Donanım

Sapphire ITX Compact R9 285 incelemesi

By

on

Performans ve oyun bilgisayarlarında yüksek performanslı küçük bir ekran kartı fikri birçoğumuzun gözünde anlamsız olacaktır. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte, küçücük form faktörleri bile oldukça yüksek performanslara ulaşabiliyor. Başta garip gelse de, insan alışıyor.

Sapphire’ın ofisimize yeni gelen mini ekran kartı Compact R9 285 de bu kategoriye tam uyan bir grafik birimi olmuş. Şu ana kadar ekran kartı için az bir alana sahip mini ITX sistem kurmak isteyen kullanıcılar, GeForce GTX 760’ın küçük modelleriyle yetinmek zorundaydı. Ancak Sapphire’in yeni canavarı, Radeon R9 285 model erkan kartının 170 mm uzunluğunda zarif bir PCB’ye küçültülerek çok sayıda mini ITX sistemine sığacak boyuta getirilmesiyle düzen değişiyor. Daha önceki en küçük ekran kartının Radeon HD 7970 olduğunu ve 240 mm uzunluğunda olduğunu da belirtelim. Kartın genel olarak görünüşüne baktığımızda da, polikarbonat kaplama ile fırçalanmış metal yüzey ve siyah PCB vurguların oldukça şık bir görünüm kazandırdığını söyleyebiliriz. Oldukça minik olmasına rağmen, Compact R9’un devre kartı 117 mm uzunluğunda ve soğutma çözümü de 37 mm’lik kalınlığa sahip. Boyutuna göre düşündüğümüzde 592 gram gelen ağırlığıyla bizi şaşırttığını da söyleyelim. Yine de Radeon HD 7970’in ağırlığı 866 gramdı, yani hafif bile diyebiliriz. Kartın ısı azaltıcıları ise alüminyumdan oluşuyor.

Daha “sıkı” ölçülerine rağmen, Sapphire’ın ekran kartı 928 MHz’lik bir çekirdek hızı veriyor. Ek olarak Radeon R9 285’te standart olan 2 GB GDDR5 RAM’de ekran kartını iyice güçlendiriyor. Kartta 8 noktalı PCIe konnektör bulunuyor ve 150W güce kadar çıkabiliyor. ITX ekran kartında iki bağlantılı DVI-I girişi, tam boyutta bir HDMI girişi ve iki tane de kartla uyumlu mini DisplayPort girişi bulunuyor. ITX Compact R9 285’in kutusunun içinden de 6′ boyutunda bir HDMI kablosu, ikili 6 ile 8 noktalı PCIe güç adaptörü, kullanım kılavuzu, kayıt kartı, sürücü CD’si, kasa çıkartması, DVI – VGA dönüştürücü ve mini DisplayPort – DisplayPort dönüştürücü bulunuyor. Ek olarak kutudan bir de ince mousepad çıktığını ve bu ince sürprizin çok hoşumuza gittiğini de belirtelim.

Sapphire-ITX -Compact-R9 -285-2
Sapphire-ITX -Compact-R9 -285-5

Sapphire-ITX -Compact-R9 -285-3

Sapphire-ITX -Compact-R9 -285-4

Genel anlamda baktığımızda, Sapphire’ın boyutuna göre oldukça güçlü bir ITX Compact R9 285 ekran kartı çıkardığını söyleyebiliriz. GeForce GTX 760’dan daha iyi bir performans sunan bu küçük canavar, GPU sıcaklığını düşük seviyelerde tutmayı ve sesini de gereğinden fazla yükseltmemeyi biliyor. Ek olarak overclock konusunda da kullanıcısına hiçbir sorun çıkarmıyor. Neredeyse her şeyini sevdiğimiz ITX Compact R9 285’in en kötü yanının ise, kartı sonuna kadar zorladığımızda benzer grafik birimlerine oranla 10W daha fazla güç harcaması olduğunu söyleyebiliriz. Elbette mini ITX sistemlerde ekran kartının çektiği güç miktarını ve yarattığı ısıyı minimum düzeyde tutmak istediğimiz için, ITX Compact R9 285, bizi yarı yolda bırakmıyor.

Sonuç olarak, pazardaki mini-ITX grafik birimleri ile karşılaştırdığımızda satın alabileceğiniz en hızlı ekran kartının Sapphire ITX Compact R9 285 olduğunu söyleyebiliriz. Ekran kartı şu an için Türkiye’de satışta olmasa da, fiyatının 700-750 TL civarında olmasını bekliyoruz. Sapphire’ın küçük sistem kurmak isteyen tüm kullanıcıları tatmin edecek bir Tonga çıkardığından ve hayal kırıklığına uğratmayacağından eminiz.

Recommended for you

1 Comment

  1. Sohbet

    Haziran 30, 2015 at 1:04 pm

    Arkadaşlar silkroad oyunu oynayacağım onun için ekran kartı lazım bunu önerir misiniz ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir