Donanım

Samsung NX300 incelemesi

By

on

Samsung’s NX300 dijital fotoğraf makinesi özelliklerle dolu ama bunlarım tümü kullanışlı değil. Daha fazlasını öğrenmek için Samsung NX300 incelememizi okuyun. Samsung’un değiştirilebilir mercekli fotoğraf makinesi (veya bugünlerde bilindiği üzere kompakt sistem fotoğraf makinesi) geleneksel fotoğrafçılığın üstlendiğinden çok daha fazlasını sunuyor. Samsung tarafından “Akıllı Kamera” olarak adlandırılan cihaz fotoğraflarınızı iyileştirmeniz ve düzenlemeniz için bol miktarda yardımcıya sahip ve aynı zamanda bir takım ilginç ama belki de o kadar da kullanışlı olmayan kablosuz özelliklerle geliyor.

Dahili Wi-Fi özellikleri

Bu fotoğraf makinesinin belki de en ilginç tarafı kablosuz özellikleri. Bunlar siz dışarıdayken fotoğraflarınızı anında online olarak paylaşabilmenize imkan tanımak için doğrudan akıllı telefonunuza bağlanıyor. Birçoğunuz ayrı bir fotoğraf makinesi taşıma ve ardından fotoğrafları sosyal medya sitelerine göndermek için telefonunuzu kullanma fikrinden kaçınabilirsiniz; fotoğrafı çekmek için telefonunuzu da kullanabilirsiniz. Kameranın Wi-Fi çözümü temelde söz gelimi gece manzaraların ve derinlikli sahnelerin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çekerek anında paylaşmak isteyenlere yönelik. Bu uygulamanın çaba gerektirdiğini düşünüyoruz.

Kablosuz özellikleri kullanabilmenizden önce bir takım hazırlıkların yapılmasına ihtiyaç var. Bu, Samsung Smart Camera uygulamasının download edilmesi manasına geliyor. Bir kez kurulduktan sonra Wi-Fi Direct fonksiyonunu aktive ettiğinizde kameranın yaydığı Wi-Fi ağına manuel olarak bağlanabilir ya da kameranın ağı için parolayı otomatik olarak almak üzere NFC’yi kullanarak telefonunuzu fotoğraf makinesinin sağ yanına dokundurabilirsiniz. Biz ikinci metodu kullandık ve bu yeterince kolay çalıştı.

Makinenin temel Wi-Fi fonksiyonunun adı Mobile Link ve bu özelliği menü düğmesini çevirdiğinizde ekran üzerinden ya da herhangi bir çekim modunda dokunmatik ekran üzerindeki ikonu üzerine dokunarak aktif yapabilirsiniz. Bu moda cihaz ile telefonunuz arasında bir bağlantının kurulmasının ardından çektiğiniz herhangi bir fotoğrafı telefonunuza aktarılıyor ve Galeri içine (Android kullanıyorsanız) yerleştiriliyor.

Bunun anlamı siz fotoğraflarınızı çektikten sonra onları oturup transfer etmek zorunda olmayacağınızdır; siz fotoğrafları çeker çekmez onlar telefonunuz üzerinde görünecek. Bu özelliği aynı zamanda çekilmelerinin ardından fotoğrafları seçip transfer için de kullanabilirsiniz ve belki de bu özelliğin en yanı kullanışlı yanı bu. Eğer telefonunuzun galerisini Dropbox’la senkronize olacak biçimde ayarladıysanız, yüksek çözünürlüklü fotoğrafları bilgisayarınıza göndermek için telefonunuzu bir ara istasyon olarak kullanabilirsiniz; SD kartınızı çıkartmak zorunda kalmadan. Söz konusu özelliğin kullanımı aslında biraz kullanışsız ve daha sezgisel bir deneyim sağlaması için Samsung’un arayüz üzerinde biraz daha çalışması gerektiğini düşünüyoruz. Söz gelimi özelliği ilk kullandığımızda, dosyaları telefonumuza transfer edemedik; özelliği üçüncü kez kullanmamızın ardında eski çekilmiş fotoğrafları transfer etmek isteyip istemediğimizi sordu.

nx300 çekim

Telefonunuzu bir hotspot olarak ayarladıysanız, fotoğraf makinesinin W-Fi fonksiyonunun bu hotspot’a bağlanmasını sağlayabilir ve fotoğrafları doğrudan Facebook, SkyDrive veya Picasa’ya upload edebilirsiniz. Bu servisler makinenin Wi-Fi menüsündeki ‘SNS & Cloud’ özelliği altında bulunuyor ve siz bunlara giriş yapmak zorundasınız; kameranın ekranında kullanıcı bilgilerini yazmak çok sıkıntılı olabilir. Fotoğraflar çözünürlüğü düşürülmüş versiyonlarıyla upload edildiğinden mesela ileri bir tarihte onları düzenlemek için SkyDrive üzerinde saklamak istiyorsanız bu iyi bir çözüm değil.

Evinizdeyken makinenin AllShare Play özelliğinden yararlanabilirsiniz; söz konusu özellik ev ağınızdaki DLNA destekli cihazların fotoğraf makinesindeki dosyalara erişimine imkan tanıyor. Dosyaların oturma odanızdaki büyük ekran üzerinde paylaşımı için oldukça kullanışlı. PC Auto Backup adlı bir diğer özellik var ama bizim cihazımız bu özelliğin kullanılmasını sağlayan yazılımla gelmedi (cihaz üzerinde de yoktu, kutu içinde de); onu Samsung sitesinin hiçbir yerinde de bulamadık (i-Launcher, PC Auto Backupve  Intelli-Studio aradık ama nafile).

Kamerayla birlikte gelen diğer kablosuz özelliği bir dosya paylaşımı için değil kablosuz bir vizör görevi için. ‘Remote Viewfinder’ adlı bu özelliği kullanmanız için telefonunuz üzerinde Smart Camera uygulamasının kurulu olması gerekiyor. Onunla telefonunuzun ekranını vizör olarak kullanabilirsiniz ve alışılmadık açılarda çekim yapmak istediğinizde bu kullanışlı bir özellik. Söz gelimi, makinenizi yere koyabilir ve fotoğrafınızı üzerinizi kirletmeden uzaktan çekebilirsiniz. Ya da bir merdivene tırmanmak zorunda kalmadan onu yukarı bir yere yerleştirerek objeleri farklı bir perspektiften çekebilirsiniz.

Tüm bu özellikler ilgi uyandırıcı ama en iyisinin Mobile Link özelliği olduğunu düşünüyoruz. Siz hareket halindeyken fotoğraflarınızı makinenizden telefonunuza aktarmak istediğinizde çok faydalı olabilir ve çalışma şekli oldukça basit. Yazılımın kendisinin kendi arayüzünde azıcık daha istikrarlı olmasını istiyoruz. Uzak vizör fonksiyonu da uygunsuz açılardan resim çekmeye izin verdiği için iyi bir seçenek ve DLNA yeteneği de eğer fotoğraflarınıza TV ekranınızdan bakmak isterseniz kullanışlı.

Tahmin edilebileceği üzere Wi-Fi özelliği pili tüketiyor. Tam dolu bir bataryayla Mobile Link direkt bağlantısını kullandığımızda, sadece 40 dakika çekim yapabildik ve 62 fotoğrafı transfer edebildik. Akabinde Wi-Fi’ı kapattığımızda bir saat çekim yaptıktan sonra batarya tek çizgiye düşmüştü ve kablosuz fonksiyonların hiçbiri çalışmıyordu. İncelememiz sırasında sık sık makineyi şarj etmek durumunda kaldık ve bu kullanışsızdı çünkü bunu yapmak için şarj kablosunu makineye bağlamak zorundaydık; konvansiyonel bir pil şarj cihazıyla gelmiyor.

Kamera

Fotoğraf makinesi fonksiyonelliğine gelindiğinde NX300 20.3 megapiksel, APC-C boyutlu bir CMOS sensöre sahip ve bu Samsung’un NX lens yuvasını kullanıyor. Samsung’un şu ana kadar NX yuvası için sekiz lens bulunuyor (ayrıca Pentax ve diğer firmaların K-lens’leriyle çalışmasına imkan tanıyan bir dönüştürücü de var) ve bizim test ettiğimiz kit kendisi 299 dolarlık bir perakende fiyatına sahip olan 18-55mm F3.5-5.6 OIS lensle geldi.

Bu harika bir lens değil; bina ve diğer düz hat sahnelerini çektiğimiz testler sırasında yeterince bozulmayla karşılaştık ve aynı zamanda resmin kenarlarında bol miktarda yumuşama fark ettik. Diğer taraftan 18-55 mm lens portre ve yakın çekimlerde harika sonuçlar verme becerisine sahip. Doğrudan objenizin üzerine zum yapacak olursanız harika bir biçimde bulanıklaşmış arkaplanlar görebilirsiniz. Bu makine için birinci sınıf mükemmel lensler var ve daha uzağa gidebilen birkaç lensin 18-55 mm’e göre daha çekici olduğunu düşünüyoruz. Paranız varsa bunları dikkate alın.

NX300’ün toplam imaj kalitesinin keskin, renklerin ise doğal yoldan yakalandığını gördük. (Testlerimizde JPEG modunu kullandık ama RAW da destekleniyor.) Çoğunlukla manuel modda çekim yaptık ve kontrol düğmesini kullanarak, diyafram ve enstantane arasında geçiş yapmak için +/- butonlarına basarak ayarları anında değiştirmek kolaydı. Dahası ayrı bir buton vasıtasıyla ISO değerlerini de zahmetsizce değiştirebildik. Kullanımı oldukça sezgisel bir fotoğraf makinesi; bilhassa çekimizin aşırı parlak ya da karanlık olduğunu söyleyen ekran üzerindeki hassas metre sayesinde. Ayrıca pozlamada yapılan herhangi bir değişiklik siz henüz çekimi bitirmeden evvel doğru bir biçimde ekrana yansıtılıyor. Elbette makineyi yarı otomatik veya tam otomatik modda kullanmak daha kolay ve seçim yapabileceğiniz çok sayıda sahne modu da bulunuyor.

nx300 çekim 2

Odaklama performansı hızlıydı ve 3.3 inç AMOLED ekran üzerine dokunarak kadrajın herhangi bir yerine odaklayabilmemiz hoşumuza gitti. Fotoğrafın ekran üzerine dokunulduğunda çekilmesini de ayarlayabilirsiniz; her ne kadar bu bazen sıkıntılar çıkarsa da. Ekranın kendisi keskin ve makineyi aşağıdan ya da başınızın üzerinden çekim yapmak için kullanmak istediğinizde ekranın oynaklığı kullanışlı.  Bu oynaklık aynı zamanda kısıtlı bir dikey harekete de izin veriyor ama otoportre için onu döndüremiyorsunuz.

Ne yazık ki bu kamerayla elektronik bir vizör gelmiyor ki bu da çok parlak şartlarda fotoğraf çekiminin çok güç olabileceği manasına geliyor. İlk incelediğimiz NX kameralarından bir tanesinde (NX10 ve NX20) hoşumuza giden şeylerden bir tanesi dahili EVF ve flash’a sahip olmasıydı ki bu onları alınacak eksiksiz bir makine yapıyordu. Elbette NX20 halen var ve NX300’den daha pahalı. NX300 ile gelen tek aksesuar harici flaş (SEF8A) ki bu makineye profesyonel bir görünüm kazandırmakla birlikte karanlık ortamlarda iyi sonuçlar alma yeteneği sağlıyor. Yazıyı hazırlandığı sırada Sansung’un Web sitesinde NX300 için bir EVF aksesuarı listelenmemişti.

Sonuç

Bu makinede yer alan kablosuz özellikler eğer seyahat sırasında fotoğraflarınızı Internet’e upload etmek istiyorsanız faydalı olabilir ama bunlar bataryayı çabucak tüketebilir.

Saf bir konvansiyonel fotoğraf makinesi olarak NX300 çok iyi. Çok hızlı (enstantanesi saniyede maksimum 1/6000) kesildiğinde veya büyük ebatlı olarak bastırıldığında iyi görünen net fotoğraflar çekebilir. Yüksek ISO değerleriyle düşük ışık ortamlarındaki performansı fotoğrafları çok fazla fark edilebilir parazit olmaksızın çekebildi.

Her şeyin ötesinde elde rahatlıkla taşınabilen bir makine, kontrolü kolay ve ekranı pozlama değişikliklerinizi siz çekiminizi tamamlamadan önce ekrana yansıtıyor.

Karar: Samsung NX300 kullanımı güzel bir kompakt sistem fotoğraf makinesi ve toplamda mükemmel bir kalite üretebiliyor. Bol miktarda Wi-Fi fonksiyonu da mevcut ama bunların sadece birkaçı kullanışlı ve bataryayı çabucak tüketiyorlar.

Uzman Görüşü

  • Kalite: 8/10
  • Özellik: 9/10
  • Fiyat/Performans: 7/10
  • Performans: 8/10
  • Toplam: 8/10

NX300 harika bir kompakt fotoğraf makinesi; hem durağan görüntülerde hem de videolarda iyi bir sonuç sunan kaliteli bir ürün. Kullanımı da kolay. Diğer taraftan fiyat etiketi benzer ürünlere göre biraz yüksek.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir