biraz daha çalışması gerekiyor. Genel olarak iyi iş çıkartıyor olsa da 55X850C test dosyalarımızı ilk oynatmaya başladığımızda bazı sorunlar yaşadı ve hiçbir denemede 25 fps videolarda pek iyi sonuçlar vermedi.

Video

55X850C’nin görüntü kalitesi hakkında hiç şikayetimiz yok. SUHD veya OLED sahasında değil çünkü renkleri o nispette doğru değil (hafifçe maviye kayıyor) ama renkler canlı ve kontrast oldukça iyi. Testlerimizde sadece 330 nit değerine rağmen kontrast iyiydi. Bütünlük incelememiz sırasında aşikar anormalliklerle karşılaşmadık ve aksiyon görüntüler gayet yumuşaktı. Çoğunlukla.

55X850C’ni harika görüntüleri ve performansıyla ilgili söylediğimiz her şey OTA (over the air) içerikleri, kablo TV, Amazon Fire TV veya bir PC gibi kendi çözme işlemini yapan uygulamaları varsayıyor. Saydığımız durumlarda, ki bunlar ortalam kullanıcılar için en yaygın olanlar, cihaz çok iyi performans sergiledi. Ama harici USB medyada da 25 fps videoda da belirgin sorunlar vardı.

Sony içerikleri görüntülemek için Android uygulamalar sağlıyor ama bunlar sorunluydu. İlk olarak 40 GB silinmiş dosyaları yükleyip kataloglamaya çalıştı. Sonuçlar tahmin edilebilir; sistem aşırı yavaşladı, tuhaf oynatma davranışı vardı, ayrıca sistem dondu. Önceki içeriklerin tüm izlerini kaldırmak üzere sürücüyü yeniden formatladıktan sonra her şey sorunsuz gitti.

sony-x850c-tv-100633124-orig-pcw-1

Sony’nin 54.6 inç 55X850C televizyonu en iyi görüntü kalitesi sunan cihazlardan ama incelememizdeki tek faktör bu değil.

Gerçekten can sıkıcı olan şey 55X850C’nin hareket düzeltmesinin 25 fps dosyalarımıza hiçbir şey yapmamasıydı. 60 fps h.265 Ultra HD içerikler dahi USB 3.0 sürücüden (USB 2.0 portları da var) oynatıldığında çok akıcı değildi. Bu bizi Sony uygulamalarının hareket düzeltme yapıp yapmadığını merak etmeye yöneltti. 1080 içerikleri tamamı iyi görünüyordu ama biu bir Ultra HD TV. Bu arada, 24 fps/10 bit h.265 içerikleri gayet iyi oynadı.

Ayrıca VLC, Kodi, MX Player ve Plex video oynatıcıları kullanarak video oynatmaya çalıştık ancak 55X850C her ne işlemci kullanıyorsa onlar bunun için optimize edilmemişti ve UHD ile diğer çoğu içerikte yararsız olduklarını kanıtladı. Diğer taraftan 55X850C’nin kısıtlı ses codec desteğini önemli oranda genişletiyorlar. 55X850C iyi bir dahili ses sahip, her ne kadar kalitesi LG’nin standardını yakalamasa da.

Not: Bu makale hazırlandıktan sonra Sony bir firmware güncellemesi yayınladı. Bunun hareket düzeltmeye faydası oldu lakin oynatıcının donması ve TV’nin kilitlenmesine de neden oldu.

sony-touchpad_remote-100633122-large-pcw-2

Sony’nin touchpad uzaktan kumandası Android OS’i için doğal bir tamamlayıcı.

55X850C’nin tüm HDMI 2.0 girişleri HDCP 2.2’yi destekliyor. MHL’yi mobil cihazlardan ses aktarmak için kullanabilirsiniz ve aynı zamanda ARC desteği de bulunuyor.

Arayüz ve OS

55X850C’nin Android OS’i kullanımı ve menüde gezinmesi kolay. Ama uygulamalarla birlikte ayarlar dahil olmak üzere her şey tek bir ekranda olduğundan çokça kaydırma yapmak gerekiyor. Elbette bu çok çok küçük bir şikayet. Toplamda bu rahat bir deneyim.

55X850C eski tarz, çok butonlu uzaktan kumandasını daha basit bir touchpad tarzı alternatifle destekliyor. Bunu TV’ye bağlamak için ilkini kullanmak zorundasınız; fakat bundan sonra hangisini isterseniz onu kullanabilirsiniz. Biz touchpad’i kullandık çünkü daha fazla kaydırma yapmayı gerektirse de basit olanı daha iyi. Ayrıca 55X850C’nin sesli navigasyonu da aşırı kullanışlı. Katalogdaki uygulamalar ve diğer her şeyi bulmayı gayet kolaylaştırıyor. Genel olarak Sony ile etkileşim kurmak LG’nin magic uzaktan kumandası/WebOS ikili kadar eğlenceli değil ama oldukça kolay.

Android OS’in ışıldadığı yer mevcut uygulamaların genişliği. Test bölümünde dört medya oynatıcıdan bahsettiğimize dikkat edin: Google Play Store’da bulabileceğiniz hemen her şeyi Sony’de bulacaksınız; ama daha önce de belirttiğimiz gibi diğer cihazların aksine bazıları 55X850C’de pek iyi çalışmayabilir.

Sony’nin diğer bir harika özelliği dahili kanal rehberi. Her ne kadar bu uygulamalar aracılığıyla diğer TV’lerde de olabilse de, Sony’nin yaptığı gibi entegre edilmiş olması hoş. Bu özellik bilhassa cord cutters’lara (kablolardan kurtulanlar; üyelikli servisleri bırakıp ücretsiz alternatiflere yönelen kullanıcılar) cazip gelebilir çünkü bu kablo ve uydu TV servis sağlayıcılarının müşterilerine sağladığı bir özellik.

Sonuç

USB’den oynatmadaki sorunlar kullanıcıların çoğunu etkilemeyecek ve bu fiyata çok yetenekli, mükemmel bir TV. Firmware’ı da terfi edilebilir olduğundan 55X850C’nin OS ve uygulama kısıtlamaları ve hataları gelecekte muhtemelen kaybolacak. 3D özelliğinden bahsettim mi? İlgilenecek misiniz? Muhtemelen hayır.

 

Sony 55X850C 4K LCD smart TV Değerlendirmesi

Puan: 3.5/5

Bir Bakışta: Harika bir görüntü, kolay kullanım ve iyi bir ses 55X850C’nin masaya getirdiği pozitif özellikler. Fakat yerel medya uygulamalarında karşılaştığımız çeşitli sorunlar hevesimizi kırdı. Yine de bu oldukça iyi bir fiyata harika bir TV.

Fiyat:   $1300

Artılar

Genel olarak doğru renklerle harika görüntüler

İyi ses

Touchpad kumanda ve sesli navigasyon ile kolay arayüz

Dahili kanal rehberi

Eksiler

USB sürücülerden içerik oynatımı diğerlerine göre düşük kalitede

Sorunlu oynatım ve medya uygulamaları

 

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir