Donanım

Ryos MK Pro oyun klavyesi

By

on

Daha önce oyuncular için ürettiği Isku FX oyuncu klavyesinin izinden giden Roccat, bu sefer de Ryos MK Pro modeli ile karşımızda. Isku’nun kaliteli malzemesine ve bulunan programlanabilir tuşlarına ek olarak, Ryos MK Pro mekanik tuş dizilimine sahip. Klavyede rahatlıktan ödün veremiyorsanız, Cherry MX Switchli Ryos MK Pro size göre.

Çoğu mekanik klavye ile ortak özellikleri paylaşan Ryos MK Pro şu ana kadar yapılmış en gelişmiş ve özelleştirme bakımından en zengin oyuncu klavyesi. Mekanik tuş takımından çıkan tatmin edici klik sesleriyle ve özel yapısıyla Ryos MK Pro’yu herkese tavsiye edebileceğimizi düşünüyorduk, ki fiyatını gördük. 170 dolardan satışa sunulan model, Razer’ın Black Widow Ultimate modelinden 30 dolar daha tuzlu.

Peki Ryos MK Pro gerçekten de Razer’ın yere göğe sığdırılamayan klavyesinden 30 dolar daha pahalı olmayı hak ediyor mu? Birlikte bakalım.

Cherry MX Switchleri

Modelde istediğiniz Cherry MX tuş takımını tercih edebiliyorsunuz. Ryos MK Pro’nun incelediğimiz modelinde Cherry MX Brown switchleri bulunmaktaydı. Eğer Cherry MX Tuş takımları size yabancı bir konsept ise biraz bahsedelim. Kısaca mekanik yapıya sahip olan Cherry MX switchleri, klavye üzerindeki tuşlara basarken ne kadar ağırlık uygulamanız gerektiğini belirliyor ve daha hızlı geri bildirim sağlıyorlar. Diğer switchlere göre de, az bir güç uygulanarak kulanılabilen MX Brown switchleri, ayrıca kardeş modellerine göre nispeten daha az ses çıkarıyor. Cherry MX Brown switchler ile bir tuşa basarken, tuş tamamen içeri gömülene kadar güç kullanmanız gerekmiyor yani yarı yoldayken başka bir tuşa geçebiliyorsunuz. Alışmak ilk başta zor olsa da, bir süre alıştırmadan sonra daha rahat bir kullanım sunduklarını gözlemliyoruz.

Mekanik klavyelerde ki en büyük şikayetlerden biri olan ses Cherry MX Brown switchleri ile azaltılmış olsa da eski tip klavyelere göre bariz bir ses farkı var bu yüzden kalabalık bir odada kullanmak istemeyebilirsiniz. Switchler arasındaki beğeni kişiden kişiye değişebiliyor, bu yüzden mekanik klavye almadan önce bir denemenizi öneriyoruz.

Tuş mekanizmaları birbirlerinden farklı olmasından dolayı Ryos MK Pro bir adım daha önde. Bunun dışında Isku FX ile aynı dış görünüşü paylaşan Ryos MK Pro’da, boşluk tuşunun altında programlanabilir üç adet makro tuşu bulunmakta. Klavyenin sol köşesinde ise kulaklık ve mikrofon girişleri ile bir çift de USB girişi bulunmakta.

LED ışıklandırmalar için geniş bir renk yelpazesi sunan Isku FX’in tersine yeni modelde sadece mavi LED ışıklandırma bulunmakta. Fakat yapabileceğiniz özelleştirmeler biraz daha fazla, hatta gereğinden fazla diyebiliriz. Varsayılan programında sadece WASD tuşları, yön tuşları ve sol tarafında bulunan beş adet ayarlanabilir makro tuşu ışıklandırmalı halde olan klavyede bastığınız diğer tuşlar ise bastığınız anda bir kaç saniyeliğine aydınlanıyor ve sonra yavaşça soluyor. Bu durum karanlık ortamlarda 10 parmak yazamayan kullanıcılar için rahatsız edici olabilir fakat biz çok beğendik.

Varsayılan aydınlatmayı beğenmediyseniz değiştirmek mümkün. Işıkların hepsini kapatabilir veya bastığınız tuşun etrafında usul dalgacıklar oluşmasını sağlayabilirsiniz. Göz kırpıyormuşçasına programlayabileceğiniz tuşları belli bir zaman aralığı ile yanıp sönmeleri için ayarlayabilirsiniz. Peki bütün bunların amacı ne? Açıkçası bunları yaparken bir amacınız yok fakat daha dikkatli kullanıcıların daha çeşitli kombinasyonlar oluşturacağı aşikar. Klavyede bulunan her tuşun LED ışıklandırması tek tek ayarlanabilir ve işlevleri değiştirilebilir. Caps Lock tuşunun yerini alan “Easy Shift” tuşu sayesinde de bir tuşa birden fazla işlev ekleyebiliyorsunuz. Kullanımı da çok basit, Easy Shift tuşuna basılı tutarken diğer herhangi bir tuşa basmanız yeterli.

Eski Tip sürücüler

Ryos MK Pro’nun sunduğu tüm bu özellikler sürücü yazılımı ile kontrol ediliyor. Tam potansiyeline ulaşması için yazılım kullanmayacağınız ürünleri bulmanın zor olduğu günümüzde garip bir şekilde de olsa keşke Roccat’de, Razer Synapse sistemini kullansaydı demekten kendimizi alamıyoruz. Razer tarafından geliştirilen Synapse yazılımı, sahip olduğunuz Razer oyuncu ürünlerini bilgisayara takıldıkları anda algılıyor ve gerekli driver’ları indirmeye başlıyor. Synapse’in başka güzel bir özelliği ise, oluşturduğunuz oyuncu profillerini kaydedebiliyorsunuz. Yani yeni bir bilgisayara geçtiğinizde klavye veya farenizi takıp Synapse’i yüklemeniz yeterli, yazılım otomatik olarak önceden yaptığınız özelleştirmeleri yeni bilgisayarınızda kullanmak üzere entegre ediyor.  Bu kadar fazla özelleştirmenin olmasını tabiki bazı kullanıcılar “gereksiz” olarak nitelendirebilir.

Her oyuncu aksesuarınız için ayrı program yüklemenizi gerektiren Roccat eski gelenekleri bırakmıyor ve ürünlerin kutularında bir de kullanım için gerekli yazılımlar geliyor. Gerekli olduğundan dolayı çoğu kişi için sorun oluşturmayacağını düşündüğümüz yazılım sisteminin, aslında biraz daha kullanışlı olmasını isterdik.

Geniş tuş ve LED özelleştirmeleri ve belki de çoğu kullanıcı tarafından kullanılmayacak Easy Shift özelliği olsa da Ryos MK Pro’nun $30’lık fiyat farkını hak ettiği bir yeri maalesef görememekteyiz. Karşılaştırmalarımızda çok kullandığımız Razer’ın Black Widow Ultimate modeli hem bütçeye daha uygun hem de yazılımları bakımından Ryos MK Pro’nun abartılı tuş özelleştirmeleri ve eski tip yazılımlarından daha yararlı.

Kimler için?

Razer ürünlerini sevmeyebilirsiniz, Synapse ile kötü tecrübeleriniz olmuş olabilir ya da bozuk çıkan tuzlu bir oyun aksesuarı deneyiminin sonunda başka bir tanesine daha para vermek istemiyor olabilirsiniz. Eğer bu düşüncedeyseniz, 140 dolarlık Das Keyboard Model S Professional’ı yada 100 dolar olan Steel Series 6GV2 modellerini deneyebilirsiniz. Renk ve özelleştirme bakımından sınırları pek geniş olmasa da bütçeye daha uygun olan bu modeller gerçekten kullanışlılar ve Razer ürünü değiller. Her durumda fiyat/performans ürünü olarak Ryos’dan daha iyiler.

Tabiki Ryos’a da kötü bir oyuncu klavyesi demiyoruz. Özelleştirmeleri ve mekanik tuş takımı ile muhteşem bir model ama neredeyse aynı özellikleri sunan oyuncu klavyelerinden çok daha tuzlu olması ve tuzlu olması için de belirli bir sebebinin olması düşündürüyor. Ryos MK Pro kendini şımartmak isteyen oyun tutkunları için bir seçenek olabilir.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir