İnceleme

Samsung Galaxy S5 incelemesi

By

on

Galaxy S serisi akıllı telefonlarıyla büyük başarı yakalayan Samsung’un son telefonu Galaxy S5 raflardaki yerini aldı. Biz de telefonu tüm detaylarıyla inceledik.

Tasarım

Galaxy S5, artık alışık olduğumuz Samsung görünümü korumuş ve diğer Galaxy cihazlarla da benzer bir görünüme sahip. Telefonun Galaxy Note 3 ile olan benzerliği de dikkat çekici olduğu kadar, amiral gemisi sıfatıyla çıkan bir telefonun eşsiz görünümü olması gerekliliğini de sorgulatıyor. Ne yazık ki yeni tasarım daha büyük, daha kare ve Galaxy S4’ten daha sıkıcı olmuş.

Telefon ele alındığında da üst seviyeymiş gibi hissettirmiyor. Telefonun tırtıklı arka planı nispeten doğal bir tutuş sağlasa da, farkın çok da anlaşıldığını söyleyemeyeceğiz. Dokunulduğunda da yumuşak hissettirmesine rağmen sanki bir duvar kağıdına dokunuyormuş izlenimi veriyor.

Samsung’un tasarım alanında eklediği en büyük yenilik, su ve toza karşı dayanıklılık olarak öne çıkıyor. Sony’nin Xperia serisinde başından beri kullanıcılara sunduğu bu özellik, Galaxy S5’e de gelmiş durumda. Telefon IP67 onayı alarak rahatlıkla ıslatılabilir, suya sokulabilir ve içine toz gireceği endişe edilmeden kullanılabilir durumda. Ancak bu tarz deneyler yapacaksanız veya telefonu ekstrem ortamlarda kullanacaksanız, microUSB kapağının kapalı ve arka kapağın da tam olarak yerinde olduğundan emin olmalısınız.

Samsung, Galaxy S5’i çıkarırken ekran üzerinden navigasyon modasını es geçmiş ve her zamanki fiziksel tuşlarına sadık kalmış. Parmak izi sensörünü de barındıran ortadaki tuş gayet iyi çalışsa da, özellikle arkadaki tuş olmak üzere diğer iki tuşa erişmek oldukça zor.

Telefon siyah, beyaz, mavi ve altın olmak üzere 4 farklı renk seçeneğiyle satılıyor.

Donanım ve Performans

Galaxy S5’in içerisinde, bir amiral gemisi telefondan beklenildiği gibi en üst düzey teknoloji bulunuyor. Rakip cihazlarında olduğu gibi S5’in işlemcisi de dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 801 olarak seçilmiş ancak performansı yükseltilerek 2.5GHz’e çıkarılmış. İşlemciyi desteklemek için de 2 GB RAM tercihi makul görünüyor ancak daha fazla RAM barındıran çok sayıda telefon olduğunu da eklemek gerekiyor.

Artık amiral gemisi sıfatıyla çıkan akıllı telefonların muhteşem performans sunduğu bir dönemdeyiz. Hepsi en güçlü işlemcilerle çalışıyor ancak Galaxy S5’in kaliteli bir performans sunmasına rağmen eksikleri yok değil.

İlk olarak, güç veya home tuşlarına basılmasıyla, kilit ekranının görünmesi arasında kısa da olsa bir gecikme var. Bunun yanında kamera uygulamasının açılması da birkaç saniye alırken, uygulamadan çıkıp ana ekrana dönmek de hızlı bir şekilde gerçekleşmiyor. Bunlar oldukça küçük sorunlar olsa da, rakiplerinin yanında Samsung’un bu konuda geri kaldığını belirtmek durumundayız.

Depolama

Galaxy S5, 16 ve 32 GB depolama seçenekleriyle satılıyor. Ek olarak 64 GB’a kadar microSD desteğinin yanında, diğer Samsung akıllı telefonlarda olduğu gibi S5’te de 50 GB Dropbox bulut depolama alanı veriliyor. Çok sayıda depolama olanağı sunulması Galaxy S5’i öne çıkarsa da, Galaxy S4’te olduğu gibi telefona yüklü olarak gelen uygulamalar depolama alanından büyük miktarda kullanıyor. 16 GB S5 satın aldığınızda, hiçbir ekleme yapmadan kalan miktar 10 GB kadar.

Ekran

5.25 inç ekrana sahip olacağı yönünde yayılan dedikodulara rağmen, Galaxy S5, S4’ten çok küçük bir farkla 5.1 inç olarak piyasaya çıktı. Bunun yanında beklenenin aksine, şimdilerde standart halini alan 1920×1080 piksel Full HD çözünürlüğe sahip. Samsung’un en iyisi olarak piyasaya çıkan bu telefondan daha fazlasını beklediğimizi söylemeden edemeyeceğiz.

Yine de ekranın muhteşem bir görüntü sunduğunu belirtelim. Samsung’un Super AMOLED teknolojisi, tahmin edebileceğiniz gibi ekranı oldukça renkli bir hale getirmiş ve kontrast da gayet iyi durumda. Yine beklenildiği gibi Galaxy S5’in ekranı farklı açılardan da çok iyi bir görüntü sunuyor.

Telefonun ekranı birçok açık alanda da kaliteli bir görüntü sunuyor. Ekranı görebilmek için neredeyse hiç parlaklığı artırma gerekliliği duymadık. Elbette maksimum parlaklık gayet iyi ancak pil tasarrufu ve karanlıkta okuma için zaman zaman düşürülmesi de faydalı olabilir. Bunun için de bildirim sekmesinde kullanışlı bir parlaklık ayarı bulunuyor ama isterseniz bunu oradan kaldırabiliyorsunuz.

Akıllı bakış özelliği de S4’ten sonra S5’te de korunmuş ve siz baktığınız sürece telefonun ekranı kapanmıyor. Varsayılan olarak telefonun ekranı “uyumlu görüntü” moduna ayarlı olarak geliyor. Bu mod renk çeşitliliği, beyaz tonu ve kontrastı otomatik olarak ayarlıyor ancak Dinamik, Standart, Profesyonel fotoğraf ve Sinema modları arasından seçim yapabiliyorsunuz.

Amiral gemisi telefonların genellikle 5 inç üzerinde olduğu günümüzde, cihazları tek elle kullanmak zor olsa da Samsung bunun için de özel bir mod seçeneği sunmuş. Ayarlar menüsünden ulaşabileceğiniz bu mod ile telefonun ekranını elinizin yettiği ölçüde ayarlayabiliyor ve tek el ile kullanabiliyorsunuz. Nispeten garip dursa da bazı kullanıcılar için gerektiğinde oldukça faydalı olabilecek bir özellik.

Parmak izi tarayıcısı

Galaxy S5’in en önemli donanım özelliklerinden biri de parmak izi tarayıcısı. iPhone 5S ile birlikte dikkat çeken bu özellik, Samsung’un son amiral gemisine de eklenmiş. iPhone’da olduğu gibi home tuşu içerisinde yerleştirilen bu tarayıcıyı kullanmak için parmağınızı tuş üzerinden geçirmeniz gerekiyor. Üç adet parmak izi kaydedebilmekle birlikte, bu özelliği 5 kez yanlış kullandığınızda kilitleyeceğiniz için bir de kurtarma parolası oluşturmanız gerekiyor.

Genel olarak tarayıcı, parmak izini okuma konusunda oldukça iyi çalışıyor ancak tek elle parmağınızı tuş üzerinde gezdirmek zaman zaman rahatsız edici olabiliyor. Bir elle tutup, diğeriyle parmağınızı okutmadığınız sürece okuma sınırına ulaşmanız çok kolay. “Ortaya doğru kaydırın” veya “tüm tuşta kaydırın” gibi mesajlar ile sık sık karşılaşılabiliyor.

Galaxy S5’i parmak izinizle açmanın yanında, parmak izinizi Samsung hesabınıza giriş için de kullanabiliyorsunuz. Aynısı PayPal ödemeleri için de geçerli ve bu da ödemeleri daha hızlı ve güvenli bir hale getiriyor. Ek olarak yazılım bölümünde bahsedeceğimiz gizli moda girmek için de parmak izinizi kullanabiliyorsunuz.

Kalp atış hızı monitörü

Samsung yeni amiral gemisine oldukça başarılı yeni özellikler de ekledi. Bunlardan biri olan kalp atış hızı monitörü de ilk başta kulağa hoş gelmesine rağmen pek çok kullanıcının faydasını pek göremeyeceği bir eklenti.

Telefonun arka kısmında bulunan kameranın altında, aynı zamanda kalp atış hızı monitörü de bulunan bir flaş bulunuyor. Galaxy S5’i, bu özelliğe sahip ilk telefon yapan monitörü kullanmak için sensöre parmağınızı okutmanız yeterli. Ardından telefon saniyeler içerisinde kalp atış hızınızı ölçüyor. Aynı zamanda Samsung’un S Health uygulamasıyla da entegre çalışan bu monitörü düzenli olarak daha çok sporcuların ve meraklılarının kullanacağını düşünüyoruz.

Açıkçası bu özelliğin akıllı saatler ve akıllı fitness cihazlarında kullanılması daha uygun olurdu. Dışarıdan, Samsung’un yalnızca yeni bir özellik eklemiş olmak için eklediği izlenimi alınıyor.

Kablosuz bağlantı

11ac Wi-Fi, NFC, Bluetooth 4.0 ve kızılötesi vericiyle birlikte son 4G teknolojisini de barındıran Galaxy S5, kablosuz bağlantı konusunda son teknolojilerle donatılmış durumda. Samsung, yeni telefonuna sekiz bant desteği bulunan Cat 4 LTE ile birlikte Wi-Fi bağlantısı ile hücresel bağlantıyı birleştirerek teoride 400 Mbps hızda download yapmaya imkan veren bir indirme hızlandırıcısı eklemiş. Tüm bunlara rağmen, Nokia’nın Lumia serisi ve Nexus 5’te olduğu gibi üst düzey firmaların akıllı telefonlarından da kablosuz şarj imkanı beklesek de S5’te bunu görebilmiş değiliz.

Kameralar

S5’in arka kamerasında kaliteli bir 16 MP sensör ile birlikte görüntü kalitesini yükseltecek birkaç yeni özellik bulunuyor. Samsung’a göre, yeni süper hızlı oto fokus özelliğiyle 0.3 saniyede fotoğraf çekilebiliyor, tam olarak bunu ölçme imkanımız olmasa da gerçekten hızlıca fotoğraf çekildiğini söyleyebiliriz. Asıl sorun, telefon oldukça hızlı olmasına rağmen kamera uygulamasının açılırken birkaç saniye bekletmesi. Tüm rakipler kamera uygulamalarını hızla açabilirken Samsung’un bu alanda geride kalması şaşırtıcı. Seçici fokus modu da, yakın, uzak ve pan olmak üzere üç farklı odaksal noktadan birini seçmenizi sağlıyor. Fotoğraf çekmeyi eğlenceli hale getirmesine rağmen HTC’nin Duo kamerası görüntüdeki herhangi bir yere odaklanabilerek S5’i geride bırakıyor.

16MP sensörün sağladığı görüntü kalitesi de oldukça başarılı. Bulanık ve kötü çıkan fotoğraf çekme şansınız oldukça düşük. Fotoğraflar da genellikle iyi ve keskin olmakla birlikte 0.3 saniyede çok sayıda fotoğraf çekildiğinde bir iki adet bulanık fotoğraf çıkabiliyor ancak öğrenip telefonu sabit tuttuktan sonra harika sonuçlar alacağınız kesin.

Hem fotoğraf hem de videolarda HDR modu kullanabiliyorsunuz ve sonuç da gayet tatmin edici. HDR modda çekilen fotoğrafların canlı bir önizlemesini görmek de oldukça faydalı bir ekleme olmuş.

Telefonun 2 MP arka kamerası da selfie’ler ve görüntülü konuşmalar sırasında temiz ve detaylı bir görüntü sunuyor. Aynı zamanda da 1080p çözünürlüğe sahip video çekebiliyor.

Genel olarak bakıldığında S5’in kamerası etkileyici özelliklerle birlikte çok başarılı bir görüntü kalitesine sahip ve mevcut akıllı telefonlar içerisinde bulabileceğiniz en iyi kameralardan biri.

Yazılım

İlk olarak ana ekrana bakıldığında, Samsung’un Android 4.4 KitKat eklemesi haricinde pek değişiklik yapmadığını görüyoruz. Ancak küçük farklılıklar söz konusu. Bildirim ekranı ve oldukça büyük hale getirilen ayarlar menüsünde simgelerin yuarlaklaştırılması söz konusu. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bildirim ekranında opsiyonel bir parlaklık ayarı bulunuyor ve hangi hızlı ayarların bu ekranda olacağını seçebiliyorsunuz. Ek olarak uygulama tavsiyesini de açabiliyorsunuz, örneğin telefona kulaklık taktığınızda, cihaz size kulaklıkla çalışan uygulamaları öneriyor.

Google veya Samsung’a ait olmayan ve önceden yüklü olarak gelen yalnızca Dropbox ve Flipboard’u görmek oldukça iyi bir adım. HTC’nin BlinkFeed’ine benzeyen Samsung Magazine arayüzü de ana ekranın soluna yerleştirilmiş ve kişiye özel bir haber akışı sağlıyor. Hangi haber başlıklarının veya sosyal ağların olacağını seçebiliyorsunuz. Eğer uygulamayı kullanmak istemiyorsanız da rahatlıkla ana ekran ayarlarından kapatabiliyorsunuz. İçeriği ve kullanım süresini kısıtlayan Çocuk modu da aileler için gayet faydalı bir özellik olarak eklenmiş. Arayüz renkli, eğlenceli ve kullanıcı parolayı bilmediği sürece normal telefon moduna geri dönemiyor.

Bunlara ek olarak bir de parmak izi kısmında bahsettiğimiz gizli mod bulunuyor. Bu da başkalarının erişmesini istemediğiniz fotoğraf veya videoları gizli bir şekilde depolamanızı sağlıyor.

KitKat’ı barındırmasına rağmen Galaxy S5’in kilit ekranı rahatsız edici derecede basit kaçmış. Ekrandan yalnızca kamera uygulamasını çalıştırabilmekle birlikte, hava durumu ve adımsayar bilgisine erişebiliyorsunuz. Yani Galaxy S5 kullanırken kilit ekranına bir widget ekleyemiyor veya bildirim çubuğuna erişemiyorsunuz. Samsung’un TouchWiz arayüzü de iyileştirilmesine rağmen, hâlâ HTC Sense’in tarz arayüzünden uzak ve oldukça yoğun bir görünüme sahip. Mesajlar ve Rehber gibi bölümler de demode duruyor.

Pil ömrü

Samsung, çoğu kullanıcıyı memnun edeceğini düşündüğümüz şekilde halen Galaxy telefonlarında çıkarılabilir bir batarya sunuyor. Galaxy S4 ile kıyaslandığında da 2800mAh’a yükseltilen kapasite, pil ömrünü bir miktar arttırsa da önemli bir gelişme kaydedemiyor. Nihayetinde pil ömrü biraz da kullanım şekline bakıyor.

Yine de Galaxy S5’in batarya performansından etkilendiğimizi söylemeliyiz. Tam gün normal düzeyde bir kullanımın ardından şarjın %60’ından fazlası duruyordu. Bu da telefonun standart kullanımda iki gün dayanabileceğini gösteriyor ancak pil teknolojisinden çok daha iyilerini beklemek de tüketici olarak hakkımız.

Samsung ek olarak Galaxy S5 ile bir Ultra Güç Tasarrufu modunu da kullanıcıya sunmuş durumda. Pil yüzdesi belli bir seviyenin altına indiğinde bu mod devreye giriyor ve ekranı siyah beyaz bir arayüze dönüştürüyor. Tüm gereksiz fonksiyonları da kapatarak yalnızca SMS ve arama gibi basit özellikler açık kalıyor.  Samsung, telefon %10 şarjdayken bu moda alındığında en az 24 saat dayanabileceğini iddia ediyor. %80’deyken bu moda geçiş yapılırsa da telefonun aralıksız 10 gün çalışabileceğini söylüyor. Ultra Güç Tasarrufu modunu açıp kapamak biraz zaman alsa da, sistem oldukça kusursuz işliyor. Bu moddayken kullanabileceğiniz uygulamaları da sisteme ekleyebiliyorsunuz. Twitter gibi sosyal ağlar da bu uygulamalara dahil. Galaxy S5’in tasarruf modunu bir hafta sonu boyunca kullandık ve şarj yalnızca %10 azaldı. Oldukça etkileyici.

Recommended for you

3 Comments

 1. ali

  Mayıs 23, 2014 at 9:29 pm

  uygulamaları tek bır ekrana yanı bırkac ekrana anasayfada tablo seklıne getıremıyorum ayrıca sol alttakı dokunmatık tuş a bastıgımda daha once gırdıgım yerlerı sılme eylemınde işe yarıyo bunu boyle deılde secenekler seklınde kullanmak ıstıyorum nasıl kı sag alttakı dokunmatık tuş gerıye gıtmeye yarıyorsa…bana bu konuda yardımcı olursanız sevınırım tesekkurler

 2. sümeyye

  Temmuz 5, 2014 at 9:41 pm

  kendiliğinden oyun indiriyor ve bunları silemiyorumm

  • Boşver gitsin

   Temmuz 31, 2015 at 11:11 pm

   Ayarlar dan durdurabiliyorsun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir