İnceleme

Samsung Galaxy S5 Mini incelemesi

By

on

Galaxy S5 Mini, ülkemizde raflardaki yerini aldı. 1300 TL gibi bir fiyat etiketine sahip olan telefon, Samsung’un eleştirilere maruz kalan son amiral gemisi telefonu Galaxy S5’in özellikleri biraz kısılmış, daha küçük ekranlı bir modeli. En yakın rakibi HTC One Mini 2’den 300 TL kadar ucuz olması, neredeyse aynı özelliklere sahip iki telefon arasında S5 Mini’nin bir adım öne çıkmasına sebep oluyor.

Samsung Galaxy S5 ile farkı

Yazımızın bir karşılaştırma incelemesi olmayacağını, sadece aradaki farklara küçük küçük değineceğimizi baştan belirtelim. S5 Mini’yi detaylı olarak aşağıda incelemeye devam edeceğiz.

Ağabeyiyle arasındaki en büyük fark elbette ekran. S5 Mini’de 4.5 inç ekran bulunurken, S5’te 5.1 inç bulunuyor. Ek olarak 720p çözünürlüğe karşılık 1020p çözünürlük de, piksel yoğunluğu açısından fark yaratıyor.

İşlemci, bellek ve depolama özellikleri de düşürülmüş. Galaxy S5, dört çekirdekli 2.5 GHz Qualcomm Snapdragon 801 işlemcisini 2 GB RAM ile güçlendirirken 16 ve 32 GB depolama alanı seçenekleriyle alıcı buluyor. Galaxy S5 Mini ise yine dört çekirdeği olmasına rağmen 1.5 GHz hızında çalışan bir işlemciye, 1.5 GB RAM’e ve 16 GB depolama alanına sahip.

Boyutun küçülmesi ise S5 Mini’yi öne çıkarıyor. Daha hafif ve daha kısa olan telefon 120 gramlık ağırlığıyla Galaxy S5’ten 25 gram daha hafif. Ancak 8.1 mm’lik kalınlığıyla büyük yankı uyandıran Galaxy S5, küçük kardeşini bu alanda geride bırakıyor. Yine de bütçe telefonu olan S5 Mini’nin daha ince olmasını beklerdik.

Bunlar dışında S5 Mini’de hızlı olan 802.11ac Wi-Fi yerine, 802.11a/b/g/n tercih edilmiş. Ek olarak S5’te 16 MP, 4K video çekebilen kamera, S5 Mini’de 8 MP ve 1080p videoya düşürülmüş. Ön kamera konusunda ise 2.1 MP’e 2 MP ile S5 Mini daha önde. Ek olarak batarya konusunda da S5 Mini ile S5 arasında 700 mAh’lık bir fark var ancak küçük ekran ve daha düşük özellikli donanım göz önüne alındığında bunun makul olduğunu düşünüyoruz.

Tasarım ve kasa

Yukarıda bahsettiğimiz farklılıklara rağmen, Samsung Galaxy S5 Mini, Galaxy S5’in küçük versiyonu olarak adından bekleneni tam anlamıyla veriyor. Siyah, beyaz, altın ve mavi seçenekleriyle aynı renklerde satılıyor ve aynı çukurlu arka kapak tasarımına sahip. Yine S5’te olduğu gibi kapak çıkarılabiliyor ve çıkarılabilir batarya ile SIM ve microSD kart girişlerine erişim sağlanıyor.

Ön panel konusunda ise Samsung S5 ile çok büyük eleştiriler aldı ve Mini’de de aynı sıkıntıların devam ettiğini belirtmeliyiz. Arka kapaktaki çukurlu tasarım, üst seviye bir hissiyat için eklenmiş olsa da, basit duran ön panel, telefonu olduğundan çok daha ucuz gösteriyor.

Samsung_Galaxy_S5_mini_1

Bu güven vermeyen tasarıma rağmen, telefonun çirkin görünmediğini de eklemeliyiz. Kıvrımlı kenarları ile S5 Mini’nin tasarımı, önceki S serisi telefonlara oldukça benziyor. 3.5 mm kulaklık girişi ile kızılötesi telefonun üstünde bulunurken, sağ yanında güç tuşu, sol yanında da ses kontrol tuşları bulunuyor. Ön kısımda, parmak izi sensörü olarak da işlev gören fiziksel Home tuşu ile iki dokunmatik tuş bulunuyor. Arka kapakta ise LED flaşa sahip 8 MP bir kamera, hoparlör ve yeni kalp atış hızı sensörü karşımıza çıkıyor.

Daha küçük boyutlarıyla, Galaxy S5’ten daha rahat bir tutuşa sahip olan Mini, genişlemiş yapısıyla da nispeten daha sağlam hissettiriyor.

Ekran

Galaxy S5 ile S5 Mini arasındaki önemli farklılıklardan birisi ekranda karşımıza çıkıyor. 4.5 inçlik ekranı, “mini” isminin telefona ne denli yakıştığını sorgulatsa da, iki telefon arasındaki 0.6 inçlik fark rahat bir şekilde fark edilebiliyor.

Samsung’un panelde Super AMOLED teknolojisini kullanmasıyla birlikte, S5 Mini’nin normalde düşük kabul edeceğimiz 720p çözünürlüğe sahip ekranı oldukça güzel görünüyor. Renkleri parlak ve canlı olan telefonun ekranı, 326 ppi piksel yoğunluğu da sunarak Apple’ın Retina ekran seviyesinde bir görüntü kalitesi sağlıyor. Yazılar da oldukça keskin ve temiz bir şekilde okunurken, görüş açılarında da S5 Mini herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Ek olarak %50 civarında bir parlaklık ile telefonun gayet rahat bir şekilde kullanılabildiğini de ekleyelim. Yalnızca gün ışığına maruz kaldığında biraz artırmak gerekebilir.

Donanım ve performans

Dört çekirdekli 1.4 GHz işlemcisi, 1.5 GB RAM ve Mali 400 GPU ile desteklenen S5 Mini, beklendiği gibi Galaxy S5’ten daha düşük bir performans sunuyor. Ancak bu rakamlara bakarak da Mini’den bu kadar ortalama bir performans beklemiyorduk. Bilindik işlemci ve grafik testlerine soktuğumuz Galaxy S5 Mini’nin sonuçları şu şekilde çıktı:

Geekbench 3 testinde, tek çekirdekte 372 puan alan Samsung Galaxy S5 Mini, çok çekirdekli testte 1186 puana ulaştı. 1175 puan alan LG G2 Mini ve 1153 puan alan HTC One Mini 2’yi geride bıraktı. GFXBench’in T-Rex testinde ise S5 Mini 9.5 FPS değerine ulaştı. Google Play’de bulunan ve çok üstün donanım gerektirmeyen birçok oyun için yeterli olabilecek bu değer, yine ortalama bir seviyede kalıyor. SunSpider testinde ise Galaxy S5 Mini 1104 ms değerine ulaştı. 1092 ms’ye ulaşan Samsung Galaxy S4’ün biraz gerisinde kalırken, 1504 ms’lik bir sonuç elde eden HTC One Mini 2 ile 1698 ms’ye ulaşan LG G2 Mini’yi geçti.

Günlük kullanıma baktığımızda ise Galaxy S5 Mini’yi yeterince atik bulduk. Kamera, Galeri, Ayarlar ve özellikle de S Health gibi uygulamaları veya biraz fazla donanım gerektiren oyunları açarken küçük gecikmeler görsek de, günlük kullanımda makul bir performans sunduğunu belirtelim.

Depolama alanı

Samsung Galaxy S5 Mini, 16 GB depolama alanı seçeneğiyle satışa çıkıyor. Ancak Android işletim sistemi, TouchWiz arayüzü ve önceden yüklü uygulamaları çıkardığımız zaman, kutusundan çıktığında 11.62 GB’lık boş alan görüyoruz. 64 GB’a kadar da microSD kart desteği sunan Galayx S5 Mini, normal bir kullanım düşünüldüğünde makul bir depolama alanı seçeneği sunuyor.

Kameralar

8 MP olarak bakıldığında düşük görünse de, S5 Mini’nin arka kamerası beklenenden iyi bir performans sunuyor. Tek LED flaş ve otofokus özellikleriyle birlikte kalitesi yükselen fotoğraflara daha önceki S serisi modellerinde gördüğümüz çeşitli filtreler ve efektler uygulanabiliyor. İlk olarak Galaxy S4’te gördüğümüz, aynı sahnenin birden fazla fotoğrafını çekip sonradan birleştirme özelliğine ek olarak telefonda Güzellik modu, HDR, Panorama ve devamlı çekim gibi özellikler bulunuyor. Ayrıca arka kamera 30 FPS değerinde 1080p video çekebiliyor.

Telefonun ön kamerası ise 2.1 MP ile selfie’ler ve görüntülü konuşmalar için gayet makul bir performans sunuyor.

uk_SM-G800FZBABTU_000246085_Back_blue

Parmak izi tarayıcısı ve kalp atış hızı monitörü

Galaxy S5’in ardından, küçük kardeş de Home tuşunun altına gizlenmiş bir parmak izi tarayıcısı ile kameranın altında bulunan bir kalp atış hızı monitörü içeriyor.

Parmak izi tarayıcısı ile telefonun kilidi açılabiliyor, Samsung hesabı doğrulanabiliyor ve PayPal ile ödeme yapılabiliyor. Ancak parmak izi tarayıcısını kaydederken, parmağınızı yavaşça Home tuşunun üst kısmından alt kısmına doğru götürerek tüm parmak izinizi okutmanız gerekiyor. Parmağınızın tüm tuşu kaplamasını da zorunlu kılan Samsung, parmak açısının da kurulum sırasında değişmemesini istiyor. Yani parmak izinizi telefona tanıtırken telefonu sonraki kullanımlarınıza göre tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Kameranın altında bulunan kalp atış hızı monitörünü kullanmak için, telefona önceden yüklenmiş olan S Health uygulamasından bir profil yaratmanız gerekiyor. İlk denememizde uygulama çökerken, ikinci denememizde telefon, monitöre çok sert bastırdığımızı söyledi. 3. denememizde ise sağlıklı bir yetişkinin kalp atış hızı olarak kabul edilen 60-100 arasında bir değer ölçtü. Doğru ölçtüğünü umuyoruz.

Yazılım

Galaxy S5 Mini, Android 4.4 KitKat ile kutudan çıkıyor ve yıl sonunda Android L güncellemesi alacak. Samsung’un telefonlarında gördüğümüz TouchWiz ara biriminde ise S5 Mini için birkaç küçük değişikliğe gidilmiş.

Bu değişikliklerden en göze çarpanı ise Ayarlar menüsünde karşımıza çıkıyor. Bağlantılar, Cihazım, Hesaplar ve Daha gibi dört bölümde görmeye alışık olduğumuz Ayarlar yerine, Samsung Galaxy S5 Mini’de renkli ikonlara sahip ayarlar uzun bir şekilde aşağıya kadar iniyor. Hızlı Ayarlar, Ağ bağlantıları, Bağlantı ve paylaşım, Ses ve görüntü, Kişiselleştirme, Hareket, Kullanıcı ve yedekleme ve Sistem ve Uygulamalar başlıkları altında uzanan Ayarlar menüsü, biraz eskiyi hatırlatırken diğerine göre bizce çok daha kolay bir kullanım sunuyor.

Yukarıdan çekilen bildirim menüsünde tüm hızlı ayarlara erişilebilirken, Samsung, masaüstü bilgisayarda arama yapıyormuş gibi telefonda arama yapılmasını sağlayan S Finder uygulaması için de hızlı erişim tuşu eklemiş.

Önceden yüklü uygulamaları silme olanağı bulunmazken, karmaşadan kurtulmak için yeni bir özellikle istemediğiniz uygulamaları saklayabiliyorsunuz.

Pil ömrü

Samsung Galaxy S5 Mini, 2800 mAh bataryaya sahip olan ağabeyine kıyasla 2100 mAh değerine sahip bir batarya bulunduruyor ancak küçük ekran, düşük çözünürlük ve daha düşük bir donanıma sahip olduğu düşünüldüğünde bu değeri makul buluyoruz. Asıl önemli olan, bataryanın çıkarılabilir olması. Böylece bir yedek batarya rahatlığına kavuşmak mümkün.

Galaxy S5 Mini, testlerimizde normal kullanımda bir günü rahatlıkla çıkardı. Samsung telefonun tam şarjla 8 saat internet kullanımı, 11 saat video oynatımı ve 10 saat konuşma sunduğunu iddia ediyor. Bu rakamların Android L güncelleştirmesiyle birlikte artmasını da bekliyoruz.

Ek olarak Galaxy S5 Mini, ağabeyinde de gördüğümüz Ultra Güç Koruma Modu’na sahip. Bu mod ile telefon akıllılık özelliğini kaybediyor ve arama ile SMS dışında neredeyse tüm özellikler kapanarak %10 şarjla 24 saate kadar kullanım sunuyor.

Recommended for you

30 Comments

 1. yonat

  Ekim 2, 2014 at 5:20 pm

  Eyvallah kardeş tam bir inceleme olmuş…

 2. hikmet

  Ekim 25, 2014 at 12:11 am

  ya krdsım ben telefon alcamda bu 1200 bunu alırsam memun kalırmıyım bunda snapdragon yokmu qualcorm deyilmi tavsıyen nedır ?

  • Ezgi

   Ağustos 16, 2015 at 2:26 pm

   S5 mini al bence

  • Ezgi

   Ağustos 16, 2015 at 2:26 pm

   S5 mini al bence

 3. hasan

  Kasım 16, 2014 at 8:35 pm

  arkadaslar cok memnun kaldım tavsiye ederim

 4. melih

  Kasım 21, 2014 at 2:51 pm

  Çok iyi bir telefon tafsiye ederim s5 boyutu aynı

  • emir

   Ocak 13, 2015 at 6:15 pm

   Evet benim de kullandığım bir telefon ve güzel olduğu aşikâr. Lakin sizin s5 boyutuyla aynı demeniz çok saçma. Lütfen bilip bilmeden yorum yapmayınız. Adı üstünde, mini. Sizin görüşünüz gerçekten saçma olmuş.

 5. Ömür Can Kurtuluş

  Kasım 23, 2014 at 3:14 pm

  açıkçası bu yorumları telefonu aldıktan sonra okudum ama pişman olmayacağımı anladım çok aydınlatıcı bir inceleme olmuş teşekkür ederim şarj süresi de diğer telefonlara göre gayet iyi 🙂

 6. batuhan

  Aralık 20, 2014 at 6:34 pm

  Bende siyahı var.Bence siyahı daha güzel.

 7. hasan

  Aralık 22, 2014 at 10:40 am

  Arkadaş lar ekran el sesoru nu calistiramiyorum yardım edin

 8. koray

  Aralık 26, 2014 at 8:32 pm

  Süper bi telefon tavsiye ederim hiç pişman olmadım yani.

 9. serkan

  Ocak 1, 2015 at 6:15 pm

  arkadaslar arama yaparken ısık sonuyor ve bı daha ısık gelmıyor

 10. bahadır eroglu

  Ocak 4, 2015 at 8:01 pm

  Yaklaşık 1 aydır kullanıyorum. Almadan önce yorumları okumuştum çok faydasını gördüm. Mini sınıfında kesinlikle tatminkar bir telefon. S5 den donanım olarak pek bir farkı yok. Şarjı hissedilir derecede iyi gidiyor.Ekran Çok net ve güneş ışıgındada iyi. İşlemcisi daha yüksek olması beklenebilirdi tek çekingem buydu ama limiti yüksek uygulama ve oyunları yükleyince 4 çekirdeğin hakkını verdiğini gördüm. TAVSİYE EDERİM

 11. bediha

  Ocak 8, 2015 at 11:24 pm

  acaba aylık kart çekimi ar mı hesap kartından ?

 12. emir

  Ocak 13, 2015 at 6:17 pm

  İncelemeniz konusunda sizi tebrik etmek isterim. Gerçekten detaycı ve bir o kadar da tatminkâr inceleme olmuş. İyi çalışmalar.

 13. İlqar

  Ocak 14, 2015 at 8:24 am

  Arkadaşkar bən bu modeli rusiyadan aldım. Baküde oturuyorum . Baküde satışa sunulan s5 mini modelleri duas ama ben aldığım model duas değil . Acaba bir farkı ola bilirmi?

 14. ibrahim

  Ocak 18, 2015 at 2:52 pm

  bende alacağım ama kimse tavsiye etmiyor

 15. ibrahim

  Ocak 18, 2015 at 2:53 pm

  tavsiye eden var mı

 16. adil

  Ocak 20, 2015 at 6:58 pm

  S5 mini Android L gelecekmi

 17. mustafa

  Şubat 5, 2015 at 1:39 pm

  İndrdgmz programlari oyunlari hafiza kartna indrme secengin bulmyrm

 18. cano

  Şubat 16, 2015 at 6:06 pm

  S5 mini bence s5 ve note 4 ve nete edgeden sonra eniyi samsung telefonu. Hem özellikleriyle hemde kullanım kolaylığıyla yorumlarda ve anlatımda küçük diye bahsedilmiş ama 4.5 nç büyük bir ekran ve tam cebe uygun 4.4 kitkat olduğu için her oyunu kaldırır ben gta sandreas oyniyom gta vice oyniyom asphalt 8 oyniyom

 19. gundi

  Şubat 23, 2015 at 5:33 am

  Telefonun yüzüde,içide güzel.fiyatı makul.çok özelliği olan telefonun kaçta kaçını kullabiliyoruz?

 20. fatih

  Şubat 28, 2015 at 4:33 pm

  s5 mini deki geri tuşu ve diğerinin ışığı yanmıyor mu

 21. qhmet

  Nisan 16, 2015 at 1:18 pm

  Bak s5mini süper bi telefon 10dk da kendini 100de 20 şarj ediyor ve güçlü bir telefon

 22. muhammed

  Mayıs 9, 2015 at 10:24 am

  Benim haporlerden cizirti geliyo neden acep

 23. Canbaz

  Haziran 1, 2015 at 7:48 am

  Arkadaslar bn s5 mini kullanıyorum çok da memnunum yanlız bu telefonun üstünde gizli kamera varmış gizli kamera nasıl açılıyor bilen var mı ????

 24. recep

  Haziran 27, 2015 at 1:36 pm

  cok yavas

 25. duygu

  Ağustos 12, 2015 at 11:09 pm

  Nasil bir telefn boyutu kucukmu

 26. kenan

  Mart 27, 2016 at 9:32 pm

  ben kullanıyorum mükemmel bir telefon paranızın hakkını kesinlikle verir android 5.1.1 lollipop güncellemeside geldi burada var

 27. Selim

  Aralık 8, 2016 at 8:45 pm

  Alan pişman olmaz gereken herşey var yalnız fener uygulaması ve radyo yok gözden kaçmış olmasi imkansiz heralde guncelleme ile hallolacaktir sanirim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir