İnceleme

Samsung Galaxy Note Edge incelemesi

By

on

Samsung, IFA 2014’te büyük bir sürprize imza atarak daha önce hiçbir şekilde duyulmayan kavisli ekrana sahip telefonu Galaxy Note Edge’i tanıttı. Telefon teknoloji çevrelerinde büyük yankı uyandırırken, geçtiğimiz haftanın da en önemli konusu haline geldi. Biz de Samsung’un bu yeni amiral gemisi telefonunu, performans testleri veya pil ömrünü ölçme gibi fırsatlar bulamadığımız fuar şartları elverdiğince inceledik.

Telefonun, yıl bitmeden pazara sürülmesini ve fiyatının da 2500-2600 TL civarında olmasını beklediğimizi de ekleyerek incelememize geçelim.

Tasarım

Yeni ekran teknolojisine ayrı bir başlıkta değinmeden önce, genel olarak tasarımına baktığımız zaman Note Edge’in, Galaxy Note 4’e oranla daha ince ve hafif olduğunu görüyoruz. 8.3 mm kalınlığındaki telefonun ağırlığı ise sadece 174 gram. Ancak elinize aldığınızda zarif tasarımı sayesinde çok daha hafif hissettirdiğini söyleyelim.

Samsung, Galaxy Note serisinde gördüğümüz deri benzeri arka kapak tasarımını Note Edge’de de sürdürürken, tutuş kolaylaşsa da herkesin zevkine hitap edebilmiş değil. Deri görünümün altında bütün arka kapak plastikten oluşurken, Samsung’un son dönem telefonlarında görebildiğimiz metal kenarlıklar Note Edge’de de bulunuyor. Bu metal eklemesi de telefonlara şıklık katmasının yanında sağlamlığı da arttırıyor.

Galaxy Note Edge renk seçenekleri konusunda pembe ve altın sunan Note 4’ün aksine yalnızca siyah ve beyaz renklere sahip olarak satışa çıkacak.

3

Kavisli ekran

Galaxy Note Edge’in adına da büyük etkisi olan yeni nesil kavisli ekran, telefonun bariz bir şekilde en öne çıkan özelliği. Samsung bundan bir yıl kadar önce Note Edge’de kullandığı Youm teknolojisine sahip ekranlarını tanıtmıştı ancak bu teknolojiyi bir tüketici ürününde görmek için bir yıl beklememiz gerekti.

Şimdi kavisli ekranı kısa bir süreliğine kenara bırakıp, genel ekran özelliklerine bakalım. Bütün olarak baktığımızda ekran, Galaxy Note 4’ün ekranıyla neredeyse aynı. Note Edge, Samsung’un Super AMOLED teknolojisini kullandığı 1440 x 2560 piksel Quad HD çözünürlükteki ekranıyla muhteşem bir görüntü kalitesine sahip. Bu çözünürlükle birlikte artık LG G3, piyasada Quad HD görüntü kalitesini destekleyen tek telefon olma özelliğini kaybetti. Çok önemli bir fark olmasa da, Note 4’te 5.7 inç ekran görürken, Note Edge’in 5.6 inç boyutunda bir ekranı olduğunu da belirtelim.

Şimdi kavisli ekrana dönebiliriz. Fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi, telefonun sağ tarafındaki kavis, ekranın arkaya doğru biraz daha uzayarak kullanıcıya yeni bir alan yaratılmasına olanak sağlıyor. Kullanımı oldukça kolay olan kavisli tarafın tutuş için herhangi bir sorun çıkarmadığını ve neredeyse her açıdan çok güzel göründüğünü söyleyebiliriz. Solaklar için de telefonu 180 derece döndürerek kavisli tarafı sola alarak kullanmak mümkün. Ancak bu durumda kulaklık, ön kamera ve fiziksel tuşların hepsi yanlış yerlerde kalıyor. Samsung, solaklara özel bir ürün çıkarıp çıkarmayacağı konusunda ise yorum yapmıyor.

1

Şu an için kavisli kısım daha çok bilgi sağlama amacıyla kullanılabiliyor. Saat, tarih, hava durumu, hisse bilgileri, maç sonuçları gibi çeşitli bilgilerin bir altyazı misali geçtiği ekrana dilerseniz uygulama simgelerini yerleştirerek ana ekranda yer açabiliyor, dilerseniz de kenarı cetvel olarak bile kullanabiliyorsunuz. Masada dururken kenarında saat bilgisi olan, oldukça şık bir telefon haline gelebiliyor.

Bunların dışında telefonu yatay modda kullanırken, kamera veya video gibi uygulamalar içerisinde kavisli kısım size aksi halde ekranda görebileceğiniz tuş seçeneklerini sunuyor. Kamera ayarları veya video’yu durdurma, ileri ve geri alma gibi tuşlar kavisli ekrana koyularak, ekrandaki içerik için yer açılması sağlanmış.

Tüm bu özellikler, kavisli ekranı hava atılabilecek bir tasarım harikası olarak öne çıkarsa da, henüz telefon çıkmadığı için Note Edge’in kavisli ekranının ne kadar faydalı olabileceğini kestiremiyoruz. Yine de kısa süreli kullanımda bile ekranın şimdilik çok faydalı özelliklere sahip olduğunu ve önünün ciddi şekilde açık olduğunu söyleyebiliriz.

Donanım

Donanım açısından baktığımızda ise, Galaxy Note Edge’in, Note 4 ile neredeyse aynı olduğunu görüyoruz. Ekran kaynaklı oluşan farklılıkların da Edge’deki kavis için gereken düzenlemeler olduğunu belirtelim.

Telefonun içerisinde 2.5 GHz dört çekirdekli Snapdragon 805 işlemci ile cihazın rahatlıkla çalışmasını sağlayacak 3 GB RAM bulunuyor. Galaxy Note 4’te sunulan tek seçenek olan 32 GB’a ek olarak 64 GB’lık bir seçeneği de bulunacak olan Note Edge, artık neredeyse her telefonda gördüğümüz 128 GB’a kadar microSD kart desteğinin aksine Note 4 gibi yalnızca 64 GB destekliyor.

Samsung’un telefonlarına çok sayıda ekstra eklemeyi sevdiğini de artık herkes öğrenmiştir. Note Edge de bu konuda istisna olmazken, Samsung Galaxy S5 ile tanıdığımız Samsung’un parmak izi okuyucusu ve kalp atış hızı monitörü gibi özelliklere sahip. Ek olarak telefon 4G LTE, kızılötesi kontrol, NFC, 11ac Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.1 ve MHL 3.0 destekliyor.

Fotoğrafçıların da Galaxy Note Edge’den memnun kalacağını belirtelim. Samsung’un seçici odak ve HDR modlarını da eklediği çok özellikli kamera uygulaması, optik görüntü sabitleyicisiyle birlikte 16 MP’lik arka kamerayı bir fotoğraf makinesine dönüştürüyor. Ön kamerası da selfie’ler ve görüntülü konuşmalar için çoğu telefonda gördüğümüzden daha iyi bir değer olarak 3.7 MP çözünürlük ile öne çıkıyor.

5

Yazılım ve S Pen

Note 4 ile aynı yazılıma sahip olsa da, Note Edge’de kavisli ekran için ekstra ayarlar görüyoruz. İki telefon da Android 4.4.4 KitKat işletim sistemiyle gelirken, Samsung’un en güncel TouchWiz arayüzü ile çalışıyor.

Note serisinin bir parçası olarak, Note Edge de Samsung’un dokunmatik ekran kalemi S Pen ile birlikte geliyor. Kalem artık 2048. seviye duyarlılığa sahip olmasının yanında, bilgisayar faresi gibi kullanılmasını sağlayan yeteneklere sahip. Her zamanki gibi S Pen ile yapılabilecek çok fazla şey bulunuyor ancak tam olarak her şeyi öğrenene kadar bu deneyimin biraz zorlu geçeceğini söyleyebiliriz. Fuardaki stantta duran Samsung’un sözcüsü dahi bazı özellikleri nasıl kullanacağını bilmiyordu.

Önceki telefonlarda gördüğümüz gibi Note Edge’de de çoklu pencere modu ile birden fazla uygulama aynı ekran üzerinden yönetilebiliyor. Bunun dışında Samsung’un sunduğu çok sayıda uygulama ile Action Memo, Screen Write, Image Clip ve yeni Smart Select gibi özelliklere erişim sağlayan Action Memo da telefonda bulunuyor.

Recommended for you

0 Comments

  1. ilhami

    Eylül 9, 2014 at 2:16 pm

    Sabırsızlıkla bekliyorum.Samsung yine yaptı yapacağını.Bana göre gerçekten de yenilikçi ve teknolojiye yön veren bi firma.Keşke şu touchwizi biraz geliştirip yavaşlıkları ve hantallığı giderse,(rehber 3-4 saniye sonra açılıyor) bir de chat on,S memo gibi kendi uygulamalarını kullanıcıya zorla dayatmasa ne güzel olurdu?..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir