İnceleme

Panasonic TC-60CX800U 4K LCD akıllı TV inceleme: Harika özellikler, akıcı hareket ama düşük kontrast

on

TC-60CX800U ilk geldiğinde fiyatı 2500 dolar gibi yüksekti. Yakın zamanda online olarak çok daha gerçekçi bir fiyat olan 1899 dolara satıldığını gördük. Keskin görüntülere, iyi bir renk keskinliğine ve bir ton bağlantı özelliğine sahip bir 3D UHD TV. Ayrıca 25 fps Ultra HD video dosyaları ile 25 fps ev videolarını oldukça iyi işledi. Fakat rakipleriyle karşılaştırıldığında kontrastı biraz düşük kalıyor.

TC-60CX800U, Ultra HD çözünürlük (3840×2160 piksel) ve 120 Hz tazeleme oranına (“240 Image Motion” sayısını dikkate almayın; bu bir donanım özelliği değil) sahip 59.5 inçlik bir akıllı TV. Ağırlığı 24 kg ile idare edilebilir ve ayarlaması kolay bir stantla geliyor. Bir Philips tornavidaya ihtiyacınız olacak ama sadece dört vidalık bir operasyon.

Üç adet HDMI portunun tümü HDMI 2.0’ı ve HDCP 2.2’yi destekliyor. Bu yüzden gelecekteki kopya korumalı içeriklerin oynatımı konusunda endişe etmenize gerek yok. Aynı zamanda MHL de var (mobil cihaz ekranlarının aktarılması için) ki bunun Panasonic tarafındaki adı Viera-link. Aynı zamanda 3 USB portu var: Biri hızlı depolama için USB 3.0 ve ikisi çevre birimi bağlantısı için USB 2.0. Bluetooth da dahili ama sadece klavye ve fare için; kablosuz kulaklık ya da hoparlör bağlantısı için kullanamıyorsunuz.

Görüntü

TC-60CX800U görüntüleri dikkat çekici bir şekilde işliyor. Tüm videolar, 25 fps h.264 dosyaları dahil, yumuşak ve dengeli bir biçimde işleniyor. Bu aynı sınıftaki birçok ürünün çok başarılı olmadığı bir alan.

Diğer yandan TC-60CX800U rakipleriyle karşılaştırıldığında kontrasttan ödün veriyor. Her ne kadar ekran bütünlüğünde herhangi bir önemli sorun bulunmasa da (karanlık veya aydınlık alanlar) ekran boyunca çokça hemen göze çarpmayanlar var. Kontrastın nispeten düşük olması bu sorunları öne çıkartıyor.

panasonic_60_inch_4k_ultra_hd_smart_tv_240hz_tc-60cx800u_3-100630322-pcw1

Panasonic’in 59.5 inç TC-60CX800U’su iyi özellikler ve performans sunuyor ama LG 65UF9500’ün görüntü kalitesini daha çok beğendik.

Renkler kutudan çıktığı gibi gayet iyi olduğundan ince ayara gerçekten lüzum yoktu. Biraz ayarlarıyla oynadık ama varsayılan ayarlardan daha iyisini gerçekten bulamadık. Zemin ışığını arttırmanın yararı oldu ama bunun ötesinde…

Ses yetenekleri

panasonic-n2qbya000014-100633116-pcw2

Panasonic’in ikinci uzaktan kumandası minimalist bir touch pad türünden.

HDMI ARC (audio return channel) desteği olduğundan sesleri TV’den kolonlara veya A/V alıcısına gönderebilirsiniz. Ayrıca opitl S/PDIF çıkışı da bulunuyor. Bu iyi bir şey çünkü dahili hoparlörleri dinledikten sonra hemen TC-60CX800U’yi bir ses sistemine bağlamak isteyeceksiniz. Dahili ses sistemi TV haberleri için iyi ama diğer her şey için faydasız ve ne kadar ayarlama yapsak da bir fark yaratmadı.

Ses codec desteği zayıf ki bu yüzden harici bir ses sistemi isteyeceksiniz. Samsung ve LG neredeyse tüm biçimleri oynatabilirken Panasonic MP3, M4A ve FLAC’la sınırlı. Hatta WMA bile çalamıyor. DLNA akışkan medyayı destekleyen ve diğer cihazların bağlanması için bir Wi-Fi hotspot sağlayan bir cihazda böylesi eksiklik. Panasonic’in ses oyununu ileri taşıması gerekiyor ki benzerleri arasında en zayıflardan.

Arayüz ve uzaktan kumanda

Firefox OS/Panasonic kullanıcı arayüz kontrolü meltem gibi. Her şey güzelce düzenlenmiş ve bulması kolay. En büyük sıkıntımız ayarlar menüsünün ekranın büyük kısmını engellemesi. Ayarlarınızın etkilerini görmesi güç. Diğerlerinde iyi iş çıkartılmış.

Panasonic TC-60CX800U’yu iki uzaktan kumandayla gönderiyor. Şükür ki bunlardan birisi minimalist touchpad tarzı. Touchpad’i TV ile eşleştirmek için tonlarca butonu kullanmanız gerekiyor ama ardından çokça zaman kazanıyorsunuz, çoğunlukla; touchpad’le güncelleme sayfasından çıkamadığımızdan konvansiyonel olanı kullanmak zorunda kaldık. Benzeri bir durumda bağladığımız USB klavye Amazon uygulaması içinde veya ayarlar menüsünde çalışmadı ve film dosyası oynatımı hoşlanmadığı bir dosyayla karşılaştığında sürekli çalışmayı reddetti. Boş zamanınızda uygulama çılgınlığı yaşamak istiyorsanız bu size göre bir TV değil. TC-60CX800U’nun dar ses dosyası desteğini genişletmek için söz gelimi VLC gibi alternatif oynatıcılar yok. Netflix, Amazon ve YouTube gibi büyük akışkan video servislerinin çoğu elde ama akışkan müzik için seçenekler az.

Sonuç

TC-60CX800U harika akıllı TV seçeneklerine sahip, bilhassa DLNA ve Wi-Fi hotspot. Daha yüksek kontrast isterdik ama en azından bir ziyaretçimiz bu TV’yi tercih etti. Zevk bakanın gözünde ve bu cihazın küçük kusurlarının ortalama kullanıcı için bir anlamı yok. Bu yüzden onu es geçmeyin.

Panasonic TC-60CX800U 60 inç TV Değerlendirmesi

Puan: 3.5/5

Bir Bakışta: Bu TV çok fazla kontrast sunmuyor olsa da renkler genellikle doğru ve tüm video türlerini çözüp iyileştirmede birinci sınıf. Cihaz aynı zamanda DLNA sunucu ve Wi-Fi hotspot gibi akışkan medya özellikleri sunuyor. Fakat uygulama sayısı az ve çok fazla görüntü veya ses biçimini desteklemiyor. Buna rağmen, her şey hesaba katıldığında, oldukça iyi bir TV.

Fiyat:   $2500

Artılar

Genel olarak doğru renklerle iyi bir görüntü

USB sürücülerden mükemmel video oynatımı

Eksiler

Rakiplerine nazaran kontrastı düşük

Desteklediği ses ve görüntü biçim sayısı az

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir