Donanım

Pro tabletler yüzleşmesi: 9.7 inç iPad Pro – Galaxy TabPro S – Surface Pro 4

By

on

Apple’ın PC kullanıcılarına yönelik en son hamlesinin ardından yeni iPad Pro’nun üst seviye PC tabletler karşısında tam olarak ne durumda olduğuna bakıyoruz.

Apple PC kullanıcılarının iPad Pro’ya geçmeye hazır olduğunu düşünüyor. Hayır, herkesin çok büyük ve pahalı olduğunda hem fikir olabileceği orijinal 13 inçlik iPad Pro değil. Firma duyurusu yeni yapılan 9.7 inçlik iPad Pro’yu Windows PC kullanıcılarının benimseyeceğini umut ediyor. Açıkçası bu türden bir iddia tabi ki karşılıksız kalmaz. Yeni iPad Pro’nun neler getirdiğini tam olarak görmek için onu Windows tabanlı iki rakibinin karşısına koyduk: Microsoft’un Surface Pro’su ve Samsung’un Galaxy ProTab S’i. iPad Pro’nun farklı kategorilerdeki konumunu öğrenmek için okumayı sürdürün.

Fiyat

Burada 32 GB iPad Pro’yu göz ardı ediyoruz (32 GB mı, ciddi misiniz?) ve doğru bir karşılaştırma için 128 GB’lık model üzerine odaklanıyoruz. Aynı zamanda çevre birimlerini de değerlendireceğiz çünkü klavye ya da kalemi olmayan bir verimlilik tableti esasında verimli değildir.

Bu da iPad Pro’yu 997 dolar seviyesine çıkartıyor. Bu opsiyonel klavyesi (kalem dahil) ile Surface Pro’nun 1029 dolar fiyatından biraz daha ucuz. Söz konusu Surface Pro modeli 128 GB depolama, 4 GB RAM ve Core i5 Skylake CPU ile geliyor.

Samsung’un Galaxy TabPro S’i ise uygun fiyatlı. 889 dolara 4 GB RAM, 128 GB depolama, Core m3 CPU ile klavyeye sahip oluyorsunuz. Galaxy TabPro S tarafında belirsiz olan tek şey henüz var olmayan kalem fiyatı. Söz gelimi 50 dolar ise, fiyat tarafında üçünün eşit durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Kazanan: Berabere

Performans

iPad Pro’nun bir PC’den gerçekten hızlı olmadığı üzerine 3,000 kelime yazabiliriz, ya da siz sadece bu makaleyi okuyun. Yeni, daha küçük iPad Pro aynı CPU’ya sahip olduğundan performansın aynı veya biraz daha kötüsü olmasını bekleyebiliriz. Dolayısıyla bu donanıma el sürmeden dahi sonuca rahatlıkla varabildiğimiz bir kategori. Birincilik Surface Pro 4’teki Intel Skylake Core i5-6300U işlemcisine gidiyor. Rasyonel bir kişinin bundan şüphe edeceğini sanmıyoruz.

Diğerlerine göre daha sıcak, güce aç bir çip olduğundan aynı zamanda daha hızlı olması da şaşırtıcı değil. Asıl yarışma ikincilik için. Galaxy TabPro S’teki düşük güç tüketimli Core m3 6Y-30 mu yoksa iPad Pro’daki A9X işlemcisi mi daha hızlı (bonus olarak “ben de bir verimlilik tabletiyim” diyen Google Pixel C’yi katacağız.)

Benchmark’lar hikayeyi anlatıyor: İkinci sıra Galaxy TabPro S’in Core m3’ü ile yine Intel’in. Kelime işlem, e-posta ve fotoğraf düzenleme gibi işlemler için her bir platformun API’lerini kullanan TabletMark V3’te Skylake Core m3 hem iPad Pro’nun A9X’ini hem de Google Pixel C’deki Tegra X1’i geride bırakıyor.

BAPCo’nun TabletMark V3’ü web gezinme, kelime işlem, e-posta ve fotoğraf düzenleme’yi değerlendirme için her platformun var olan API’sini kullanıyor.

Grafik performansına geçtiğimizde, tüm dört cihazda da Futuremark’ın 3DMark’ını çalıştırdık. Aşağıda her bir cihazın Ice Strom Unlimited testindeki toplam performansı görebilirsiniz. CPU performansındaki test faktörleri oyun geliştiricileri tarafından kullanılan oyun fizikleri ve gerçek dünya tekniklerini kullanıyor.

Oyun fizikleri için CPU performansını değerlendirdiğinizde her iki Intel çipi de Tegra X ile A9X karşısında açık ara önde.

İşte dört cihazın saf grafik performansı. Bir zamanlar PC’lerdeki güçlü x86’dan (tabi ki Atom hariç) düşük olduğu düşünülen ARM çipleri oldukça yaklaşıyor.

Kazanan: Surface Pro 4

3DMark Ice Storm Unlimited’ın yalnız grafik bölümünde, ARM tabanlı iki tablet ile iki Intel çipi oldukça yakın ama yine de eşit değil.

Ekran

Yeni iPad Pro’nun ekranı hakkında tüm ayrıntılar bilinmiyor ancak Apple cihazdaki IPS panelinin büyük iPad Pro’da kullanılanla benzer olduğunu söylüyor. Ekran uzmanları büyük iPad Pro’nun panelini “Çok iyi ile Mükemmel arasında” olarak tanımlamıştı. Bu itibarla o ekranı alın, yansımasını düşürün, ardından ortam ışığına bağlı olarak renk sıcaklığını ayarlama yeteneğini ona ekleyin, Apple’ın yaptığı gibi, ve muhtemelen en kaliteli panellerden birine yöneliyorsunuz.

Bununla birlikte Microsoft’un Surface Pro 4’ü de geri kalmıyor. Ekran uzmanı Ray Soneira ona “tüm mobil platform ve OS’ler üzerinde var olan en iyi ve en kesin ekranlardan bir tanesi” diyor. Güç sarfiyatını ölçmek için bir Surface Pro 4’ün ekranını söken Soneira, bunun iPad Air 2’den daha az güç tükettiğini söylüyor.

Buradaki joker tam anlamıyla Samsung’un Galaxy TabPro S’i; inanılmaz bir 12 inç Super AMOLED panel kullanıyor. Surface Pro 4 ve yeni iPad Pro’nun her ikisinde de zaman zaman dengesiz ve lekeli olabilen geleneksel LED zemin aydınlatmalı IPS panelleri var (her ne kadar Microsoft ve Apple genellikle bu oyuna tüm gayretlerini sunsa da).

Piksel sürekliliği ve siyah seviyesine gelindiğinde Super AMOLED’leri yenmek güç. Siyah seviyeleri AMOLED’lerin çalışma şeklinin bir sonucu: Bir şey siyahsa ışık üretilmiyor. Oysa geleneksel IPS paneller ışığı maskelemek ya da engellemek zorunda ki bu değişen başarı derecelerinde gerçekleşiyor.

Yine de iPad Pro’nun ekran kalitesini görsel olarak onaylamadan kazananı belirlemenin bir yolu yok. Dolayısıyla şimdilik bu kategorinin kazananını ileri bir tarihe bırakacağız. Lakin şunu söyleyebiliriz ki Galaxy TabPro S’in ekranı ölümcük ve onu yenmek gerçekten güç olacak.

Kazanan: Henüz belirsiz

iPad Pro’da fotoğraf kalitesinde bir IPS panel mevcut ama Samsung Galaxy TabPro S göz alıcı bir Super AMOLED panele sahip.

Batarya ömrü

Farklı cihazların batarya ömrünü karşılaştırmak, farklı araçların yakıt tüketimini karşılaştırmaya çalışmaktan daha kolay değil; özellikle kullanımı hesaba kattığınızda. Söz gelimi NASCAR yıldızı Danica Patrick tarafından kullanılan bir Prius’un bile düşük yakıt tüketmesi muhtemel değil.

Yine de özelliklere bakabilir ve birkaç tahminde bulunabiliriz. Surface Pro 4 38 watt/saat’lik bir hücreye sahip ve en yüksek güç verimliliği sunan IPS panellerinden birini barındırıyor. Küçük iPad Pro 27.5 watt/saat’lik bir hücreye sahip ki bu büyük iPad Pro’nun 38.5 watt/saat’lik bataryasından yüzde 25 kadar daha küçük. Samsung Galaxy TabPro S’in yakıt tankı ise 39.5 watt/saat.

Deneyimlerimize göre Surface Pro 4’teki batarya ömrü güzel. Core i5 modelinde yaklaşık 6.5 saatlik 4K UltraHD video oynatımı yapabiliyorsunuz.

Küçük iPad Pro’da batarya ömrünün Surface Pro 4’ün süresini kolaylıkla geride bırakabileceğini bekledik; düşük güç tüketimli A9X işlemcisi dolayısıyla. Apple cihazın 10 saat video oynatımı yapabildiğini söylüyor. Elbette bu video çözünürlüğünü veya parlaklık ayarlarını belirtmiyor ama iPad’ler her zaman iyi batarya ömürleriyle bilindiklerinden muhtemelen bu da oldukça iyidir.

Yine Samsung Galaxy TabPro S bir joker. Core m3 işlemcisi ve Super AMOLED paneli ile size dokuz saatlik 4K Ultra HD video oynatımı sunacak. Batarya ömrü dikkate alındığında bu oldukça olağanüstü.

Çoğu durumda bu kategoride iPad derdik lakin Apple’ın kendi rakamlarıyla değerlendirildiğinde Galaxy TabPro S beraberliği zorlamak için iyi bir şansa sahip.

Kazanan: henüz belirsiz, ama iPad Pro ve Galaxy TabPro S arasında beraberlik olası gözüküyor.

Tabletler bir arada. Soldan sağa: Apple iPad Pro, Google Pixel C, Microsoft Surface Pro 4, Samsung Galaxy TabPro S.

Klavye

Yeni iPad Pro’nun klavyesine dokunmuş değiliz ama büyük iPad Pro’nunkini yazı yazarken tuhaf hissettirdiğini ve dört nala giden atlardan daha gürültülü olduğunu bilecek kadar kullandık. Büyük ihtimalle aynı klavyedir.

Her ne kadar Galaxy TabPro S’in klavyesi gibi değiştirilmesi muhtemel olsa da, her ikisi de Surface Pro 4’ten kolayca geri kalıyor.

Galaxy TabPro S klavyesinin daha iyi bir rakip olmaması gerçekten çok kötü. O daha çok Surface Pro 3 klavyesinin bir klonu gibi görünüyor; ama tüm tuşlar tıkırtılı ve gevşek bir his vererek. Apple’a nazaran Galaxy TabPro’nun klavyesinde tercih edeceğim tek şey ekranı ayarlanmış düşük bir açıda tutma yeteneği. iPad Pro sadece tek bir yönelime sahip.

Kazanan: Surface Pro 4

Kalem

Üç rakipten sadece Surface Pro 4’ü ve büyük iPad Pro’yu stylus modunda kullandık. Yeni 9.7 inç iPad Pro daha büyük olan modeldeki aynı kalem teknolojisini kullanıyor. iPad üzerinde kalem kullanımı için uzun bir süre geçti lakin Apple’ın uygulaması gayet etkileyici ve çoğuı kişi, sanatçılar dahil, ondan hoşlanıyor.

Surface Pro 4 üzerindeki Microsoft’un N-trig kalemi de çok beğeniliyor ama çoğu kullanıcı Apple’ın kalemini tercih ediyor. Sizin için hangisi daha uygunsa onu seçin. Eğer benim gibi birkaç not almaktan fazlasını yapmayacaksanız gerçekten arada fark yok.

Samsung Galaxy TabPro S kalem desteğine sahip ancak kalem teste yetişmediğinden varsayılan olarak kaybediyor.

Kazanan: Benim yeteneğimin ötesinde; el yazıma bakacak olursanız anlarsınız.

Biçim ve ağırlık

Biçim ve ağırlık göz ardı edilemez. Her ne kadar Surface ailesinin dayanağı ve ayarlanabilir görüş açıları ile rekabette oldukça büyük bir avantaja sahip olduğunu düşünsek de, Surface’in iyi olmadığı durumlar var; kucak gibi. Tuhaf klavyesine rağmen iPad Pro kucakta kullanılırken fena değil. Aynı Samsung Galaxy TabPro S gibi. Bunun nedeni hantal klavyelerinin kucağa oturmak için daha fazla alan kaplıyor olması. Surface daha fazla alana gereksinim duyuyor; NBA’de oynamıyorsanız bacaklarınız yeterince uzun olmayacak. Bu itibarla hiçbiri harika değil. Kucağınızdayken iPad Pro veya Galaxy TabPro S’te nasıl bir enerjiyle yazarsanız yazın, sanki tablet her an ayrılacak gibi hissettiriyor.

Apple için yeni iPad Pro’daki büyük avantaj onun ağırlığı. Firma özelliklerine göre 450 gramın hemen altında. Apple klavyenin ağırlığını listelemiyor lakin şayet iPad Pro klavyesi gibi büyükse 250-300 gram kadar olacak. İkisinin toplam ağırlığı yavaş ola Microsoft Surface 3’ten bile daha hafif. Yineleyecek olursak, bir iPad Pro’da “gerçek” bir masaüstü verimliliği olduğunu halen kabul etmiş değiliz ama hafifliği dikkate alındığında performanstan biraz ödün vermeye değer olabilir.

Kazanan: iPad Pro

Hem Samsung Galaxy TabPro S hem de 12.9 inç iPad Pro dayanak olma özelliğine sahip. Her ikisi de biraz hantal ve Surface serisindeki ayarlanabilir açıları sunmuyor.

Kamera

Apple iPad Pro’da 4K UltraHD video çekebilen 12MP yüksek performanslı bir kamera kullanıyor. Galaxy TabPro S ve Surface Pro 4’ün kameralarıyla karşılaştırıldığında, muhtemelen en iyi fotoğraf ve videoları çekiyor ama bu gerçekten iyi bir şey mi? Bir etkinlikte 10 inçlik bir tabletinizle herkesin görüşünü engellemek isteyen kişi olmak ister misiniz? Lütfen yapmayın, tamam mı?

Kazanan: iPad Pro, ama aslında kazanan yok.

Yeni küçük iPad Pro’daki kamera harika olabilir ama, lütfen bu adam gibi olmayın, tamam mı?

Verimlilik

Evet, evet, büyük iPad Pro’nuzda gün içinde her şeyinizi yapıyorsunuz. Her neyse. iOS “bilgiişlemin geleceğinin mükemmel bir yansıması” olabilir ama bugün ayrıntılı kontrollerle birden fazla masaüstü uygulaması çalıştırmak, hassas bir trackpad kullanmak istiyoruz; iOS yerine Windows 10 veya OS X gibi masaüstü odaklı bir OS tercihimiz. Nokta. Şu an için verimlilik uygulamalarında bir masaüstü işletim sisteminin daha iyi olduğunu kabul etmemiz gerek.

Bununla beraber Windows’lu iki makine arasında tercihimiz Surface Pro 4’ten yana. Surface Pro 4 daha iyi bir klavyeye, değiştirilebilir ekran açılarına ve standart USB Type A ile Mini DisplayPort’a rahatça bağlantı yapma yeteneğine sahip.

Kazanan: Surface Pro 4

Evet, şimdi tekrar bakalım, trackpad neredeymiş?

Toplamda Kazanan

Surface Pro 4 tüm kategorilerin kazananı değil ama burada onu nihai kazanan kabul edeceğiz. Şayet amacınız tablette veya ikisi bir arada cihazda en iyi verimliliğe sahip olmaksa, kazanan tartışmasız Microsoft’un Surface Pro 4’ü.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir